[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

چیزهای قابل تغییر و غیرقابل تغییر در شخصیت خودمان، روزنامه شیراز نوین

برخی از رفتارها در شخصیت هر فرد را می‌توان تغییر داد اما برخی دیگر هم غیر قابل تغییر هستند. شما با تغییر بخشی از شخصیت خود می‌توانید موفق‌تر باشید.
به گزارش نمناک، طبق مطالعات اخیر شخصیت انسان‌ها در طول زندگی تغییر می‌کند و آن‌ها می‌توانند جنبه‌های مختلف شخصیتی خود را در اتفاقات مختلف تغییر دهند. عوامل زیادی روی افراد، ارزش‌ها، باورها و رفتار آن‌ها اثرگذار است.
به این معنا که شخصیت همیشه ثابت باقی نمی‌ماند و می‌توان آن را تغییر داد. در این قسمت از نمناک نگاه جامعی به بخش‌هایی از شخصیت انسان می‌اندازیم که در طول زندگی قابل تغییر یا غیر قابل تغییر است.
چه چیزهایی را در شخصیت می‌توان تغییر داد؟
جنبه‌های شخصیتی مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید با تلاش روزانه آن‌ها را تغییر دهید. این جنبه‌ها شامل موارد زیر هستند:
*عادات و رفتار
*طرز فکر و نگاه به زندگی
*پاسخ فیزیکی و شفاهی به چیزها و اتفاقات
*تغییر در خود
بسیاری از محققان در گذشته باور داشتند که شخصیت‌ها معمولاً بعد از رشد و بلوغ افراد ثابت باقی می‌ماند اما اکنون بر این عقیده هستند که در هر مرحله از زندگی، شخصیت افراد قابل تغییر است. تغییرات شخصیتی مخصوصاً در حدود سن 24 سالگی بیشتر اتفاق می‌افتد. علت آن هم این است که انسان‌ها در این سنین خودشان را کشف می‌کنند.
شخصیت بر اساس محرک‌هایی مثل عادات خاص و تمایلات خاص دچار تغییر می‌شود. به عنوان مثال خیانت یا دروغگویی معمولاً تحت شرایط خاصی اتفاق می‌افتد که اگر اصلاح نشود، تغییر نمی‌کند.
معمولاً افراد مختلف از رفتارهای متفاوتی برای مقابله با شرایط چالش‌زا استفاده می‌کنند اما با راهبرد صحیح می‌توانند خودشان را تغییر دهند. افرادی که معمولاً به خاطر چیزهایی که انجام می‌دهند شرمنده هستند و احساس پشیمانی می‌کنند، احتمال تغییر رفتار آن‌ها بیشتر است اما کسانی که قول می‌دهند تغییر کنند اما هیچ پشیمانی ندارند، احتمالاً در عوض شدن ناموفق باشند.
چه چیزهایی در شخصیت ما تغییر نمی‌کند؟
همان‌طور که شما می‌توانید چیزهایی را در مورد خودتان تغییر دهید، چیزهایی هم هستند که نمی‌توانید آن را تغییر دهید که در ادامه این بخش از نمناک سه جنبه شخصیتی مختلف که غیر قابل تغییر است را به شما معرفی می‌کنیم.
رفتارهای مرکزی
شخصیت افراد در طول زندگی می‌تواند تغییر داشته باشد؛ حتی سن میان‌سالی اما بعضی از چیزها ثابت باقی می‌ماند که شامل موارد زیر است:
*تمایل به تجربه‌های مختلف سازگاری
*روان رنجورخویی
*برون‌گرایی
*وجدان
این رفتارهای شخصیتی معمولاً سخت‌تر تغییر می‌کنند و یا اصلاً تغییر نمی‌کنند. به عنوان مثال فردی که همیشه درون‌گرا است، به یکباره نمی‌تواند برون‌گرا شود و همین موضوع برعکس هم ممکن است. بعضی از افراد می‌توانند روی مهارت‌های اجتماعی خود کار کنند اما خیلی در این رفتار خود موفق نباشند.
احساسات
احساسات و عواطف و واکنش‌های مربوط به آن را نمی‌توان تغییر داد. حداقل به آسانی نمی‌توان تغییر داد. شما نمی‌توانید احساسات خود در مورد چیزها و پدیده‌ها را نادیده بگیرید. پس باید در هر مرحله از زندگی احساسات را بفهمید و یاد بگیرید که چگونه آن‌ها را مدیریت کنید.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی