[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

عوارض واکسن را به ۳۳۸۸ اطلاع دهید، روزنامه شیراز نوین

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، سامانه مردمی پایش عوارض احتمالی واکسن‌های کرونا از ابتدای اردیبهشت سال جاری بر اساس مصوبه ستاد مدیریت کووید ۱۹ در دانشگاه، با شماره تلفن ۳۳۸۸ انجام می‌شود. به گزارش روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «اورنگ ایلامی» گفت: واکسیناسیون مانند هر تدبیر پزشکی دیگر، همواره می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد و بر همین اساس، عوارض جانبی واکسن‌های کرونا به طور مداوم پایش و ارزیابی می‌شود.
او افزود: از ابتدای اردیبهشت سال جاری تا نون بیش از ۵۰هزار مشاوره تلفنی در خصوص واکسیناسیون و عوارض احتمالی با همکاری مرکز پایش مراقبت‌های درمانی MCMC دانشگاه، دفتر خدمات پرستاری دانشگاه و معاونت بهداشت دانشگاه به صورت شبانه روزی انجام شده است. دکتر ایلامی ادامه داد: در همین راستا برای پایش بیماران بستری مشکوک به عوارض واکسیناسیون نیز، مراقبت‌ها و پیگیری‌های لازم تا تعیین تکلیف قطعی از سوی کارشناسان این سامانه انجام می‌شود.
این مقام مسئول در دانشگاه با اشاره به اینکه از نزدیک به ۵۰۰هزار دوز واکسن تزریق شده تاکنون اطلاعات ۶۸ مورد بیمار با سابقه تزریق واکسیناسیون و مشکوک به عوارض واکسیناسیون در این سامانه ثبت شده است، اظهار داشت: مراحل اجرایی تشخیص و درمان این بیماران نیز مرحله به مرحله از سوی کارشناسان بررسی و داده‌های به دست آمده به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال می‌شود. دکتر ایلامی از افرادی که در گروه‌های اولویت دار تزریق واکسن کرونا قرار داشته و واکسن تزریق کرده اند، خواست تا در صورت مشاهده هرگونه عوارض احتمالی پس از تزریق واکسن، با تماس با سامانه تلفنی ۳۳۸۸ به صورت شبانه‌روزی، موضوع را با کارشناسان این مرکز 
در میان بگذارند.
معاون درمان داشگاه با تأکید بر اینکه همه واکسن‌های تأییدشده ای که در ایران و جهان استفاده می‌شود، در مقابل کرونا ایمنی ایجاد می‌کنند، توصیه کرد: ممکن است میزان ایمنی ایجاد شده واکسن‌ها متفاوت باشد، اما با توجه به محدودیت تعداد واکسن‌ها، گروه‌های اولویت دار اعلام شده برای تزریق واکسن اقدام کنند؛ زیرا بهترین واکسن برای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹، دردسترس‌ترین واکسن است.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی