[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

امید و امنیت دستاورد پروژه‌های شرکت عمران صدرا، روزنامه شیراز نوین

اشاره: امید و افزایش کیفیت زندگی دستاورد پروژه‌های عمرانی است. با احداث مسیرهای دسترسی، شبکه فاضلاب و تصفیه خانه، مراکز فرهنگی و هنری، ترمیم پوشش آسفالت و بسیاری دیگر از پروژه‌های کلان عمرانی شاهد ‌ایجاد ارزش افزوده برای شهروندان مظلوم شهر جدید صدرا خواهیم بود و همه ‌این‌ها به تبلور حس نشاط می‌انجامد. در نظر داشته باشیم که بروز فسادهای متعدد در ‌این شهر جدید به بدبینی‌های عمیقی دامن زده و تنها با خدمات پیوسته و سازندگی است که می‌توان به مردم شریف صدرا ادای دین کرد. شرکت عمران صدرا با تعریف پروژه‌هایی بزرگ و تأثیرگذار، نقش ارزنده‌ای در بهبود کیفیت زندگی شهروندان ‌ایفا کرده و دیگر‌ این شهر جدید با انبوهی از مشکلات در یک بن بست ارتباطی منزوی نیست.
به منظور آشنایی با گوشه‌ای از پروژه‌های شرکت عمران صدرا، دکتر خلیل حاجی‌پور از اصحاب رسانه در پایان هفته‌ای که گذشت دعوت کرد تا از طرح‌های مختلفی که در بستر شهر جدید و به همت شرکت عمران صدرا در حال احداث هستند بازدید کنند. عملیات اجرایی برخی از آن‌ها به پایان رسیده و آماده بهره‌برداری و برگزاری رویدادهای بین‌المللی است و جمعی دیگر در مراحل مختلف سازندگی قرار دارند. در ادامه مشروح گفت‌وگوی مدیرعامل شرکت عمران صدرا با خبرنگاران را می‌خوانید.
 گام‌هایی بلند برای تأمین امنیت
مدیر عامل شرکت عمران صدرا گفت: اهالی شریف شهر جدید صدرا از کمبودها و مشکلات زیادی گلایه‌مند هستند. یکی از ‌این مشکلات به کمبود زیرساخت امنیتی و انتظامی ‌باز می‌گردد که خلأ آن را در جریان حوادث آبان‌ماه ۹۸دیدیم. ‌این بحران زنگ خطری بود که نشان می‌داد در مواقع حساس نیازمند تقویت زیرساخت امنیتی انتظامی ‌شهر برای مواجهه با بحران‌های مختلف هستیم.
دکتر خلیل حاجی‌پور با اشاره به ‌این که یکی از ویژگی‌های متمایز شهر صدرا تنوع فرهنگی و قومیتی است، خاطر نشان کرد: در کشورهای دیگر تنوع قومیتی به عنوان نقطه قوت محسوب می‌شود، چرا که زیرساخت‌های آن از قبل مهیا شده و برای ‌این تنوع برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است. اما در شهر صدرا به دلیل فقدان فراهم شدن زیرساخت‌ها از ‌این تنوع و تکثر فرهنگی به عنوان یک آسیب نام برده می‌شود. در حالی که باید با ظرفیت‌سازی ‌این تهدید را به فرصتی برای ‌ایجاد انسجام اجتماعی و هویت بخشی شهری و شهروندی استفاده کرد. وی افزود: در حوزه تأمین زیرساخت لازم برای تأمین امنیت پایدار شهروندان با هماهنگی مراجع بالادستی و مدیران ارشد استان اقدامات مهمی ‌انجام شده است. در گام اول با مساعدت و همراهی فرماندهی ارشد سپاه فجر استان فارس، ناحیه مقاومت بسیج سپاه صدرا به نام مبارک «امیرالمؤمنین (ع) » به عنوان پنجمین ناحیه مقاومت شهرستان شیراز در مهرماه سال گذشته افتتاح شد. در کنار آن برای حضور بیشتر پلیس با همکاری فرماندهی ارشد نیروی انتظامی ‌مقرر شد مجتمع پلیس‌های تخصصی شامل پلیس راهور، فتا و آگاهی نیز توسط شرکت عمران صدرا با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال احداث شود و هم اکنون با ۲۰درصد پیشرفت در حال اجرا است. امیدواریم تا پایان سال هم شاهد بهره‌برداری از فاز اول ‌این پروژه بوده و با اجرای آن شاهد ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی در شهر صدرا باشیم.
مدیرعامل شرکت عمران صدرا در ادامه از آغاز عملیات اجرایی مجتمع قضایی شهر صدرا با مشارکت دادگستری کل استان فارس و شروع عملیات اجرایی اداره ثبت مستقل شهر صدرا با همکاری اداره کل ثبت اسناد استان خبر داد و اظهار امیدواری کرد که ‌این پروژه‌ها طبق زمان‌بندی و به سرعت آماده بهره‌برداری شوند.
 خروج شهر جدید از بن بست ارتباطی
محور قره پیری یکی دیگر از پروژه‌هایی بود که خبرنگاران در ‌این بازدید از روند اجرایی آن بازدید کردند، پروژه‌ای که بی‌شک یکی از مهمترین طرح‌های چند دهه اخیر است و از آن به عنوان آرزوی ۲۰ساله مردم صدرا هم یاد می‌شود. پس از سال‌ها کشمکش بالاخره عملیات اجرایی ‌این پروژه از اواخر سال گذشته آغاز شد و مدیر عامل شرکت عمران صدرا در خصوص ‌این پروژه گفت: ‌این پروژه به طول ۱۰کیلومتر بهمن‌ ماه سال قبل آغاز شد و در سه فاز به اجرا در می‌آید. مدیر عامل شرکت عمران صدرا در ‌این زمینه تصریح کرد: مدت زمان اجرای‌ این پروژه ۲۴ماه و هزینه اجرای اولیه آن ۲۱۱میلیارد تومان است که در نهایت با ضرایب تعدیل و سایر موارد به ۳۵۰میلیارد می‌رسد.
دکتر حاجی‌پور با اشاره به فعالیت ۸۰دستگاه ماشین‌آلات سنگین و ۱۱۰نیروی انسانی در ‌این پروژه گفت: بیش ‌از ۶۰درصد ‌این پروژه در محدوده شهر صدرا است که مشکل معارضین و مورد مسیر آن‌ها حل شده است اما مشکل در ۴۰درصد دیگر مسیر شامل ۴ونیم کیلومتر در محدوده شهر شیراز است که مسئولین مدیریت شهری شیراز در زمینه رفع معارضین آنجا تاکنون همکاری نداشتند. وی با اشاره به پیشرفت ‌این پروژه گفت: امیدواریم مسئولین شیراز نیز در بحث رفع معارضین ‌این محور دارای نگاه کلانی باشند؛ چرا که اجرای ‌این محور می‌تواند برای آن ها نیز درآمدزایی داشته باشد و با تعریف کاربری بتوانند در ‌این زمینه ما را همراهی کنند. اگر ‌این تعامل و هماهنگی دوسویه صورت گیرد ‌این پروژه در زمان خود به بهره‌برداری خواهد رسید.
این دکترای حوزه عمران و سازندگی در خصوص هزینه تملک پروژه‌های مورد مسیر در صدرا نیز گفت: قسمت عمده‌ای از محور قره پیری ‌اوقافی است و در همین راستا توافقات لازم برای پیشبرد امور صورت گرفته ‌است. البته برای اراضی مسیر هم هزینه‌ای ندادیم چون خود مالکین هم به خوبی می‌دانند ارزش افزوده‌ای که اجرای ‌این مسیرها برای آن‌ها دارد چندین و چند برابر هزینه تملک آن است و در واقع ما برای آن‌ها ارزش افزوده ‌ایجاد کردیم. پس برای خود مالکین هم بهتر ‌این است همکاری لازم برای اجرا داشته باشند.
 نگاه ویژه به زیرساخت‌های فرهنگی
مدیر عامل شرکت عمران صدرا در خصوص وضعیت پروژه مصلی نماز جمعه شهر صدرا نیز گفت: ‌این مجموعه عظیم در واقع یک مجتمع فرهنگی و مذهبی است که در کنار مصلی دارای بخش‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و کتابخانه است. ‌این پروژه تلفیقی از هنر معماری سنتی و مدرن است که به عنوان نشانه‌ای برای شهر صدرا هم محسوب می‌شود و امیدواریم ظرف مدت ۳سال به بهره‌برداری برسد.
حاجی‌پور افزود: مجتمع جامع فرهنگی مذهبی شهر جدید صدرا با زیربنای بالغ بر۱۸۰۰۰ مترمربع به صورت 5 طبقه به عنوان یک مجموعه چند عملکردی ترکیبی دارای فضای پیش‌بینی شده شبستان، صحن‌های مسقف و روباز، کتابخانه، سالن اجتماعات و مرکز همایش‌ها، مرکز آموزش علوم دینی، موزه قرآنی و بخش‌های اداری می‌باشد. طراحی مجموعه در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۵ توسط گروه مهندسین مشاور فربوم شهر پارس صورت گرفته و بعد از تأیید طرح در کمیته تخصصی مساجد شهرهای جدید کشور، نقشه‌ها به تصویب سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس رسیده است. با انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی پروژه در سال ۱۳۹۹ شروع شده و برنامه‌ریزی شده تا در یک بازه زمانی ۵ ساله پروژه به بهره‌برداری کامل برسد.
 احداث سالن بین‌المللی در شهر جدید
یکی دیگر از پروژه‌هایی که در ‌این برنامه خبرنگاران از آن بازدید کردند سالن ورزشی بین‌المللی صدرا بود، پروژه‌ای که به قول ناظم‌الشریعه سرمربی تیم فوتسال ‌ایران مجهزترین مجموعه سالن و ورزشگاه تخصصی فوتسال در کشور است. مدیر عامل شرکت عمران صدرا در خصوص ‌این پروژه گفت:‌ این مجموعه در سال ۷۴ به عنوان اولین انبار شرکت عمران کار خود را آغاز کرد و پس از آن درسال ۷۶ تبدیل به سوله ورزشی شد و از سال ۸۹ نیز تعطیل گردید. اوضاع بر همین منوال ادامه داشت تا ‌اینکه در سال ۹۷ تصمیم به تخریب و بازسازی کامل و توسعه مجموعه به عنوان یکی از زیرساخت‌های ورزشی ممتاز برای شهر صدرا گرفته شد.
وی تصریح کرد:‌ این مجموعه با ۲۲۲۵متر مربع مساحت سالن،۷۲۰ متر زیرزمین،۴رختکن مجهز که دو‌ رختکن‌ VIP و دارای جکوزی هستند،کف‌پوش مورد تأیید AFC، صندلی‌های VIP و دوهزار صندلی تماشاگران به عنوان مجهزترین سالن فوتسال کشور شناخته می‌شود که قابلیت برگزاری مسابقات بین‌المللی را دارد. به دنبال آن هستیم ‌این سالن را با برگزاری یک تورنمنت چند جانبه بین‌المللی با حضور چند کشور مطرح فوتسال به بهره‌برداری برسانیم.
دکتر حاجی‌پور افزود: سالن بین‌المللی صدرا به لحاظ سیستم‌های صوتی و تصویری حرفه‌ای یکی از منحصر به فردترین سالن‌های کشور است و با توجه به حضور آقای ناظم‌الشریعه سرمربی تیم فوتسال کشور در صدرا شاهد اتفاقات خوبی در شهرجدید بودیم. از جمله مقام اولی تیم نوجوانان صدرا در رشته فوتسال در سال گذشته و راهیابی به لیگ برتر. ‌امیدواریم‌ در ادامه هم برای ارتقاء ورزش استان‌ و ‌ورزش محبوب فوتبال ‌این هفته نیز با بُرد تیم فجر شهیدسپاسی شاهد صعود ‌این تیم به لیگ برتر هم باشیم.
 آبادگری از صدرا به دوکوهک
وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص علت و‌ چرایی معطل ماندن برخی پروژه‌ها نیز گفت: در رابطه با تأمین اعتبار و ساخت پروژه ما مشکلی نداریم اما مسایل دیگری مانند عدم تعامل و همکاری‌های بین بخشی مهمترین چالش در تأخیر اجرای پروژه‌های عمرانی بوده است. به عنوان مثال ما بزرگراه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی را که طول آن دوبرابر بزرگراه صدرا به دو‌کوهک است و دو تقاطع غیر همسطح با پیچیدگی‌های فنی خاص خود را داشت ظرف دوسال ساختیم که یک رکورد محسوب می‌شود. همچنین یک مجتمع آموزشی را در سال ۹۷ طی چهارماه احداث کردیم. اما برای ساخت محور صدرا - دوکوهک‌ مسئله معارضین ملکی و تأسیساتی و عدم همکاری شهرداری شیراز در بخشی از مسیر منجر به طولانی شدن اجرای پروژه شد.
مدیرعامل شرکت عمران صدرا با اشاره به پیشرفت۸۰درصدی محور صدرا - دوکوهک افزود: زمانی که بزرگراه صدرا- دوکوهک را شروع کردیم ‌این محور مانند یک مسیر روستایی بود که ۵ تا ۶ متر عرض داشت و هر روز شاهد حوادث ناگواری در ‌این محور بودیم، اما امروز ‌این محور تبدیل به بزرگراهی با عرض متوسط ۶۵-۵۵ متر شده و دلیل طولانی شدن زمان اجرای آن وجود انبوهی از معارضین بود که یک پروژه را تبدیل به 6 پروژه کرد.‌ جابه‌جایی همه تأسیسات آن از خط انتقال آب گرفته تا برق ،گاز و مخابرات توسط شرکت عمران انجام‌ شد و حتی مجبور شدیم برای تملک‌ ادامه مسیر یک‌ونیم‌کیلومتر از محور را که در محدوده شیراز بود به محدوده صدرا الحاق کنیم‌ و با ‌این اقدامات امیدواریم حداکثر تا دهه فجر امسال شاهد بهره‌برداری کامل از ‌این محور باشیم.
دکتر حاجی‌پور ادامه داد: همچنین امیدواریم با توجه به ‌اینکه شرکت عمران صدرا در ساخت آزادراه شیراز به اصفهان نیز مشارکت دارد به زودی کلنگ اتصال صدرا به آزادراه اصفهان- شیراز از سمت غرب شهر صدرا به طول ۱۱کیلومتر به زمین زده شود .
 سازندگی از اکوپارک تا آرامستان
وی در خصوص بحث قدیمی ‌آرامستان صدرا نیز گفت: از گذشته مردم صدرا همواره مطالباتی را داشتند که به تدریج همه آن‌ها برآورده شد، اما یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها که هنوز محقق نشده بحث آرامستان است که به دلیل درگیری دستگاه‌های مختلف با مشکل مواجه شده است و در آخرین مورد هم به دلیل تعارضات مالکیتی در مجموعه اوقاف برای بار دیگر متوقف شد.
دکتر حاجی‌پور افزود: در راستای رفع ‌این مشکل با اداره کل اوقاف استان تفاهم شد که زمین مورد نظر در دامنه ارتفاعات جنوب شرق صدرا برای ساخت آرامستان فعلاً تحویل شهرداری شود و به موازات آن پرونده اختلاف میان اوقاف و مستأجرین هم پیگیری گردد و در نهایت بر اساس رأی مرجع قضایی شرکت عمران حقوق ذی‌نفعان را پرداخت کند.
مدیر عامل شرکت عمران صدرا در پایان افزود: پروژه شاخص دیگر عمران صدرا  که در فاز ۲ و در قالب یک مجتمع فرهنگی مذهبی تعریف شده و در سال گذشته به بهره‌برداری رسید یک مجتمع فرهنگی و مذهبی است. فرهنگ‌سرا و مجتمع قرآنی امام حسین(ع) یکی دیگر از پروژه‌های چند ساله اخیر در شهر صدرا است که در راستای سیاست اجتماعی و فرهنگی و هویت بخشی و توسعه فرهنگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی شهر برنامه‌ریزی و اجرا شده است. مجموعه فرهنگی امام‌حسین(ع) و کتابخانه شهدای سلامت یکی از مهمترین پروژه‌های شرکت عمران صدرا است. همچنین در حوزه رفاهی شهر صدرا، پروژه توسعه اکو‌ پارک تعریف شده که در ‌این راستا با شهرداری صدرا توافقاتی حاصل شده است. در ‌این زمینه ۲۵هکتار دیگر از ‌این پارک خطی را که ۵ برابر مساحت فعلی ‌این پارک است تحت عنوان (بوم - بومستان) اجرا می‌کنیم و تحویل شهروندان خواهیم داد. ‌این پروژه ارزنده زیست محیطی، سلامت محور و نشاط‌آور از اولویت‌های مجموعه شرکت عمران صدرا است که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی