[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

پایین آوردن تب کودک در سه سوت!، روزنامه شیراز نوین

اگر شما هم صاحب فرزند هستید، یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی که باید یاد بگیرید، پایین آوردن دمای بدن کودک است.
به گزارش بهداشت نیوز، در این مطلب با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم بهترین راه کاهش سریع تب در کودکان چیست.
تب چیست؟
تب یک علامت شایع در بیماری‌هاست، اما همیشه چیز بدی نیست در واقع، تب یک پاسخ معمول سیستم ایمنی کودک به ویروس یا عفونت باکتریایی است، اکثر کودکان سالم می‌توانند تب را به خوبی تحمل کنند و در شرایط عادی در حدود 3 تا 5 روز طول می‌کشد، شایع‌ترین علت تب در نوزادان عفونت ویروسی است. در بعضی موارد، دندان درآوردن نیز ممکن است باعث افزایش اندکی دمای بدن شود، البته در نوزادان کوچک‌تر، تب می‌تواند نشانه‌ای از عفونت جدی باشد هنگامی‌که می‌بینید درجه حرارت نوزادتان بالا می‌رود، می‌تواند باعث نگرانی بالایی برای شما شود، این مشکل باعث می‌شود تا با پزشک تماس بگیرید یا مراقبت‌های اورژانسی را دریافت کنید؛ آنچه گفتیم مقدمه‌ای بود برای پرداختن به راه‌های درمان خانگی تب کودک و نوزاد که در ادامه این بخش به آن‌ها خواهیم پرداخت.
درجه حرارت و تب چند درجه برای نوزاد و کودک در هر سنی نگران کننده است؟
دستورالعمل‌های زیر ممکن است برایتان مفید باشد، دستورالعمل تب کودک در آکادمی ‌آمریکایی اطفال (AAP):
نوزادان تا 3 ماهگی دمایی بالاتر از 100.4 درجه (38 درجه سانتی‌گراد)یک مشکلی است که باعث نگرانی می‌شود.
نوزادان بین 3 تا 6 ماهگی تب بالای 101 درجه (38.3 درجه سانتی‌گراد) باید توسط متخصص اطفال بررسی شود.
نوزادان سن 6 ماه به بالاتر درجه حرارت بیش از 103 درجه (39.4 درجه سانتی‌گراد) نیاز به مشاوره فوری با یک پزشک دارد.
اگر کودک شما علائم دیگر بیماری مانند سرماخوردگی، سرفه، استفراغ یا اسهال را نشان داد، با پزشک خود مشورت کنید، علاوه بر این، به عنوان یک پدر و مادر، همیشه به غرایزتان اعتماد کنید اگر فکر می‌کنید باید به پزشک مراجعه کنید، این کار را انجام دهید.
در هر شرایطی، علاوه بر دارویی که پزشک تجویز می‌کند، می‌توانید این چند راهنمایی را برای کمک به کاهش تب‌های نوزاد خود دنبال کنید و انجام دهید.
در اینجا 10 راه برتر برای کاهش تب در نوزادان آورده‌ایم که شامل:
1.کمپرس سرد برای کاهش تب
به محض اینکه تب در کودکتان ایجاد شد، اولین کاری که باید انجام دهید، قرار دادن یک دستمال مرطوب خیس بر روی پیشانی نوزاد است. زمانی که آب از پوستش تبخیر شد، تب کاهش پیدا می‌کند و درجه حرارتش به سرعت کاهش می‌یابد. مقداری آب سرد را در کاسه‌ای بریزید، یک دستمال تمیز را در آب خیس کنید.
آب زیادی پارچه را بیرون بکشید، سپس پارچه مرطوب را روی پیشانی نوزاد قرار دهید، هنگامی‌که پارچه گرم شد، آن را بردارید و دوباره انجام دهید، این کار را تا زمانی که تب از بین رود، ادامه دهید.
شما همچنین می‌توانید از دستمال یا لیف مرطوب استفاده کنید و به مناطقی مانند: زیر بغل، پا، دست و کشاله ران کودکتان بمالید و مرطوب کنید تا دما کاهش پیدا کند.
نکته: هیچ وقت از آب خیلی سرد یا یخ استفاده نکنید، زیرا ممکن است دمای داخلی بدن افزایش یابد.
2.حمام نیمه گرم و ولرم برای درمان تب
یک حمام ولرم، یک کودک را شاداب و آرام می‌کند و به تنظیم دمای بدنش کمک می‌کند. حتی به کودک شما کمک خواهد کرد که بهتر بخوابد که برای بهبود سریع‌تر و بهترش مورد نیاز است، برای نوزادان کم سن‌تر از 6 ماه، 2 تا 3بار در روز حمام اسفنجی خیس به اعضای بدنش مناسب است.
برای نوزادان 6 ماه تا بیشتر، چند بار در روز به طور منظم آن‌ها را به حمامی ‌ولرم ببرید و پس از هر حمام، بلافاصله نوزادان را لباس بپوشانید.
نکته: هرگز از آب داغ یا سرد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخلی بدن شود.
3.کاهش تب نوزاد با شیر مادر
برای نوزادان کوچک‌تر از 6 ماهه که تب دارند، شیر مادر بسیار ضروری است. شیر مادر یک تعادل عالی از مواد مغذی است که موجب تقویت سیستم ایمنی ضعیف نوزاد می‌شود و برای مبارزه بیماری کودک طراحی شده است، شیر مادر به سرعت و به راحتی قابل هضم است. کودکِ بیمار را به طور کامل هیدراته نگه می‌دارد که برای بهبود سریع بسیار ضروری است.
سعی کنید مرتباً نوزاد خود را با شیرتان تغذیه کنید. اگر کودک شما در هنگام تب‌اش از نگهداری و پرستاری شما خوشش نمی‌آید، شکل مراقبت و پرستاریتان را تغییر دهید. می‌توانید نوزاد را در حین تغذیه با شیر مادر صاف و ایستاده نگه دارید تا کودک شما در طول تغذیه راحت‌تر باشد. اگر کودک شما مدل شیردهی‌تان را پس می‌زند، شیرتان را بگیرید و با استفاده از یک قاشق یا بطری آن را به کودک بدهید.
4. درمان تب کودک با مایعات
برای کودکان بیمار، مهم است که میزان مصرف مایعات را برایشان افزایش دهیم. مایعات کمک می‌کنند تا آن‌ها را کمی ‌خنک کند و خود را جایگزین مایعاتی می‌کنند که از طریق عرق کردن، از دست رفته‌اند و موجب کم آبی می‌شوند، کم آبی بدن می‌تواند منجر به عوارض مختلف دیگری شود و باعث تأخیر در بهبودی شود. به دلیل داشتن تب، نوزادان ممکن است خوردن مایعات زیاد را رد کنند. بنابراین، سعی کنید به آن‌ها مقادیر کمی ‌از مایعات در دفعات زیادتر بدهید.
راه حل‌های آبرسانی خوراکی داشته باشید (هم خانگی هستند و هم به راحتی در بازار موجود است) در طول حمام ولرم برای بچه‌های کوچک‌تر از 6 ماهه برای کمک به جبران مایعات و الکترولیت‌ها ؛ همراه با آب و محلول آبرسانی خوراکی، می‌توانید شیر سرد، آب‌میوه و ماست سرد به نوزادان 6 ماه یا بیشتر بدهید.
5.کودک خود را در مکان خنک نگه دارید
هنگامی‌که از یک کودک بیمار مراقبت می‌کنید، مهم است که به طور منظم دمای اتاق را چک کنید، نباید بیش از حد گرم یا خیلی سرد باشد. اتاق نوزادان را در دمای بین 70 تا 74 درجه فارنهایت نگه دارید (21.1 تا 23.3 درجه سانتی‌گراد). اگر از فن استفاده می‌کنید، آن را در پایین‌ترین حالتش نگه دارید، با این حال، مطمئن باشید که کودک شما به طور مستقیم زیر فن نمی‌خوابد و اگر از دستگاه تهویه مطبوع استفاده می‌کنید، درجه را در سطح متعادل نگه دارید. اطمینان داشته باشیدکه کودک نمی‌لرزد و درجه حرارتش بالا نمی‌رود همچنین، از استفاده از بخاری ثابت اجتناب کنید، زیرا می‌تواند باعث گرمی ‌زیاد کودک شما شود. نوزادان بیمار را در یک مکان خنک نگه دارید. اگر کودک خود را بیرون می‌برید، سعی کنید در سایه باشید
6. لباسی راحت تن نوزاد خود کنید
بسیاری از والدین به اشتباه فرزند بیمار خود را با لایه‌های زیادی از لباس و پتوهای زیادی می‌پوشانند. این چیزی است که والدین باید از انجام آن اجتناب کنند، زیرا ممکن است باعث عدم کاهش دما شود یا حتی بالاتر برود. نوزادان نمی‌توانند درجه حرارت خود را به خوبی تنظیم کنند، از این رو هنگامی‌که در لایه‌های زیادی از لباس قرار می‌گیرند، بیش از حد گرمشان می‌شود و برای آن‌ها کاهش دادن دما سخت‌تر می‌شود، لباس پوشاندن بیش از حد از جریان یافتن هوا و گردش هوا به بدن او، جلوگیری می‌کند.
یک لایه لباس سبک تن نوزاد کنید و در مواقع ضروری موقع خوابیدنش یک پتوی نازک رویش بیندازید، همچنین کودک خود را در یک اتاق راحت نگه دارید که در آن درجه حرارت بیش از حد گرم و یا خیلی سرد نباشد.
7.ماساژ پا برای درمان تب
یکی از بهترین راه‌های آرام کردن کودک شیرین‌تان، مالش کف پای نوزاد با بعضی از روغن‌های گرم است، صرف نظر از آرامش، خواب بهتری به آن‌ها می‌دهد که برای بهبود سریع‌ترشان ضروری است. ماساژ پا نیز به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند. مقداری روغن زیتون گرم را روی پای نوزاد مالش دهید، با انگشتان دستتان، انگشتان پاهایش را به آرامی ‌فشار دهید در پایان، تمام پاها را به خوبی ماساژ دهید، این کار را فقط چند دقیقه انجام دهید، و درصورت نیاز، تکرار کنید. هنگامی‌که به سراغ ماساژ پا می‌روید، مراقب باشید که بیش از حد این کار را انجام ندهید.
8.کاهش تب نوزاد با سرکه سیب
برای کودکان 1 ساله به بالا، می‌توانید سرکه سیب را امتحان کنید چون سرکه سیب، کمک می‌کند تا گرما از بدن خارج شود و می‌تواند دمای بالای بدن را کاهش دهد، برای این کار، فنجان سرکه سیب خالص را در یک کاسه بزرگ از آب آشامیدنی اضافه کنید، یک پارچه را در آن خیس کنید و سپس مایع اضافی‌اش را پاک کنید. از این پارچه مرطوب برای حمام اسفنجی به کودکتان استفاده کنید. 2 تا 3 بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که تب کاهش یابد.
9.ریحان برای کاهش تب
برای پایین آوردن تب، برای نوزادانی که بیش از 1 سال دارند، ریحان بسیار مناسب است. این گیاه می‌تواند به کاهش گرما در بدن کمک کند. به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی و تقویت کننده ایمنی کار می‌کند. چند برگ ریحان را در 2 لیوان آب بجوشانید تا محلول به نصف کاهش یابد. کمی‌شکر اضافه کنید و چند بار در روز کمی ‌از آن را به کوچولوی خود بدهید.اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است تا برگ‌های ریحان را بجود، به او در فواصل معین تعدادی از برگ‌های کاملاً شسته ریحان بدهید.
10. نظارت بر دمای بدن
یکی دیگر از کارهای مهم در زمانی که کودک شما تب دارد، این است که به طور منظم دمای بدن او را کنترل کنید. به دستان خود به عنوان وسیله‌ای برای ارزیابی درجه حرارت کودک، اعتماد نکنید، در عوض می‌توانید راه‌های مختلفی برای تعیین درجه حرارت نوزادان خود استفاده کنید:
*روش مقعدی (توسط مقعد)
*روش دهانی (توسط دهان)
*روش زیر بغل (توسط زیر بغل)
*روش پرده صماخ (توسط گوش )
به طور منظم دمای نوزادان خود را یادداشت کنید و آن را در یک دفترچه یادداشت بنویسید. این کار به پزشک کمک خواهد کرد که تغییراتی را که در طول روزها اتفاق افتاده را بداند و بهتر ارزیابی کند.
11. برش‌های سیب زمینی تب کودک را کاهش می‌دهند
پدر و مادر شدن برای نخستین بار در عین هیجان انگیز بودن، اما ترسناک هم است، بنابراین پدر و مادرها به طور طبیعی باید قبل از تولد فرزندشان خود را با دانش‌هایی در زمینه سلامت و فرزندپروری مسلح کنند. خوشبختانه، تعداد باورنکردنی کتاب، مجله، وب سایت و وبلاگ برای آموزش نکات ارزشمند برای مراقبت از کودکان وجود دارد که یکی از این منابع اطلاعاتی ارزشمند هم فیس‌بوک است.
بدیهی است هنگام مواجهه با توصیه‌های مفید و کاربردی آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک می‌گذارید و به این ترتیب تجربه‌های اثربخش در اختیار افراد زیادی قرار می‌گیرد. به گزارش متدان، یکی از این روش‌ها که بسیار مورد توجه قرار گرفته کاهش تب با سیب‌زمینی است که در ادامه توضیح داده می‌شود.
سیب‌زمینی موجود در جوراب‌های کودک باعث کاهش تب می‌شود
استفاده از سیب‌زمینی برای بهبودی و کاهش تب در کودکان چیزی نیست که قبلاً درباره آن زیاد شنیده باشید.
 در حقیقت، طی سال‌های گذشته چند مقاله در مورد چگونگی قرار دادن برش‌های سیب‌زمینی خام در جوراب‌های کودک در طول شب برای کاهش تب ارائه شده است. 
به عنوان مثال، در سال 2014، لیزا در مقاله‌ای با عنوان دکتر مامان، داروها و درمان‌های خانگی و طبیعی برای سرماخوردگی و تب را در وبلاگ خود بارگذاری کرد.
احمقانه به نظر می‌رسد، اما با وجود اینکه هنوز مشخص نیست سیب‌زمینی چگونه باعث کاهش تب درکودکان می‌شود، اما کاربرد دارد. یکی از مادران که از این ترفند برای کاهش درجه حرارت بدن فرزندش استفاده کرده اذعان می‌دارد یک عدد سیب‌زمینی را با ضخامت حدود 1/8 اینچ و کوچک‌تر از مچ پای فرزندش برش داده و آن را داخل جوراب وی قرار داده است. وی ادامه می‌دهد درجه حرارت بدن وی شروع به کاهش کرد، بنابراین استفاده از آن را به مادران دیگر توصیه می‌کنم زیرا ارزش امتحان کردن را دارد.
جدا از ترفند سیب‌زمینی داروهای طبیعی دیگری برای درمان تب در کودکان از جمله پیاز و نعنا فلفلی نیز وجود دارد. این روش‌های خانگی در اینترنت موجود است و توسط مادران زیادی استفاده شده است.
یکی از این مادران دبی ویگان از سن دیگو کالیفرنیا این تجربه را در حساب فیس‌بوک خود با سایر کاربران به اشتراک گذاشت و در آن درباره چگونگی پیدا کردن مقاله درباره استفاده از ترفند سیب زمینی توضیح داد، بنابراین طبق این مقاله در مورد قرار دادن سیب زمینی داخل جوراب کودکان هنگام تب داشتن آن را امتحان کرده است.
وی خاطرنشان می‌کند: با قرار دادن سیب زمینی داخل جوراب فرزندم شاهد کاهش درجه حرارت بدن وی بودم. برای این کار حدود 8 تا 9 ساعت سیب‌زمینی‌ها را داخل جوراب وی قرار دادم و متوجه شدم در طول شب سرفه نکرد، آبریزش بینی نداشت و 12 ساعت راحت خوابید.
ویگان می‌گوید: صبح که سیب‌زمینی‌ها را از داخل جوراب وی خارج کردم سیاه شده بودند، اما قبل از اینکه از اکسیداسیون بگویید باید توضیح دهم برای درک این تفاوت دو عدد سیب‌زمینی را خرد کردم و چند تا تکه از آن را کنار سینک ظرفشویی قرار دادم و تعداد دیگری را داخل جوراب‌های فرزندم قرار دادم تا صبح نتیجه را مشاهده کنم که صبح سیب زمینی‌های داخل جوراب کاملاً سیاه شده بودند، علاوه بر این پسرم نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته بود.
دبی، عکس و داستان خود را در 11 دسامبر 2017 در فیس‌بوک به اشتراک گذاشت. این عکس به سرعت وایرال شد و به بیش از 326 هزار اشتراک و 156 هزار پسندیدن در فیس‌بوک رسید.
بیشتر افراد که تحت تأثیر نتایج تجربه دبی قرار گرفته بودند اذعان داشتند حتماً برای کاهش تب فرزندشان از این روش استفاده خواهند کرد، همچنین افرادی هم مدعی بودند این روش را از مادر و مادربزرگ خود یاد گرفته‌اند.
در نظر داشته باشید این اطلاعات به منظور تکمیل یا جایگزینی توصیه‌های پزشک نیست، همچنین همه موارد استفاده احتمالی، اقدامات احتیاطی، فعل و انفعالات یا عوارض جانبی را پوشش نداده است، بنابراین ممکن است این اطلاعات با شرایط خاص سلامتی شما متناسب نباشد.
توصیه‌های بیشتر برای کاهش تب نوزاد و کودک
بیماری و حال کودکتان را مدام در طول روز و شب بررسی کنید.
تب نوزاد خود را نظارت کنید و اگر نشانه‌های کم آبی و جوش مانندی را در او دیدید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.
کودک شما حداقل هر 4 ساعت باید ادرار کند و ادرار باید رنگی روشن داشته باشد.
اگر فرزند شما آرام نمی‌شود و گریه‌اش را تمام نمی‌کند، با پزشک خود مشورت کنید.
کودک را تحت مراقبت‌های روزانه بگذارید تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد.
اگر فرزند شما دادوبیداد می‌کند، سعی کنید برای تسکین او، بغلش کنید و راه بروید.
کودک تب‌دار را برای مدت زمان طولانی، تنها نگذارید.
شما می‌توانید به کودک خود در طول تب او مواد غذایی جامد بدهید، اما آن را مجبور به خوردنش نکنید.
بهتر است غذاهای نرم و کم فیبر بدهید، مانند نان، کراکر و حبوبات گرم شده، مانند: بلغور، جو دوسر یا کرم گندم بدهید.
اگر پزشک دارو تجویز کرده است، هرگز بیش از دوز توصیه شده به فرزندتان ندهید.
همیشه از یک دستگاه اندازه‌گیری برای دادن دارو استفاده کنید.
کودکان زیر 18 سال را با آسپرین درمان نکنید، زیرا می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.
اطمینان حاصل کنید که کودک خود را با تمام ایمن سازی‌ها و واکسیناسیون‌ها محافظت کرده‌اید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی