[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

شاهد ناترازی در عرصه مدیریت‌ها هستیم، نه نبود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم از موضوع قطعی برق ناراحت هستند و این موضوع مطالبه بحقی است، گفت: متأسفانه امروزه شاهد ناترازی در عرصه مدیریت‌ها هستیم تا نبود امکانات؛ لذا مشکلات در حوزه‌های مختلف ایجاد می‌شود.
به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح دیروز (جمعه، 25 تیرماه) از مرکز ملی شبکه راهبری شبکه برق ایران و مرکز پایش صنعت برق کشور بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل مرتبط با این حوزه قرار گرفت.
قالیباف پس از بازدید از مراکز یاد شده ضمن تقدیر از زحمات و تلاش همه افراد در مجموعه صنعت آب و برق کشور، گفت: فعالیت این صنعت کاری پرزحمت محسوب می‌شود و این حوزه نقش کلیدی در امنیت، سلامت، اقتصاد، معیشت و... دارد؛ زیرا خدمات آن پایه‌ای و اساسی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این روزها مردم از موضوع قطعی برق ناراحت هستند و مطالبه این موضوع بحق است، اظهار کرد: این موضوع با حضور وزیر نیرو در جلسات صحن علنی مجلس و کمیسیون‌ها به صورت دقیق بررسی شد اما باید تأکید کرد مردم ما مدیران را انتخاب کردند تا وقتی مشکلات پیش می‌آید، بتوانند امور را مدیریت کنند.
وی تصریح کرد: همه ما می‌دانیم مشکلات در این عرصه جدی و اساسی است و در زمان کوتاه نمی‌توان مشکلات را اساسی حل کرد؛ زیرا اکنون میزان مصرف را از بخشی کم کرده و به بخش دیگری منتقل کرده‌ایم؛ چه بسا آسیب این اقدام در درازمدت عمیق‌تر و سخت‌تر باشد. به همین دلیل باید مسائل این حوزه به صورت اصولی حل و فصل شود. قالیباف با اشاره به اینکه شاهد ناترازی در حوزه برق کشور هستیم، افزود: این ناترازی در همه بخش‌ها وجود دارد و اشکالاتی را ایجاد می‌کند؛ به عنوان مثال در موضوع بودجه، بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی شاهد ناترازی هستیم و تا زمانی که این مسائل حل و فصل نشود، مشکلات وجود خواهد داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه این ناترازی‌ها در حوزه‌ مدیریتی وجود دارد و لذا در امکانات مشکلی نداریم، بیان کرد: این مهم به دلیل این است که رویکردها و سیاست‌هایمان در کارها مشخص و پایدار نیست؛ به عنوان مثال مجلس در اقدامی مرتبط با حوزه برق کشور یکی از رویکردها را اصلاح کرد؛ در حالی که این موضوع می‌توانست 10 سال قبل انجام شود.
وی ادامه داد: شاید مصرف غیرمنطقی در حوزه انرژی، مواد غذایی و... وجود داشته باشد، اما مردم نشان دادند هرگاه کار فرهنگی صورت گرفته و آنها را مطلع کرده‌ایم، بیشترین همراهی را انجام داده‌اند؛ به عنوان مثال در سال‌های گذشته که میزان خودروها نصف خودروهای اکنون بود، شاهد 28هزار کشته در سال بودیم، اما با اقدامی فرهنگی برای بستن کمربند بیش از 75 درصد مردم در شهرها و روستاها اقدام به بستن کمربند کرده‌اند. لذا مردم در امور مختلف همراهی می‌کنند و ما باید کارهای کارشناسی دقیق انجام دهیم.
قالیباف اظهار کرد: باید تصمیمات شجاعانه گرفته شود؛ به عنوان مثال موضوع قیمت‌گذاری یکی از این مسائل است. همه می‌دانیم اگر قیمت‌گذاری حل نشود و دستوری بخواهیم اقدام کنیم، همانند بازار نرخ ارز فرصت برای کسانی ایجاد می‌شود که دلالی می‌کنند و رانت می‌برند و حجم عظیم ثروت کشور از دست می‌رود.
رئیس قوه مقننه افزود: بهای مصرف برای یک خانواده دو نفره همانند خانواده چند نفره محاسبه می‌شود؛ چرا باید یک مدل برخورد شود؟ یارانه‌ای که در بخش انرژی داده می‌شود یک به بیست یا یک به بیست و سه برابر است؛ در حالی که برخی افراد بیش از اندازه مصرف دارند. لذا با چنین شرایطی نمی‌توان از مردم توقع داشت و به ناترازی‌ها پایان داد.
وی اظهار کرد: وقتی تصمیم‌گیری‌ها در دولت به معنای عام متمرکز می‌شود و به جای مردم در اقتصاد دخالت می‌شود، مشکلات اساسی ایجاد می‌شود.
وی در همین زمینه اضافه کرد: مشکلاتی در بازارهای مالی، پولی، سرمایه‌ای وجود دارد که باید آنها سامان داده شود؛ وگرنه ناترازی‌ها از بین نمی‌رود و مثل ماینرها پیدا می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی