[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

آفت اُفت سن اعتیاد ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
 دکتر کشفی نژاد در نشست مجازی با اصحاب رسانه ضمن ابراز نگرانی شدید از کاهش سن اعتیاد در بین نوجوانان و دانش آموزان گفت: شیوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان زنگ خطری است که باید جدی گرفته شود و تاکنون آماری در این باره ارائه نشده است. وی با بیان این مطلب که کودکان کار خیابانی همچنان در خیابان‌ها به فعالیت مشغول‌اند گفت: ۹۵ درصد کودکانی که در معابر مشغول به کار هستند، تبعه کشور ایران نیستند و بهزیستی در راستای جمع‌آوری آنها تلاش‌های زیادی انجام داده است. 
سید محمد صادق کشفی نژاد در این خصوص اظهار داشت: طرح حمایت از کودکان کار و خیابانی از اواسط سال 1399 شروع شده و خانواده‌های آنها مورد حمایت و چرخه توان بخشی قرار گرفته‌اند.
وی افزود: 95 درصد کودکانی که در معابر مشغول به کار هستند، تبعه کشور ایران نیستند و بهزیستی در راستای جمع آوری آنها تلاش‌های زیادی انجام داده است.
مدیرکل بهزیستی استان فارس ادامه داد: تدابیر قانونی برای هدایت این افراد در منزل و جلوگیری از کار نمایشی که دارد صورت می‌گیرد، کافی نیست؛ بلکه شرکای اجتماعی ما مسئولیت‌های دیگری دارند که باید عمل کنند. کشفی‌نژاد با تأکید بر اینکه کودکان کار اغلب به علت فقر مجبور به حضور در خیابان‌ها می‌شوند، تصریح کرد: در این میان وظیفه نهاد‌هایی نظیر بهزیستی این است که با شناسایی و جذب این کودکان در مراکز خود زمینه ارائه انواع خدمات حمایتی به آنان را فراهم کند. وی بیان کرد: در 3 ماهه نخست امسال 149 کودک توسط بهزیستی جمع آوری و سامان دهی شده است که این آمار در سال گذشته بالای 167 نفر بوده است.
مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: 48 فرزند بی‌سرپرست در یک سال گذشته در استان به خانواده‌های واجد شرایط واگذار شدند و 500 خانواده نیز در نوبت پذیرش فرزندخوانده هستند. وی بیان کرد: 1900 زن سرپرست خانوار تحت پوشش داریم که از 350هزار تومان تا یک‌میلیون و 500هزار تومان مستمری می‌گیرند و این نهاد در کنار مستمری کمک‌های موردی هم نیز به آنها ارائه می‌دهد.
کشفی‌نژاد با اشاره به اینکه 5هزار و 870 نفر بیمه شده شهری و اجتماعی در استان داریم، گفت: همچنین تمامی خانوار‌های تحت پوشش بهزیستی از بیمه برخوردارند.
این مقام مسئول با ابراز نگرانی از اینکه سن اعتیاد پایین آمده است، بیان کرد: شیوع اعتیاد و مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان زنگ خطری است که باید جدی گرفته شود و تاکنون آماری در این باره به ما داده نشده است. 
وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین فعالیت اداره کل بهزیستی فارس، تأمین مسکن برای افراد تحت پوشش بوده و یک‌ هزار و 27 واحد مسکونی در دست احداث داریم، بیان کرد: در 3ماهه امسال 194 واحد مسکونی احداث و تحویل مددجویان شده است و در همین هفته بهزیستی شاهد تحویل 54 واحد مسکونی به خانواده‌ها هستیم. کشفی نژاد بیان کرد: مبلغ کمک‌ها در سال جاری از 35میلیون تومان تا 140میلیون تومان برای احداث مسکن است.
وی درمورد واکسیناسیون معلولان، تصریح کرد: در انجام واکسیناسیون سیاست گذاری از سوی ستاد کرونای کشور است و بر اساس اولویت‌های ستاد کار واکسیناسیون انجام گرفته و ما منتظر هستیم بر اساس نیازسنجی‌ها افراد دارای معلولیت نیز واکسینه شوند.
مدیرکل بهزیستی استان فارس با اشاره به اینکه 80هزار نفر مستمری بگیر مددجوی بهزیستی در استان داریم، ادامه داد: جمعیت نزدیک به 400هزار نفر در این نهاد دارای پرونده هستند.
وی با بیان اینکه بهزیستی استان فارس برای رسیدگی به جمعیت 285هزار نفر از معلولانی که احتیاج به رسیدگی دارند نیازمند بودجه بیشتری است، بیان کرد: آن مبلغ بودجه 1400 با هدفی که برای سازمان بهزیستی مشخص شده است، فاصله زیادی دارد.
کشفی‌نژاد بیان کرد: سطح تسهیلات برای امسال از 50میلیون تومان به 100میلیون تومان افزایش یافته است و ما منتظر بانک مرکزی هستیم تا کمک بیشتری در این راستا داشته باشند.
وی با بیان اینکه بیشترین مراودات ما در این سازمان مربوط به مبحث کودک آزاری است، تصریح کرد: 22 مرکز اورژانس شبانه روزی اجتماعی، 30 مرکز شبه خانواده و 6 پایگاه خدمات اورژانس اجتماعی تحت نظر معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان فارس در حال فعالیت هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی