[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

نماینده شیراز و زرقان: افزایش قیمت شن و ماسه منطقی نیست، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون عمران مجلس درباره افزایش قیمت شن و ماسه و تأثیر آن بر فعالیت‌های عمرانی گفت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی در کنار افزایش بهره مالکانه دولت و تورم سبب افزایش قیمت شن و ماسه شده اما دو برابر شدن آن منطقی نیست. 
علیرضا پاک‌فطرت در گفت‌وگو با تسنیم، درباره افزایش قیمت شن و ماسه و تأثیر آن بر فعالیت‌های عمرانی اظهار داشت: معادن چه رودخانه‌ای و چه کوهی متعلق به دولت است. دولت این معادن را واگذار می‌کند تا سرمایه‌گذار تبدیل به شن و ماسه کند و برای امر ساخت و ساز بفروشد. دولت از این معادن بهره مالکانه می‌گیرد و هر سال هم افزایش می‌دهد تعیین بهره مالکانه به عهده اداره صنعت است.  وی با اشاره به فعالیت انجمن‌های صنفی شن و ماسه در همه استان‌ها گفت: تولیدکنندگان شن و ماسه هم بر اساس تورم سالانه درصد افزایشی دارند اما امسال این درصد افزایش بیشتر و گویا دو برابر شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دلایل مختلفی برای افزایش قیمت شن و ماسه می‌توان ذکر کرد، افزود: اگر دولت حامل‌های انرژی چون برق را گران کرده باشد که کرده است و اگر بهره مالکانه را بالا برده باشد، روی قیمت تأثیر می‌گذارد و در این میان تورم هم جای خود دارد؛ اما اینکه بخواهد دو برابر شود منطقی نیست و به عنوان نماینده مجلس قبول نداریم. پاک‌فطرت با اشاره به صحبتی که با استانداری، سازمان صمت و فعالان این عرصه در استان فارس شده است، بیان کرد: قرار شد که جلسه بگذارند و ببینند قیمت تمام شده این چقدر است و سود معقولی در نظر بگیرند و آن را اعلام کنند. رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه با ظرفیت استان فارس و شیراز در زمینه معادن نباید افزایش نامعقول قیمت رخ دهد، گفت: باید جلسه برقرار شود با حضور متولیان و به گونه‌ای که با دیگر فاکتورها همخوانی داشته باشد، افزایش قیمت صورت بگیرد.
وی درباره نحوه قیمت‌گذاری نیز تصریح کرد: قیمت‌گذاری باید به نحوی باشد که تولیدکننده کیفیت کار را پایین نیاورد؛ چون در مصالح ساختمانی اثرگذار است. باید هم تولیدکننده و هم مصرف کننده سود کنند اما وقتی دولت قیمت سیمان را در عرض یک سال بیش از 2 برابر می‌کند، نباید انتظار داشت که قیمت شن و ماسه هم ثابت بماند. 
نماینده مردم شیراز و زرقان با بیان اینکه چندین جلسه درباره سیمان و فولاد در کمیسیون عمران گرفته شده چون این 2 قلم 50 درصد فرایند ساخت مسکن را در بر می‌گیرد، تصریح کرد: دولت کارخانه‌های سیمان و فولاد را واگذار کرده و از طرفی هم آب و برق را بدون یارانه به کارخانه‌ها می‌دهد که سبب شده این محصولات گران شود. رئیس مجمع نمایندگان استان فارس گفت: از طرفی سیمان و فولاد صادر و ارز کشور توسط این تولیدات تأمین می‌شود که سبب شده دولت فشار چندانی در مقابل افزایش قیمت این محصولات به تولیدکننده وارد نکند و البته تولیدکننده هم می‌گوید با تورم و... تولید بدون افزایش قیمت مقرون به صرفه نیست. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی