[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

انعقاد تفاهم‌نامه تأمین مالی و برنامه عملیاتی اجرای طرح‌های آب و خاک فارس، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از انعقاد تفاهم نامه تأمین مالی و برنامه عملیاتی اجرایی پروژه‌های آب و خاک استان فارس خبر داد و گفت: این تفاهم نامه مابین وزارت جهاد کشاورزی و استانداری فارس منعقد شد و مدت زمان اجرای آن سه سال است. 
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، احمد طمراسی با اشاره به اینکه انعقاد تفاهم نامه مذکور با هدف استفاده بهینه از منابع آب و خاک بخش کشاورزی و به منظور برنامه‌ریزی و تسریع در ساخت، تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های آب و خاک این استان صورت پذیرفته است، افزود: تأمین اعتبار طرح‌ها مطابق با برآورد‌های مصوب کارشناسی خواهد بود.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه بر اساس تفاهم نامه رد و بدل شده اعتبارات متناسب با تخصیص ابلاغی از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور و برای تکمیل پروژه‌های آب و خاک نیمه تمام استان فارس است، تصریح کرد: پروژه‌های مدنظر در این تفاهم نامه با اولویت تکمیل طرح‌های تأمین انتقال و توزیع آب و شبکه‌های آبیاری و زهکشی است.
طمراسی با بیان اینکه عملیات داخل مزرعه پس از اتمام یا همزمان با عملیات اجرایی مذکور در پروژه‌های دارای آب تأمین شده و با پیشرفت فیزیکی بیش از ۵۰ درصد خواهد بود، ابراز کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و استانداری نسبت به پیگیری تأمین آب پروژه‌ها، رفع نقص و تکمیل خط انتقال آب از شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان اقدام خواهند کرد. 
به گفته وی، انجام مطالعات و آماده سازی پروژه، اولویت ‌بندی مراحل انجام کار و اجرای قراردادها، رفع مشکلات و اختلافات قراردادی و اجرایی، تأمین و تخصیص اعتبارات لازم در زمان تفاهم‌نامه متناسب با تخصیص ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور برای سامانه‌های نوین آبیاری داخل مزرعه برای پروژه‌های این تفاهم نامه از محل منابع اعتباری از جمله اموری است که وزارت جهاد کشاورزی آن را دنبال خواهد کرد. 
او از موافقت نامه‌های ملی به ویژه طرح کمک‌های فنی و اعتباری برای توسعه روش‌های آبیاری کم فشار، طرح اجرای عملیات آب و خاک کشاورزی، طرح تأمین و انتقال آب برای توسعه باغ‌ها در اراضی شیب‌دار، طرح اجرای عملیات آب و خاک تعاونی‌های تولید روستایی، طرح کمک‌های فنی و اعتباری بازسازی و نوسازی قنوات و طرح ساختمان شبکه آبیاری و زهکشی به عنوان منابع اعتباری این تفاهم نامه نام برد. 
به گفته این مقام مسئول، تأمین اعتبار و پیگیری اجرای خطوط لوله انتقال، توزیع آب و شبکه اصلی آبیاری و زهکشی اراضی پایاب سد سلمان فارسی قیروکارزین توسط شرکت سهامی آب منطقه ای استان فارس نیز در دستور کار استانداری فارس خواهد بود. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به لزوم انجام اقدامات آموزشی و ترویجی به منظور بهره‌برداری بهینه از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در قالب تفاهم نامه مذکور نیز اشاره و اظهار کرد: پیگیری تأمین سهم آورده بهره‌برداران و رایزنی‌های لازم به منظور تملک و استفاده از اراضی بهره‌برداران در اجرای طرح‌های موضوع این تفاهم نامه نیز توسط جهاد کشاورزی تسهیل می‌شود.
طمراسی بیان کرد: استانداری فارس مقرر است در قالب تفاهم نامه نسبت به پیگیری تأمین سهم اعتبارات استانی و مشارکت بهره برداران در طرح‌های شبکه فرعی آبیاری و زهکشی، تجهیز و نوسازی اراضی، احداث جاده‌های دسترسی به مزارع، احداث و بهسازی کانال‌های آبیاری عمومی و پوشش انهار سنتی، انتقال آب با لوله به مزارع و سایر طرح‌های استانی اقدام کند. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از حمایت در روند اجرای عملیات رفع موانع و معارضین اجتماعی و ذی نفعان و مساعدت در تأمین سهم مشارکت بهره برداران اعم از مالی اعتباری و تسهیلات بانکی به عنوان دیگر بند‌های مهم این تفاهم نامه که توسط استانداری فارس پیگیری خواهد شد، نام برد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی