[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

شمال فارس ارزساز است ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
عطاءالله زمانی مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس در دیدار با دکتر مسلم صالحی نماینده اقلید در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم به‌کارگیری همه ظرفیت‌های قانونی در توسعه شمال فارس و شهرستان اقلید تأکید کرد و ابراز داشت: بنیاد مسکن امسال 60میلیارد ریال برای توسعه روستایی و محرومیت زدایی در شهرستان اقلید اختصاص داد. زمانی در این دیدار با ارائه گزارشی از دستاوردهای توسعه در شهرستان اقلید افزود: این شهرستان در زمینه توسعه گردشگری روستایی قابلیت‌ها و استعدادهایی نهفته دارد که می‌بایست شکوفا شود. وی به موضوع بهسازی معابر روستایی اقلید اشاره کرد و افزود: بنیاد مسکن با حفظ بافت سنتی روستاها مبادرت به بهسازی بافت و بهسازی معابر می‌کند. حفظ بافت سنتی روستاها این فرصت را برای گردشگری و توسعه گردشگری روستایی ایجاد می‌کند.
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس بر لزوم بهره گیری از ظرفیت‌های توسعه روستایی در این استان تأکید کرد و اظهار داشت: گردشگری روستایی جایگاه ویژه ای را در جامعه به دست آورده و فارس در این میان فعالیت‌های چشمگیری داشته، اما به لحاظ شیوع بیماری کرونا، برخی منابع درآمدی روستاییان ناشی از کمتر شدن سفرها و اقامت‌ها آسیب دیده که باید موردتوجه قرار گیرد و ترمیم شود.
زمانی با تشریح جزئیات اختصاص 60میلیارد ریال به توسعه و بهسازی معابر شهرستان اقلید افزود: تخصیص کد به روستاهای فاقد کد موضوعی است که با همکاری نمایندگان استان فارس در مجلس محقق شده است. مبلغ اعتبار 30میلیارد ریال با مشارکت نماینده اقلید و 20میلیارد از محل قیر رایگان و همچنین 10میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، جمعاً 60میلیارد ریال برای توسعه و بهسازی معابر اقلید اختصاص یافته است. مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس افزود: نهادهای مسئول و استانداری فارس به عنوان مدیریت ارشد و هماهنگ کننده اصلی صنعت گردشگری و فعالیت‌های گردشگری روستایی می‌تواند رویکرد توسعه گردشگری روستایی در استان فارس را به سمت و سوی رونق، تأمین درآمد برای روستاییان، شکوفایی اقتصاد روستا و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق روستایی جهت دهد. وی ادامه داد: گردشگری مؤلفه‌ها و اجزای متعددی دارد که گردشگری روستایی یکی از انواع آن است که در استان فارس به طور مستقیم بر اقتصاد روستایی اثر می‌گذارد و می‌بایست ترویج شود. کرونا نباید شرایطی ایجاد کند که درآمد روستاییان از گردشگری روستایی تحت تأثیر قرار گیرد. می‌توان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به تقویت این زیرساخت‌ها پرداخت.
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس با بیان اینکه سال گذشته با تصویب نهایی چهار روستای منصوریه، شمس آباد، بهجان و مهارلو در شهرستان‌های داراب، جهرم و سروستان، شمار روستاهایی که در این استان تبدیل به روستاهای هدف گردشگری شدند به ۱۸ روستا رسید، گفت: در همه این روستاها امکانات و زیرساخت‌هایی با مشارکت و همراهی بنیاد مسکن و سازمان‌های مسئول و دهیاری‌ها ایجاد شده است که منشأ خدمات و ایجاد درآمد برای روستاییان است. بنیاد مسکن در این بخش شرایط را برای اعطای تسهیلات ایجاد کرده و استقبال از این تسهیلات زمینه ساز رونق اقتصاد روستاست.
دکتر مسلم صالحی نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بر لزوم بهره گیری از ظرفیت‌های توسعه روستایی در اقلید تأکید کرد و ابراز داشت: شهرستان اقلید از جمله مناطق ییلاقی استان فارس است که زمینه توسعه روستایی و گردشگری در آن فراهم است و می‌بایست با هم افزایی و تعامل بین دستگاهی از این ظرفیت استفاده کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی