[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

رأی‌الیوم: بهبود روابط تهران- ریاض از اهداف سفر سلطان عمان به عربستان است، روزنامه شیراز نوین

روزنامه رأی الیوم چاپ لندن در یادداشتی به اهداف سفر سلطان عمان به عربستان پرداخت و نوشت که نزدیک کردن دیدگاه تهران و ریاض یکی از اهداف این سفر است.
به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در یادداشتی به قلم خالد الجیوسی، به اهداف سفر دیروز هیثم بن طارق، سلطان عمان به عربستان پرداخت که اولین سفر خارجی بن طارق از زمان تکیه بر تخت سلطنت در عمان به شمار می‌رود.
در این یادداشت آمده است: به نظر می‌رسد که هیثم بن طارق، پادشاه عمان که اوایل سال گذشته روی کار آمد، از سنت سلطان قابوس، سلطان پیشین این کشور در عدم تمایل به سفرهای خارجی پیروی نکند و اولین ایستگاه سفرهای خارجی او عربستان 
خواهد بود.
نویسنده آورده است: سلطان عمان روز یکشنبه وارد عربستان می‌شود و به نظر می‌رسد که این سفر از اهمیت زیادی برخوردار باشد. ملک سلمان پادشاه عربستان قرار است در شهر نیوم با همتای عمانی خود دیدار و رایزنی کند.
در بخش دیگر این یادداشت آمده است: انگیزه‌ها و دلایل این سفر زیاد ‌و متفاوت است و زمان این سفر نیز موردتوجه است؛ زیرا مسقط نقش میانجیگری برای حل بحران یمن را ایفا می‌کند.
نویسنده می‌گوید: برخی‌ها بر این باورند که مسقط به دنبال نزدیک کردن رویکردهای تهران و ریاض است؛ زیرا اکنون گفت وگو یا مذاکراتی میان ایران و عربستان در حال برگزاری است و توافق نهایی در خصوص پرونده هسته ای ایران نیز همچنان مهم‌ترین مسئله است.
پیش از این بدر بن حمد البوسعیدی، وزیر خارجه عمان در گفت و گو با روزنامه الشرق الاوسط در پاسخ به این سؤال که مسقط در آوریل گذشته میزبان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بود ‌و ظریف در آن سفر با مسئولانی از حوثی‌های یمن دیدار کرد، نقش ایران در بحران یمن را چگونه توصیف می‌کنید، گفت: ما بر این باوریم که نقش ایران در راستای تلاش برای تحقق صلح و 
ثبات است.
وی در پاسخ به این سؤال که با تغییر دولت آمریکا و روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در ایران و نزدیک شدن بازگشت به برجام، آیا انتظار دارید که رفتار ایران نسبت به کشورهای منطقه تغییر یابد، گفت: در صورتی که تمایل و اراده سیاسی به طور متقابل و از طریق گفت وگو و تفاهم وجود داشته باشد، تمام رفتارها قابل تغییر است. ما بر این باوریم که اکنون این تمایل و این اراده در راستای امنیت و ثبات منطقه است. وزیر خارجه عمان در پاسخ به این سؤال که آیا کشورش ابتکار عملی برای انجام گفت و گوهای منطقه ای با ایران را رهبری می‌کند، تأکید کرد: خیر، هیچ گونه ابتکار عملی از این قبیل را رهبری نمی‌کنیم. هرگونه گفت‌وگوی منطقه ای باید از داخل کشورهای منطقه سرچشمه بگیرد و ما از این مسئله که به سود تمام کشورهای منطقه است، حمایت می‌کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی