[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: در حال رایزنی با ایران برای تبادل زندانیان هستیم، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت که کشورش در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای تبادل زندانیان میان دو کشور است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: ما در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم اما فعال با ایران برای تضمین آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در این کشور هستیم.
وی در ادامه تصریح کرد که این رایزنی‌ها به طور مجزا از مذاکرات هسته ای با ایران صورت می‌گیرد.
این دیپلمات آمریکایی همچنین مدعی شد که بازداشت این افراد ناعادلانه بوده و آنها مدتی طولانی است که از آزادی خود 
محروم شده‌اند.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که واشنگتن تقریباً دو ماه پیش وجود هرگونه مذاکره با تهران درباره تبادل زندانیان را رد کرده بود. سخنگوی دولت ایران نیز روز سه شنبه گفت که تهران و واشنگتن در حال رایزنی درباره مبادله زندانیان هستند و در صورت حصول هر نتیجه‌ای در این رایزنی‌ها، آن را اعلام خواهند کرد.
به گزارش ایسنا، رابرت مالی نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران نیز اخیراً در گفت‌وگو با بخش فارسی شبکه صدای آمریکا تصریح کرد که تلاش‌ها برای بازگرداندن آن دسته از شهروندان آمریکایی که در ایران در بازداشت هستند، در جریان است و به موازات مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شود.
وی در ادامه گفت که معتقد است آنها به خانه می‌آیند؛ هرچند نمی‌تواند تاریخ دقیقی اعلام کند.
رابرت مالی در پاسخ به اینکه جزئیات آزادی این زندانیان به چه صورت دنبال می‌شود و آیا ممکن است شماری مانند باقر و سیامک نمازی که از زمان دولت باراک اوباما در ایران هستند باز پشت سر بمانند یا جداگانه آزاد شوند، گفت: همه زندانی‌ها باید آزاد شوند. اعلامی که کرده‌ایم این است که همه آنها باید به خانه بازگردند. ما نمی‌خواهیم فقط بخشی از یک توافق را داشته باشیم و نمی‌خواهیم هیچ‌کسی را پشت سر باقی بگذاریم.
نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران درباره اینکه در گذشته تعدادی از زندانیان آمریکایی در ایران آزاد شدند، اظهار داشت: دیدگاه خانواده نمازی را درک می‌کنیم که مرتب با آنها در تماس هستم و درک می‌کنم چه می‌گویند و چه تجربه‌ای از گذشته دارند. پس صحبت از یکی یا دو تا نیست و صحبت همه در میان است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا مذاکرات در خصوص آزادی زندانی‌ها به شکلی به مذاکرات هسته‌ای با ایران ارتباط دارد، یا نه، توضیح داد: این رایزنی‌ها بخشی از مذاکرات بر سر برجام نیست و مجزا از آن دنبال می‌شود. من نمی‌توانم بگویم این دو هیچ ارتباطی به هم ندارند؛ چراکه به لحاظ هم‌زمانی و کسانی که به نیابت دو طرف حرف می‌زنند، به طور قطع بخشی است که روی دیگری سایه می‌اندازد. اما ما بحث دستگیرشدگان را مجزا دنبال می‌کنیم و اگر بزرگ‌ترین بخش نباشد، بخش بسیار بزرگی است که همه را به خانه بازگردانیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی