[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

جنوب فارس عرصه سازندگی، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین-  گروه خبر 
در مراسمی با حضور استاندار فارس، مدیرعامل ایمیدرو، مجمع نمایندگان استان فارس، امام جمعه شهرستان لامرد، رئیس شورای راهبردی انتقال آب استان فارس و نماینده مردم لامرد ‌و مهر در مجلس شورای اسلامی و سایر مدیران استانی، مراسم طرح لوله گذاری انتقال آب خلیج فارس به استان فارس برگزار شد. در این مراسم وجیه الله جعفری رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سخنانی بیان کرد: ایجاد زیرساخت‌ها می‌تواند سرعت و جذب سرمایه گذاری را برای توسعه و اشتغال و تولید فراهم کند. وی با بیان اینکه امروزه ۹۳میلیارد مترمکعب مصرف آب کشور است که شامل بخش کشاورزی، شرب و صنعت است، گفت: بالغ بر ۶۵۰میلیون مترمکعب در حال حاضر برای فاز یک تا سه خلیج فارس برای ظرفیت آب‌شیرین‌کن در نظر گرفته شده و بخش عمده آن به بهره‌برداری رسیده است. 
جعفری ادامه داد: با توجه به اینکه در تلاشیم تا به بخش‌های دیگر در این موضوع کمک کنیم و آثار بیشتری از اشتغال و تأمین زیرساخت را داشته باشیم، این در حالیست که در وضعیت فعلی با مشکل دیگری در حوزه تأمین برق مواجهیم که در این بخش تا به امروز ۱۸۰۰ مگاوات برای واحدهای مجموعه صنعت نیروگاه ایجاد کرده ایم و این آمادگی را برای شرکت‌های صنعتی و معدنی برای تأمین ۱۰هزار مگابایت آماده سرمایه گذاری کردیم تا بتوانند کمک کننده در بخش وزارت نیرو باشند. این مقام مسئول بیان کرد: یکی از راه‌های تأمین آب موضوع آب شیرین کن و انتقال آب است که در کل جهان ۱۰۷میلیون مترمکعب در روز، شمال آفریقا و خاورمیانه ۵۰میلیون مترمکعب و آب شیرین کن‌های خلیج فارس ۲۶/۱میلیون مترمکعب در روز که از این میزان امارات ۱۳/۵، عربستان سعودی ۵/۷ و کویت ۳ و ایران ۶۵۰ میلیون متر مکعب معادل ۲/۵ درصد می‌باشد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه عربستان بیشترین تعداد میزان آب شیرین کن را در منطقه دارد که علاوه بر انتقال آب از خلیج فارس از دریای سرخ هم این انتقال را انجام می‌دهد، اضافه کرد: در آینده نیز تأمین آب مسیر اصلی آن از طریق خلیج فارس است و با توجه به حرکت‌های بسیار خوبی که آغاز شده است، این اقدام در فازهایی که تعریف شده است ظرف دو سال به بهره برداری خواهد رسید و آب برای صنایع این مناطق خواهد بود. 
او افزود: اگر بخواهیم مناطق ویژه پارسیان و لامرد که در آینده اشتغال و توسعه را در بر دارد، تأمین زیرساخت آن که بخش مهم آن آب است، بسیار مهم است. 
مدیرعامل ایمیدرو در پایان یادآور شد: در هر جایی که صنایع وجود دارند، این صنایع هستند که می‌توانند کمک کنند تا توسعه منطقه رقم بخورد. 
 لوله‌گذاری انتقال آب خلیج فارس به استان فارس با هدف رساندن آب تا شمال استان انجام می‌شود 
خاطر نشان می‌شود استاندار فارس در این مراسم با اشاره به تشکیل شورای راهبردی انتقال آب به استان فارس گفت: سرمایه‌های انسانی استان را باید پاس داشت و تشکیل شورای راهبردی انتقال آب حرکت بسیار خوبی بود که توانستیم از پتانسیل‌های استان فارغ از دیدگاه سیاسی بهره بگیریم و این شوراها در سایر بخش‌ها نیز تشکیل شده است. عنایت الله رحیمی با ذکر اینکه آب مقدمه و سنگ زیربنایی آبادانی و توسعه است، عنوان کرد: امروز اجرای لوله‌گذاری انتقال آب خلیج فارس به استان فارس با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به عنوان فاز اول انجام خواهد شد که در ادامه هدف رساندن آب تا شمال استان است. وی ادامه داد: در فاز اول آب شرب و آب موردنیاز صنعت برای لامرد و مهر تأمین خواهد شد و برای سایر زیرساخت‌های توسعه صنعتی همچون آب، برق، گاز، راه و ارتباطات باید تسریع شود. این مقام مسئول پیرامون طرح‌های استان عنوان کرد: بسیاری از پروژه‌ها بالای ۷۰ درصد پیشرفت داشته و ۱۶۸ طرح ملی در میان آن است که به زودی به نتیجه خواهد رسید. وی با بیان اینکه برای توسعه فارس، استانی یکپارچه نیاز داریم، خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد انسجام در سطوح خرد و کلان حفظ شود تا استانی پیشرو در توسعه و پیشرفت و تأمین آسایش و رفاه برای مردم باشیم.
 سهم غیرقابل‌قبول فارس در حوزه سرمایه‌گذاری صنعتی 
سیدمحمدرضا رضازاده رئیس شورای راهبردی انتقال آب به استان فارس در این مراسم عنوان کرد: از چند سال گذشته در این خصوص اقداماتی صورت گرفت و شرکت فرا آبرسان سرزمین در سال ۹۵ تخصیص اعتبار کردند و از این سال کلنگ عملیات اجرایی این طرح زده شد و در حال حاضر عملیات لوله گذاری و انتقال آب به استان آغاز شد. او با بیان اینکه با توجه به اینکه فارس همواره در تولید محصولات کشاورزی مطرح بوده و این محصولات را تأمین می‌کند، گفت: متأسفانه استان در حوزه صنعتی سرمایه گذاری نکرده است و در این حوزه نیز سهم استان در توسعه کشور سهم قابل قبولی نیست و همواره در باب اینکه در توسعه صنعتی عقب می‌باشیم، این احساس را داشتیم که با کمبودهایی مواجه بودیم. 
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه ۱۳ سال از ساخت این منطقه می‌گذرد، اما تنها تولید آلومینیوم داریم و آن هم به دلیل کمبود زیرساخت‌ها از جمله تأمین آب بوده است. 
او ادامه داد: باتوجه به آغاز لوله گذاری قرارداد مابین ایمیدرو و شرکت طرح آبرسان منعقد شده است. بر اساس دیدگاه شورای راهبردی انتقال آب مقرر شد تا این اقدام برای استان فارس در فاز اول برای شهرستان‌های مهر و لامرد و در فازهای بعد عزم جدی برای انتقال آب به همه شهرستان‌ها در دستور کار قرار گیرد. رضازاده خاطرنشان کرد: امید است با رویکردی که ایجاد می‌شود، حسرت نگاه انتقال آب خلیج فارس به استان شکسته شود. این در حالیست که باید لاجرم این کار را انجام داد؛ چراکه کشور ما خشک است و میانگین بارندگی کشور کمتر از یک سوم میانگین جهانی است و سال‌های خشک‌سالی بیش از گذشته برای ما رقم می‌خورد و دیگران در سایر نقاط دنیا زودتر از کشور ما به این رویکرد و انتقال آب روی آورده اند. این مقام مسئول در پایان اضافه کرد: استان فارس با توجه وسعت و فاصله آن نسبت به دریا و خشکی که دارد، موضوع انتقال آب برای آن در اولویت قرار گرفت. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی