[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

جولان متکدیان با کپسول‌های قرمز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
در کنار فقر و تورم، کرونا بزرگ‌ترین مشکل مردم در دو سال اخیر است. اما در حاشیه این ویروس مرگ‌بار با چالش‌های عدیده ای در حوزه درمان روبه‌رو هستیم که تبعات آن گریبان گیر همه اقشار جامعه می‌شود. ما در حالی از شیراز به عنوان قطب پزشکی جنوب ایران و حتی خاورمیانه یاد می‌کنیم، که سرانه تخت‌های بیمارستانی با استانداردهای روز دنیا فاصله زیادی دارد و هنوز بسیاری از بیماران در حالی که نسخه ای از داروهای نایاب را در دسترس دارند، در داروخانه‌ها سرگردان شده اند. این چالش‌های عمده در حوزه دارو و درمان در حالی گریبان گیر بیماران می‌شود که مشکلات ثانویه نیز با نارضایتی‌های بزرگ همراه شده و دیگر درد جان فرسای بیماری یگانه رنج و عذابی نیست که جامعه دردمندان و خانواده‌های آنان را 
درگیر می‌کند.
اگر امروزه شیراز از مطرح ترین قطب‌های پزشکی ایران برشمرده می‌شود، این امر به دلیل وجود پزشکان حاذقی است که ماندن و خدمت‌ رسانی به هم وطنان را بر  مهاجرت ترجیح داده اند. خوشبختانه در سالیان اخیر با وجود همه تحریم‌های ظالمانه و جان فرسا شاهد ورود تکنولوژی‌های برتر پزشکی به کشور بوده ایم. هرچند که در تعداد دستگاه‌‌های پیشرفته پزشکی هنوز شاهد بروز کمبودها و نقصان‌هایی هستیم، اما در هر صورت این تجربه و تبحر نوابغ پزشکی ایران و شیراز است که سرپوشی بر کمبود امکانات گذاشته و نام شهر و کشور ما را همچنان به عنوان قطب اول گردشگری درمانی خاورمیانه بر زبان‌‌ها جاری ساخته است. خوشبختانه در سالیان اخیر تا حدودی شاهد تسهیل قوانین برای ورود بخش خصوصی به عرصه پزشکی بوده ایم. البته حمایت‌‌های صورت گرفته به معنای چشم‌ پوشی از خطاهای احتمالی نیست. بلکه تعدد مراکز پزشکی خصوصی در شیراز بیانگر این مهم است که عرصه پزشکی دارای میزان سودآوری قابل توجهی برای سرمایه‌ گذاران بوده و ساز و کارهای حمایتی و برچیدن قوانین دست و پاگیر و حذف بوروکراسی‌ها در قانون و نگاه مسئولان تا حدودی نهادینه شده است. اما تبحر پزشکان به همراه برخورداری از تکنولوژی روز دنیا تنها گوشه ای از زوایای قطب توریسم درمانی شیراز است. این عنوان پرطمطراق دارای زوایای پنهان زیادی است که در صورت اهمال و نادیده گرفته شدن می‌تواند به ناخرسندی جامعه بیماران داخلی و بدبینی مهمانان خارجی منجر شود.
 درآمدزایی پرستاران کاذب در کشاکش کرونا
این نیاز مبرم اقتصادی است که جرقه شغل‌های نوظهور را در سر می‌پروراند و بسیاری از افراد برای ارتزاق و به دست آوردن درآمد کاذب دست به انجام اموری می‌زنند که دارای پیشینه نیست. یکی از راه‌های خلاق و جدیدی که در سال‌های اخیر منبع درآمد گروهی از افراد جامعه شده، شغل همراه بیمار است. رواج اینگونه مشاغل کاذب که هر روز بر آمار انها اضافه می‌شود، می‌تواند تلنگری برای مسئولان به شمار آید تا در زمینه اشتغال‌ زایی و سامان دهی آنها فعالیت و نظارت بیشتری داشته باشند. 
بررسی‌های میدانی خبرنگار شیرازنوین نشان می‌‌دهد که هزینه همراه بیمار در مجاورت بیمارستان‌‌های شیراز از دویست‌هزار تومان تا پانصدهزار تومان متفاوت است. خانواده بیمار چنانچه به هر دلیلی نتوانند ساعاتی را در کنار بیمار برای مراقبت سپری کنند، می‌‌توانند از اینگونه افرادی که در مجاورت بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی حضور دارند، استفاده کنند.
زنی بیست و پنج ساله با لهجه‌ جنوبی برای ماندن در کنار بیمار در مدت 12 ساعت مبلغی در حدود 100هزار تومان طلب می‌‌کند. چنانچه این مدت در طی شب باشد، این مبلغ تا 150هزار تومان افزایش خواهد یافت و هزینه یک غذای 40هزار تومانی نیز به آن اضافه خواهد شد. او درباره شغل خود به خبرنگار شیرازنوین گفت: در حدود هشت ماهی می‌شود که به این کار مشغول هستم و با بیشتر پرسنل بیمارستان آشنایی دارم. وی افزود: طبق قول و قراری که بین ما برقرار شده، چنانچه آنها موردی را به من معرفی کنند، بیست درصد از وجه دریافتی را می‌‌دهم.
مرد میان سالی در کنار یکی از بیمارستان‌های خصوصی شیراز پلاکاردی را در دست دارد که با خط بد بر آن عبارت همراه بیمار دلسوز نوشته شده است. او فوق دیپلم برق است و به دلیل نیافتن شغل مناسب به این کار موقت روی آورده است. رضا ادعا می‌کند که دوره کمک‌‌های اولیه و احیا را گذرانده است و برای بیماران کمال دلسوزی و مراقبت را انجام می‌‌دهد. او برای یک شبانه روز ماندن در کنار بیماران 250هزار تومان طلب می‌‌کند و می‌‌گوید: من مانند دیگر همراهان بیمار نیستم که با موبایل بازی کنم و بخوابم. بلکه همه هوش و حواسم به بیمار شماست تا خدای نکرده اتفاقی برای او نیفتد و هر ساعت از شبانه روز که بخواهید از وضعیت بیمار عکس و فیلم می‌فرستم.
روی دیوار یکی از بیمارستان‌های مرکزی شیراز در خیابان زند، جایی که آگهی‌های فروش کلیه چسبانده شده و شماره آنها مخدوش است، آگهی مراقبت از بیمار توسط لیسانس پرستاری هم به چشم می‌آید. طی تماس تلفنی درمی‌‌یابیم که پرستاری بازنشسته برای گذران زندگی مجبور است به شغل مراقبت از بیمار بپردازد. او می‌گوید: من به مدت سی سال در بیمارستان‌‌های شیراز به عنوان پرستار و سرپرستار کار کرده ام و حرفه ‌ام را به صورت تخصصی انجام می‌‌دهم. پس با خیال راحت می‌‌توانید بیمارتان را به من بسپارید. وی می‌‌افزاید: چنانچه به صورت یک شبانه روز خواهان استخدام باشید، قیمت 300هزار تومان است. اما اگر قرارداد 10 روز یا بیشتر مدنظرتان باشد، تا روزانه 150هزار تومان برای انجام امور پرستاری تخفیف می‌دهم. او به گفته خودش مسلط به انواع تزریقات، تعویض پانسمان، بخیه و دیگر امور پرستاری است. فرد دیگری که در سایت‌های اینترنتی خود را آماده مراقبت از بیماران خاص معرفی کرده، می‌گوید: برای هر روز مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا مبلغ 350هزار تومان دریافت می‌کند.
 کسب درآمد نامشروع با کپسول‌های قرمز
یکی دیگر از راه‌‌های کسب درآمد که حول محور امور پزشکی و سوءاستفاده از حس انسان دوستی و دلسوزی مردم است، شیوه کلاهبرداری‌‌های نوین است. زنی میان سال با چادری رنگ و رو رفته و دمپایی‌های آبی بیمارستانی و لباس مندرس وارد داروخانه شده و تعداد زیادی قرص ژلوفن را به پزشک داروخانه می‌‌دهد تا در قبال آنها پولی دریافت کند. پزشک داروساز با مشاهده این صحنه از کوره درمی‌‌رود و با فریاد به او می‌گوید: اینجا جای این کارها نیست و ما هیچ وقت برای اینها پولی پرداخت نمی‌کنیم. زن میان سال در حالی که عباراتی نامفهوم و شبه ناسزا را بر زبان جاری می‌کند، نیم نگاهی به کادر داروخانه انداخته و از آن مکان خارج شده و به سراغ داروخانه دیگری می‌‌رود. وقتی از پزشک داروساز ماجرا را جویا شدیم، وی به خبرنگار شیرازنوین گفت: متأسفانه شمار اندکی از پرسنل برخی داروخانه‌ها با این گونه متکدی‌ها تبانی کرده و داروهایی را به نصف قیمت به صورت مخفیانه از آنها خریداری می‌کنند. 
این گونه افراد هم به رهگذران مراجعه کرده و از آنها می‌‌خواهند تا این داروها را برای مادر یا پدر پیرشان تهیه کنند. آنها تأکید می‌‌کنند که گدا نیستند و پول کافی برای خرید دارو به همراه ندارند. پس از خریداری نسخه توسط عابر دلسوز او به داروخانه بازگشته و دارو را پس می‌دهد و مبلغ پولی در حدود یک سوم وجه نسخه را دریافت می‌‌کند. پزشک داروساز این گونه ادامه می‌‌دهد: مدتی است که مردم یا پول کافی برای کمک به کلاهبرداری اینگونه افراد را ندارند یا به شیوه‌های سوءاستفاده‌ آنان پی برده ‌اند. لذا با مراجعه رهگذران می‌‌گویند که مبتلا به سردرد شدید بوده و از آنها می‌خواهند تا یک برگ ژلوفن با قیمتی در حدود 8هزار تومان را برایشان خریداری کنند. نکته ای که عامل موفقیت آنها می‌‌شود، این است که از عابران به صورت مستقیم تکدی گری نمی‌کنند و به شیوه‌‌های غیرمستقیم متوسل می‌شوند.
پزشک داروساز می‌‌افزاید: آنها به طور متوسط روزانه در حدود 20 برگ ژلوفن از راه دل سوزی مردم کسب می‌کنند و به هر داروخانه‌ ای و با هر قیمتی که بتوانند می‌فروشند. با نگاهی واقع گرایانه به این مسئله درمی‌‌یابیم که شیوه‌‌های تکدی گری و سو استفاده‌‌های ابزاری از دلسوزی مردم با گذشت زمان متحول شده و همواره راهکاری برای کسب درآمدهای نامشروع پیدا می‌‌کنند. اما نکته تأمل برانگیز ماجرا به صاحبان یا افراد شاغل در معدودی از داروخانه بازمی‌گردد که در شیادی و سوءاستفاده شیادان شریک بوده و علی رغم کسب درآمدهای نجومی به اعمال غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای نظیر ماجراهای فوق تن در می‌‌دهند.
 سرکیسه‌شدن توسط مسافربران شیاد
عذاب بیماری تنها مشکلی نیست که بیماران با آن روبه‌رو هستند. همه ما با تعداد زیادی از مسافرکش‌های شخصی و تاکسی‌‌های دربستی که در مجاورت مجتمع‌‌های درمانی تجمع کرده اند و به دنبال مسافران دربستی هستند، مواجه شده‌ ایم. بسیاری از این گونه مسافربران که با اتومبیل‌های بدون کد شناسایی فعالیت می‌‌کنند، فاقد مجوز بوده و در صورت بروز مشکل، اتحادیه تاکسیرانی پاسخ گو نیست. اما مشکلاتی که مسافربران شخصی در مقابل درمانگاه‌‌ها ایجاد می‌‌کنند، منحصر به کرایه‌‌های گزاف و فریب بیمارانی که به جغرافیای شهر اشراف کافی ندارند، خلاصه نمی‌‌شود؛ بلکه گروهی از آنها با وعده‌هایی از قبیل اخذ نوبت ملاقات از پزشک‌های حاذق شهر مبالغ زیادی را از بیماران دریافت کرده و متواری می‌شوند.
در همین راستا بعضی از درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های شهر با نصب اطلاعیه‌هایی به بیماران هشدار می‌‌دهند که رانندگانی که در جلو درمانگاه تجمع می‌‌کنند، هیچ ارتباطی با مرکز درمانی نداشته و برای اخذ نوبت بایستی به پذیرش مراجعه کرد. در مواردی دیده شده است که یکی از رانندگان در قبال دریافت 200هزار تومان وعده استفاده از دفترچه بیمه خود برای عمل جراحی را به یکی از اتباع خارجی داده است و این در حالی است که دفترچه بیمه متعلق به بیماری بوده که آن را در تاکسی بدون مجوز جا 
گذاشته است.
یکی دیگر از حربه‌هایی که بعضی از مسافربران شخصی در مقابل بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی از آن‌ استفاده می‌‌کنند، زد و بندهایی است که با برخی از فروشندگان کالاهای پزشکی، منازل استیجاری شخصی و اغذیه فروشی‌ها انجام می‌‌دهند. آنها با قیمت‌‌های غیرواقعی مسافران خارجی را مغبون ساخته و چهره ناخوشایندی را ذهن توریست‌هایی که به قصد درمان به شیراز وارد شده اند، به جا می‌گذارند. از سوی دیگر منازل مبله بدون مجوز ضربات جبران ناپذیری را به عرصه هتل ‌داری وارد می‌کنند.
 اهمیت حاشیه کمتر از متن نیست
و در پایان اینکه پزشکان مجرب، کادر درمان ایثارگر و زیرساخت‌های درمانی از بن مایه‌‌های اصلی تقویت توریسم درمانی و رضایتمندی جامعه بیماران به شمار می‌‌روند. اما در کنار آنها سلسله عوامل خرد ولی پراهمیتی وجود دارند که نادیده گرفتن آنها می‌تواند ضربات مهلکی را بر پیکره شهر شیراز به عنوان یکی از اصلی ترین قطب‌های پزشکی خاورمیانه وارد کند. برای بهبود این ماجرا نمی‌توان تنها از مسئولان جامعه پزشکی تقاضای نظارت و رسیدگی داشت؛ بلکه همه ارگان‌های شهری اعم از بخش خصوصی و دولتی موظف‌ اند در سامان دهی حاشیه‌ها و عوامل اصلی که به ارتقای توریسم درمانی می‌‌انجامد، تلاش کرده و از منافع کلان آن بهره مند شوند. اگرچه کرونا بزرگ‌ترین مشکل مردم و کادر درمان در دو سال اخیر است، اما در کنار این ویروس مرگ‌بار با چالش‌های عدیده ای در حوزه درمان روبه‌رو هستیم که تبعات آن گریبان‌گیر همه اقشار جامعه می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی