[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

استقلال برقی نداریم ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با بیان اینکه در قطعی برق دیواری کوتاه تر از صنعت وجود نداشته است، گفت: به دلیل قطعی و خاموشی‌های مکرر برق، خسارت‌ها و هزینه‌های هنگفت سخت‌افزاری به تجهیزات و ماشین آلات بخش تولید و صنایع استان وارد شده است و از سوی دیگر زمان خاموشی‌ها نامناسب است و در زمان اوج کاری و راندمان یک واحد صنعتی است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در چهل و هشتمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس بیان کرد: بر اساس قانون بهبود فضای کسب و کار، دستگاه‌های خدمات رسان دولتی از جمله برق می‌بایست عدم قطع برق صنایع و بخش تولید را در اولویت قرار دهند و در غیر این صورت دولت ملزم به پرداخت خسارت قطعی برق این بخش خواهد بود.
وی افزود: انتظار ما از مسئولان این است که برای خاموشی‌های بخش صنعت برنامه زمان بندی مشخص شود و اطلاع‌رسانی در این زمینه به موقع و مؤثر باشد و برق دریافتی مشترکان بخش فولاد و سیمان از 10 درصد دیماند مصرفی به 25 درصد افزایش یابد.
رازقی اظهار داشت: همچنین درخواست فعالان بخش خصوصی استان این است که شورای تأمین استان برای موضوع عدم قطع برق در صنعت استان تصمیم گیری کند.
وی با اشاره به اینکه برخی افراد اقدامات را بحرانی و به گونه ای مطرح می‌کنند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، اضافه کرد: قطعی‌های برق به ویژه در بخش صنعت بحرانی است که باید به دور از هیجانات سیاسی و با در نظر گرفتن آینده کشور تصمیم گیری و اقدام شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با تأکید بر اینکه جای تأسف است که هر روز در کشور باید شاهد بحران باشیم، ادامه داد: خاموشی‌های برق در روزهای اخیر علت‌های متفاوتی دارد که از جمله آنها می‌توان به سیاست تثبیت قیمت برق در زمان شکوفایی این صنعت در کشور اشاره کرد. رازقی عنوان داشت: همچنین بر اساس سیاست‌های کلی نظام در قالب برنامه‌های پنج و شش توسعه کشور، دولت مکلف به واگذاری بخش اعظمی از نیروگاه‌ها و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و کاهش سرمایه گذاری دولتی در توسعه نیروگاه‌ها بود که در این خصوص متقاضیان زیادی برای سرمایه گذاری نیروگاه‌ها اقدام کردند و تا مرحله اخذ مجور نیز پیش رفتند. وی تصریح کرد: صنعت برق کشور در سه حوزه تولید، اشتغال و توزیع صنعتی تکنولوژیک وابسته به کشورهای دیگر است و بدیهی است که بدون ارتباطات سالم و متوازن امکان نگهداری و توسعه بسیار سخت، طاقت فرسا و گران قیمت خواهد بود و این در حالی است که صنعت برق ما از تأثیر تحریم‌ها بی بهره نبوده است. رازقی از دیگر دلایل قطعی مکرر برق را بی توجهی و عدم سرمایه گذاری لازم در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر عنوان کرد و افزود: توجه مجلس و دولت به حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند کمک بزرگی به شبکه و تأمین کسری نیروگاه‌های وارداتی کشور باشد. وی همچنین حدود 12 درصد از انرژی برق که برای تأمین برق ساعات پیک تأمین می‌شود و خشک‌سالی، کمبود بارندگی و بی آبی سدها بر کسری تولید شبکه افزوده است را از دیگر دلایل قطعی برق در کشور عنوان کرد. رئیس کمیسیون صنعت و رونق تولید اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اصلاح قانون کار و تأمین اجتماعی مدت‌هاست که روی زمین مانده و همین باعث پایین آمده بهره ‌وری نیروی کار شده است، اظهار داشت: قانون کار و تأمین اجتماعی باید تغییرات اساسی داشته باشد.
چهل و هشتیمن جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی فارس با دو دستور جلسه تأمین برق منطقه ویژه اقتصادی شیراز مطابق با ماده 18 قانون چگونگی تشکیل و اداره منطقه ویژه اقتصادی در راستای مانع زدایی از سرمایه گذاری و قطعی مکرر برق واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی (عدم اجرای ماده 25 قانون بهبود محیط کسب و کار و آیین نامه اجرایی مربوطه) با حضور مسئولان بخش دولتی، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی و فعالان بخش خصوصی استان برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی