[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

سفیر ایران در روسیه: اتحادیه اوراسیا اتحادیه‌ای مهم و آینده‌دار برای سرمایه‌گذاری است، روزنامه شیراز نوین

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا اتحادیه‌ای مهم و آینده‌دار برای فعالان اقتصادی است. به گزارش ایسنا، کاظم جلالی در پنل تخصصی اوراسیا افزود: توافق نامه تجارت ترجیحی موجود میان ایران و اتحادیه اوراسیا در نتیجه مذاکرات طولانی و اهتمام طرفین به دست آمده و طی یک سال و نیم که از این توافق نامه می‌گذرد، تأثیر چشمگیری در افزایش حجم مبادلات تجاری میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا داشته است.
وی با تأکید بر اهتمام ایران برای توافق تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا، رویکرد دبیرخانه اتحادیه و کشورهای عضو را نسبت به این مسئله مثبت ارزیابی کرد و افزود: در رویکرد روسیه و شخص آقای پوتین نیز ارزیابی مثبتی را برای گسترش روابط با ایران در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و عضویت ایران در این اتحادیه شاهد هستیم.
وی همچنین به تلاش ایران در حوزه لجستیکی اشاره کرد و افزود: ایران می‌تواند از طریق کریدورهای منطقه ای تسهیل کننده تجارت کشورهای اوراسیا باشد.
جلالی به دو مسیر ریلی و دریایی اشاره کرد و افزود: در حوزه ریلی دو نقطه مرزی بسیار مهم راه آهن رشت- آستارا و چابهار- زاهدان در حال اتمام است که در -مورد راه آهن رشت- آستارا به دلیل عدم انجام فاینانس از سوی جمهوری آذربایجان مشکلاتی ایجاد شده است ولی راه آهن چابهار- زاهدان با منابع داخلی رو به 
اتمام می‌باشد.
سفیر ایران در روسیه مسیرهای ریلی مختلف به جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان را به عنوان‌ کریدورهای شمال- جنوب، شرق به غرب و مسیر میانی مهم ارزیابی و برای احیای این مسیرهای ریلی ابراز امیدواری کرد.
وی همچنین بر نقش مسیر دریایی دریای خزر برای توسعه تجارت مستقیم به خصوص با روسیه و قزاقستان تأکید کرد.
جلالی با اشاره به مشکلات موجود در راه توسعه تجارت میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا ابراز امیدواری کرد که با بالاتر رفتن سطح استانداردهای تجار ایران و رسیدن به سطح کشورهای اوراسیا و تقویت گمرک ایران تجارت میان طرفین بهبود یابد و با آسیب شناسی و اصلاح ایرادات موجود، تأثیرگذاری توافقات انجام شده میان کشورها بیشتر شود.
جلالی با تأکید بر نقش مؤثر تجار بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی و رابطه میان تجار، عدم آشنایی تجار با قوانین کشورهای دیگر را از معضلات اصلی در مسیر تجارت میان طرفین عنوان کرد و راه حل آن را آموزش آنلاین و ایجاد بانک اطلاعاتی تجار کشورها دانست. جلالی در پایان پشتکار و همت برای توسعه روابط را موردتأکید قرار داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی