[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

روحانی: آمادگی واکسیناسیون روزانه ۵۰۰هزار نفر وجود دارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهوری با تأکید بر عدم تسامح و تعلل در رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: این آمادگی وجود دارد که روزانه ۵۰۰هزار نفر از مردم واکسینه شوند و این امر، امید بسیار و همچنین مصونیت ایجاد می‌کند.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دیروز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه حدود ۱۷ ماه است که مردم گرفتار ویروس خطرناک هستند، گفت: متأسفانه در سال ۱۴۰۰ با ویروس‌های خطرناکی که از کشورهای دیگر وارد ایران شده، مواجه شدیم. آن مقطع از غرب کشور و عمدتاً از عراق وارد شد که ویروس انگلیسی بود و در این ایام و ماه‌های اخیر گرفتاری ما از ویروس هندی است که از مرزهای شرقی وارد کشور شده است. 
وی گفت: همه تلاش این بود که این ویروس‌ در استان‌های جنوبی و شرقی کشور محبوس بمانند و جلوی آن را به داخل کشور بگیریم. تلاش زیادی شد و تأخیر هم انجام شد اما متأسفانه این ویروس به استان‌های جنوبی و شرقی اکتفا نکرد و وارد عمق کشور شده است. البته ورود آن به استان‌ها متفاوت است و در مجموع شرایط، شرایط نامناسب‌تری نسبت به هفته‌های گذشته است.
رئیس جمهوری افزود: در آمار و ارقام دیدیم مریض‌های سرپایی به سرعت افزایش می‌یابند و وقتی به بیماران سرپایی اضافه می‌شود، علامتی برای اضافه شدن تعداد بیماران بستری‌ است. بستری‌ها هم علامتی برای فوتی‌ها می‌شود.
روحانی یادآور شد: نکته مثبتی که در آمار و ارقام دیدیم این است که معمولاً در اکثر استان‌هایی که این ویروس هندی وارد شده است، فاصله بین ابتلا و بستری زیاد است؛ فاصله بستری و فوت هم زیاد است. علی رغم اینکه مردم مبتلا می‌شوند، هم به خاطر تجهیزات و امکانات و مراقبت‌های ویژه و تجربه بیشتری که امروز اندوخته شده است، الحمدلله در مرگ و میر شرایطی بهتر از گذشته داریم. البته واکسن هم بسیار مؤثر است. اگر واکسن‌ها توسعه پیدا کند، مشکلات ما کمتر خواهد شد.
وی اضافه کرد: با همه تمهیدات به پیک پنجم وارد شدیم یا نزدیک شدیم. اگرچه این پیک هنوز سراسری نیست و هنوز هم می‌شود جلوی افزایش و گسترش این پیک را گرفت که به تلاش همگانی در سراسر کشور نیاز دارد.
 رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه تست‌ها باید افزایش پیدا کند و پروتکل‌ها دقیق‌تر اجرایی و عملیاتی شود، گفت: علاوه بر این مقرراتی که نسبت به مناطق قرمز و نارنجی باید مورد مراعات قرار بگیرد. پایش‌ها بیشتر شود و فاصله‌ها، کاهش ترددها و تجمع‌ها باید صورت بگیرد، اموری است که همیشه ما به آن تأکید می‌کنیم. 
روحانی با تأکید بر عدم تسامح در زمینه اجرای پروتکل‌ها و تعلل از طرف مسئولان گفت: تسامح، تعلل، تردد و تجمع باعث می‌شود که شرایط بدتری پیش روی ما باشد و باید با اینها مقابله شود. البته قرارگاه با همه توان، نیروی انتظامی، دستگاه‌های نظارتی، ‌هلال احمر و بسیج همه در کنار مدافعان سلامت هستند که امیدواریم بتوانند شرایط بهتری را آماده کنند.
رئیس جمهوری در ادامه گفت: ما جلوی پروازهای هند و بسیاری از پروازها را گرفتیم؛ اما در عین حال مسیرهای غیرمجاز خیلی به این داستان کمک کردند. در مسیرهای مجاز خیلی تلاش شد برای اینکه این مسئله به حداقل برسد و کار را سخت کرد و ما دچار مشکل شدیم.
روحانی افزود: در مسئله واکسن که الان مسئله بسیار مؤثری است، شاید بعد از پروتکل‌های بهداشتی واکسن بسیار مهم است. پروتکل‌های بهداشتی و واکسن هر دو اصل هستند و باید همه جا مراعات شوند. ما ۶۰میلیون جمعیت بالای ۱۸ سال داریم که این ۶۰میلیون جمعیت باید واکسینه شوند که ۶۵ تا ۷۰ درصد می‌شود یعنی بالای ۴۰- ۴۲میلیون نفر باید واکسینه شوند تا این زنجیره قطع شود.
رئیس جمهوری افزود: حالا تا واکسن عمومی و همگانی که ۴۰-۴۳ میلیون نفر در کشور واکسن بزنند، فاصله زیاد است اما در عین حال گروه‌های هدف و آنهایی که یا از نظر سن و سال یا از نظر بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر در خطر هستند، در اولویت قرار گرفتند و کار عظیم و بزرگی از امروز بیش از هفته‌های گذشته که واکسن زده می‌شد، آغاز شده است.
رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم با بیان اینکه تزریق واکسن از امروز بیش از هفته‌های گذشته شروع شده است، گفت: این آمادگی وجود دارد تا روزی ۵۰۰هزار نفر از مردم واکسینه شوند و این امر، امید بسیار و همچنین مصونیت ایجاد می‌کند و خطر مرگ را کاهش می‌دهد.
وی ادامه داد: هم در واکسن داخلی و هم خارجی دچار مشکل بودیم. در واکسن داخلی همه کمک‌ها را کردیم اما از نظر توانمندی کشور، برای رسیدن به واکسن‌های فراوان و کارهای صنعتی در این زمینه، فاصله داشتیم. فکر می‌کردیم دو ماه زودتر به نقطه امروز برسیم که البته با 
فاصله رسیدیم.
رئیس دولت دوازدهم با اشاره به مشکلات دولت در زمینه تأمین واکسن خارجی هم گفت: گرفتاری ما در واکسن خارجی پول، ارز و جابه‌جایی پول بود. این گرفتاری‌های مفصل را حل و فصل کردیم، اما امروز کمبود واکسن مطرح است. کشوری به ما قول می‌دهد هفته آینده این مقدار واکسن بفرستد، اما خود آن کشور گرفتار می‌شود و می‌گوید برای نیازمندی‌های داخلی به واکسن نیاز دارد و موجب تأخیر رسیدن واکسن دست ما می‌شود. الان شرایط مناسب است و این هفته و هفته آینده با شرایط بهتری قرار است کارها را پیش ببریم.
رئیس جمهوری اظهار کرد: در مراکز قرمز و نارنجی در رعایت پروتکل‌ها باید دقت بیشتری انجام شود و باشگاه‌های بدنسازی، سینماها، بازارها و سالن‌های سرپوشیده، نمایشگاه‌های عمومی، شهربازی‌ها، رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی باید بیشتر موردتوجه قرار بگیرد. رستوران‌ها اگر بیرون بر باشند مشکلی نیست اما جاهای سربسته مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.
رئیس دولت تدبیر و امید درباره وضعیت مدارس گفت: از اسفند سال ۹۸ جز ایام امتحانات، مدارس و دانشگاه‌های ما تعطیل شد که آن هم برای بعضی از مقاطع درس‌ها و ارتباطات آموزشی از طریق فضای مجازی بود. طبیعی است فضای مجازی نمی‌تواند جایگزین معلم باشد. فضای مجازی حداقل کاری بود که می‌شد انجام داد و باید خود را برای بازگشایی مدارس آماده کنیم.
روحانی با اشاره به مباحث مطرح شده درباره بازگشایی مدارس گفت: تعطیلی مدارس از حیث روحی و روانی روی دانش‌آموزان اثر می‌گذارد؛ فعالیت‌های بدنی کاهش و عادت‌های غذایی تغییر می‌یابد؛ در الگوی خواب اختلال ایجاد می‌کند. همه این مسائل باعث می‌شود سعی کنیم تا بچه‌های پیش دبستانی، دبستانی و دبیرستانی به مدرسه بروند.
وی ادامه داد: بسیاری از کشورها دوره‌های پیش‌دبستانی را تعطیل نکردند. برخی کشورها هم مدارس را در مدت کوتاهی بستند و دوباره باز کردند؛ چون ابتلای افراد زیر ۱۸ سال کم است و طبق آمار و ارقام ابتلای آنان ۵ درصد است که اکثر آنها هم بعد از مدتی بهبود می‌یابند.
روحانی افزود: از آن طرف شروع کردند که در فلان‌جا چون برق رفت بیماران در بیمارستان بی‌برق و بی‌امکانات ماندند و دستگاه تنفسی از کار افتاد که امروز در جلسه به‌ صراحت از طرف مسئولان اعلام شد که این دروغ و کذب محض است. وی عنوان کرد: همه بیمارستان‌های ما دارای ژنراتورهای اضطراری هستند و اگر برق برود مشکلی پیش نمی‌آید و هیچ مشکلی پیش نیامده است. یعنی داستانی که دروغ محض است را شایعه کرده و مردم را نگران می‌کنند و ذهن مردم خراب شده و رعب و وحشت ایجاد می‌شود و برای کاری که کاملاً ناروا و نادرست است، حالت یأس به مردم دست می‌دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی