[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

روحانی در جلسه هیئت‌دولت: فرصت دستیابی به توافق را از دولت دوازدهم گرفتند، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور گفت: اگر اصل ۶۰ قانون اساسی مورد احترام بود و در اوایل آذر لطمه نمی‌خورد و اگر ۱۱ آذر را نداشتیم، در اسفندماه تحریم مردم برداشته شده بود و امروز مردم می‌دیدند چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین و اردیبهشت و خرداد و تیر دیگری را می‌دیدیم.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح ادیروز در جلسه هیئت دولت با تبریک آغاز ماه ذی الحجه به عنوان ماه ولایت و ماهی که عید غدیر و عید قربان در آن قرار دارد، اظهار کرد: روز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه بود و این روز در تقویم ما به عنوان روز گفت وگو و تعامل سازنده با جهان آمده است. پس از اقدامات دولت یازدهم برای از بین بردن تحریم ظالمانه و احقاق حقوق ملت ما در ۲۳ تیر ۹۴ به توافق رسیدیم و به این دلیل این روز نام گذاری شد.
وی با تأکید بر اینکه یکی از اهداف بسیار مهم برای دولت‌های یازدهم و دوازدهم احقاق حق ملت در زمینه مسائل فناوری‌های مدرن، تجارت، اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی و تولید بود، یادآور شد: این هدف اصلی و مهم در دولت یازدهم بود و به نحوی در دولت دوازدهم هم تکرار شد. در سال‌های قبل در ذهن برخی از افراد جامعه برخی مسائل وجود داشت و در ذهنشان اینچنین بود که به هر حال قطعنامه‌هایی علیه ما در سازمان ملل تصویب شده و ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد بوده و کاری نمی‌توان کرد.
روحانی ادامه داد: معمولاً هم وقتی سازمان ملل و شورای امنیت کشوری را ذیل فصل ۷ می‌برد و قطعنامه برایش صادر می‌کند، یا آن کشور مجبور به اجرا می‌شود یا گاهی منجر به جنگ می‌شود. اینکه در تاریخ سازمان ملل کشوری ایستادگی کرده باشد تا قطعنامه‌ها بدون اجرا لغو شود، بی‌نظیر و نادر است یا اینکه ما با آژانس انرژی اتمی با مسئله ای به نام PMD مواجه بودیم و مواردی که آنها به عنوان احتمال غیر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای مان مطرح می‌کردند. برخی از دوستان می‌گفتند که به این سادگی‌ها حل نمی‌شود. یکی از افراد با تخصص و سابقه در این زمینه به من می‌گفت که این مسئله تا ۱۰۰ سال دیگر هم حل نمی‌شود و همیشه هست و اگر به ۱۰۰ سؤال آنها جواب بدهیم، ۲۰۰ سؤال دیگر مطرح می‌کنند. یا اینکه دنیا قبول کند ایران می‌تواند طبق قانون فعالیت غنی سازی داشته باشد بسیار سخت و مشکل بود و می‌گفتند نمی‌توانیم سازمان ملل و قدرت‌ها را وادار کنیم که بتوانیم غنی سازی انجام دهیم.
روحانی اضافه کرد: خیلی‌ها می‌گفتند تحریم به این سادگی‌ها قابل رفع نیست و افراد با تجربه در سیاست و روابط بین الملل به من می‌گفتند که این کار شدنی نیست که با شش قدرت بزرگ مذاکره کنیم و فقط وقت تلف می‌شود، اما کار دولت یازدهم که در تاریخ کشور ما به عنوان یک فعالیت بسیار ارزشمند و حرکت مهم در سیاست و روابط بین الملل است، این بود که ما در ۱۰۰ روز اول توانستیم با ۱+۵ به یک توافق موقت برسیم و با این کار ادامه تحریم‌ها متوقف شد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: برنامه آنها این بود که نفت ما که در آن زمان کمتر از یک‌میلیون بشکه فروش می‌رفت را ۲۰ درصد ۲۰ درصد کم کنند و به صفر برسانند و مثلاً در اواسط سال ۹۳ حتی یک بشکه نفت هم فروش نرود؛ اما با آن توافق موقت تحریم‌ها همانجا که بود متوقف شد و دست ما در جاهایی بازتر و برخی منابع بانک مرکزی آزاد شد. کلیاتی هم مورد قبول طرفین قرار گرفت و طرف مقابل قبول کرد که ایران می‌تواند غنی سازی داشته باشد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در آن زمان مهم بود دولتی با رأی مردم روی کار بیاید و با قولی که به مردم داده ظرف ۱۰۰ روز قدم مهمی برای رفع تحریم برداشته شود، یادآور شد: ما در فروردین ۹۴ به یک توافق کلی رسیدیم و نهایتاً ۲۳ تیر ۹۴ با ۱+۵ به توافقی رسیدیم تحت عنوان برجام. حالا برجام روند‌هایی داشت که هم در برخی کشورهای ۱+۵ و هم در ایران باید طی می‌شد و ما از آنها هم عبور کردیم و در دی ۹۴ برجام اجرایی و تحریم برداشته شد؛ البته قدم به قدم که برخی قدم‌ها آنی بود و برخی تشریفاتی داشت ولی دستورالعمل‌هایی که لازم بود از طرف اتحادیه اروپا و آمریکا ابلاغ و اعلام شود، انجام و کار شروع شد.
روحانی اضافه کرد: نتیجه این بود که از طریق گفت وگو و تعامل سازنده می‌توان مسائل مهم و پیچیده کشور ما با کشورهای بزرگ یا سازمان‌های بین المللی را حل و فصل کرد. یک فکر هم این بود که با مذاکره حل نمی‌شود و آخر باید زورآزمایی کنیم و با میز و حرف نه PMD حل می‌شود نه ایران به حق غنی سازی می‌رسد و نه تحریم برداشته می‌شود؛ ولی همه اینها شد. هرچه هم شلوغ بازی کردند که اینها فقط کاغذ است، ولی شد و مردم دیدند که فروش نفت و میعانات ما در زمان کوتاهی به دومیلیون و ۷۰۰هزار بشکه رسید. رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه عنوان کرد: همه اینها در سایه ایستادگی و مقاومت ملت باقی ماند. مذاکره یک پشتوانه می‌خواهد؛ نمی‌شود مذاکره باشد اما در درون دعوا باشد یا هدایت‌های مقام معظم رهبری نباشد یا مردم ایستادگی نکنند. آن مذاکرات به این ترتیب پیش نمی‌رود. دیدیم که در آن زمان مذاکره دو سال طول کشید و مردم هم حمایت کردند و ما آنچه باید در سایه مذاکره به دست بیاوریم، به دست آوردیم. بعد از آن آنها خارج شدند و خواستند در دوره ترامپ همه چیز را به هم بریزند اما باز هم اساس کار ایستادگی مردم بود. در این سه سال و نیم زندگی مردم همه جا تحت فشار بود.
وی با اشاره به اینکه اداره کشور در این شرایط کار آسانی نیست، اظهار کرد: دولتی که در سال باید متوسط ۶۰میلیارد دلار درآمد نفتی داشته باشد، اما این درآمدش حذف شود و به جای آن فقط ۹ یا ۱۰میلیارد دلار بیاید، این کار آسانی نیست که به یک باره ۵۰میلیارد دلار از درآمد دولت حذف شود؛ بعد عده ای می‌گویند شما به خارج چه کار دارید؟ همه مشکلاتی که مردم می‌بینند برای همین واردات است که به موقع انجام نمی‌شود. اگر در مرغ و کالای اساسی مشکلی پیش بیاید، به خاطر این واردات است و اگر به موقع واردات انجام نشود زندگی مردم متوقف می‌شود. رئیس جمهور در ادامه عنوان کرد: اگر اصل ۶۰ قانون اساسی مورد احترام بود و در اوایل آذر لطمه نمی‌خورد و اگر ۱۱ آذر را نداشتیم، در اسفندماه تحریم مردم برداشته شده بود و امروز مردم می‌دیدند چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین و اردیبهشت و خرداد و تیر دیگری را می‌دیدیم. به هر حال آنقدری که مقدور بوده دولت و وزارت خارجه و بخش‌های دیگر تلاش کرده اند و امروز یک سفره آماده است که باید در باز شود و مردم بیایند کنار این سفر بنشینند.
وی در ادامه بیان کرد: حالا فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند، اما امیدواریم دولت سیزدهم بتواند این کار را تکمیل کند. فرقی نمی‌کند که دولت دوازدهم یا دولت سیزدهم موفق باشند ولی برای اینکه شش ماه فرصت از دست رفته بسیار متأسفیم و امیدواریم بتوانیم تا لحظه آخری که سر کار هستیم به وعده‌های خود عمل کنیم. ما در زمینه تحریم اقداماتی که لازم بوده را انجام داده ایم و در گزارش اخیر وزیر خارجه هم آمده و مردم می‌توانند بخوانند و کامل ببینند که صحنه چگونه بوده و 
در کجا هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی