[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

معاون رئیس‌جمهور: محصول تجاری، حاصل پژوهش در بخش خصوصی است، روزنامه شیراز نوین

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: از پول دولتی در پژوهش ممکن است چیزی بیرون بیاید اما محصولی نخواهد داشت؛ چون محصول تجاری شده، حاصل پژوهش در بخش خصوصی است.
سورنا ستاری در آیین افتتاحیه مرکز نوآوری تخصصی علوم انسانی دانشگاه شیراز بیان کرد: با راه‌اندازی چنین مراکزی، دانشگاه به سمتی پیش می‌رود که جزئی از جامعه شود.
به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه پایه حرکات ما در دانش بنیان، دانشگاه است، افزود: اتفاقاتی که در دانشگاه در بحث نوآوری در حال انجام است، بخشی از شهر هوشمند خواهند شد که شهر را متحول خواهند کرد. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: یاریگر دانشگاه شیراز در هر کمکی که بخواهد برای تأثیرگذاری در حوزه اقتصاد، اجتماعی و فرهنگی به جامعه ارائه کند، هستیم.
ستاری همچنین با بیان اینکه در یک جاهایی اشتباه کار کردیم حتی در پژوهش هم کم پژوهشکده راه نیفتاده و کم هزینه نکرده‌ایم، عنوان کرد: چرا این همه پژوهشکده داریم اما چیزی از آنها بیرون نمی‌آید ولی یک شرکت و مؤسسه دانش بنیان خروجی مانند واکسن دارند؟
او با تصریح اینکه نوآوری کار بخش خصوصی و جوانان است و با پول دولتی اتفاق نمی‌افتد، گفت: نوآوری از جوانانی سر می‌زند که شبانه روز روی پروژه‌هایشان کار می‌کنند. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه جامعه برای حل خود نیاز به محصول دارد، تأکید کرد که پارک‌های علم و فناوری موفق هستند که نسبت سرمایه گذاری دولتی به خصوصی در آنها ١٠ به یک باشد و در این صورت می‌توان گفت که این پارک موفق است. ستاری مجدداً تأکید کرد که احتیاج به پلتفرم‌هایی داریم که موجب شود سرمایه گذاری بخش خصوصی به کمک پژوهش بیاید.
او اظهار کرد: باید عدد قابل توجهی از درآمدهای دانشگاه‌ها، از محل فروش تکنولوژی با صنعت و بخش خصوصی باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به بخشی از توفیقات حاصل شده در شرکت‌های دانش بنیان، گفت: اولین واکسن انسانی توسط یک شرکت دانش بنیان سال گذشته تجاری شد. پس از آن آنفولانزا و تا آخر امسال هم چند واکسن دیگر توسط بخش خصوصی تجاری سازی خواهد شد و این هنر است.
ستاری تأکید کرد که اگر می‌خواهیم در اقتصاد دانش بنیان به جایی برسیم، باید دید که چه شرکت‌هایی در حوزه تکنولوژی داریم و این مهم را مدنظر داشته باشیم که پایه همه شرکت‌ها و مؤسسات 
دانشگاه است.
او خاطرنشان کرد: برای این کار احتیاج به یک زیست بوم و ساختار جدیدی داریم که نمونه‌های موفق آن را در تعدادی از دانشگاه‌های کشور امروز شاهد هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی