[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات فارس: مجلس بر انتخابات شوراها نظارت می‌کند، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات فارس گفت: نظارت بر انتخابات و صیانت از قانون اساسی دو رسالت مهم شورای نگهبان است.
حجت ‌الاسلام محمد عباس‌ زاده، صبح دیروز شنبه 26 تیرماه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با گرامیداشت سالروز تأسیس شورای نگهبان اظهار داشت: وظیفه حفظ جایگاه متعالی قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و در زمان انتخابات باید از یکایک آرای مردمی صیانت کرد. همچنین روحانیون و حقوق دان این شورا عهده دار تطبیق قوانین مجلس بر پایه مبانی ارزشمند اسلام و قانون اساسی هستند. وی با اشاره به فرمایشات امام راحل(ره) و بیانات مقام معظم رهبری پیرامون اهمیت جایگاه شورای نگهبان خاطرنشان کرد: جایگاه شورای نگهبان منحصر به ایران نمی‌شود و در هر کشوری که ارکان آن بر اساس تصمیم مردم به قدرت می‌رسند، چنین شورا و هیئتی وجود دارد. این مقام مسئول با اشاره به اینکه شورای نگهبان از ظرفیت‌های ارزشمند مردمی در زمینه‌های مختلف استفاده می‌کند، اظهار داشت: در ایام انتخابات وجهه مردمی بودن شورای نگهبان کاملاً آشکار است. در این ایام شبکه گسترده ‌ای از مردم را داریم که ناظر بر روند اجرایی امور هستند. شورای نگهبان از این ظرفیت‌های مردمی در پای صندوق‌ها و هیئات نظارت به شکل ضابطه مندی بهره می‌برد.رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات فارس در ادامه با قدردانی از قوای انتظامی و دادگستری و همه دست ‌اندرکاران انتخابات اخیر اظهار داشت: برای اینکه نظارت بر انتخابات محقق شود، باید دفاتری در همه استان‌ها و شهرستان‌ها تشکیل شود تا بتوانیم مجامعی را برای انتخابات شکل دهیم.
عباس‌ زاده وظایف دفاتر استانی را به روز نگه داشتن شبکه نظارت برشمرد تا بتواند فرایند نظارت را به نحو مطلوب پیش ببرد و در ادامه گفت: آموزش، رصد و تقویت جایگاه ناظران شورای نگهبان در سلسله مراتبش هم از دیگر وظایف دفاتر استانی هستند. وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر وضعیت بررسی صلاحیت‌‌ها در انتخابات شوراهای شهر و روستا گفت: نظارت بر انتخابات شوراها به نص صریح قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان نیست. شورای نگهبان طبق قانون نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و همه پرسی‌ها را به عهده دارد. نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس است. در انتخابات شوراها نماینده‌های استان سه نفر را به عنوان هیئت نظارت در نظر می‌‌گیرند و این گروه هیئت نظارت شهرستان‌‌ها را انتخاب کرده و آنها‌ هم کار نظارت و تأیید صلاحیت‌ها را انجام می‌دهند.
عباس ‌زاده با بیان اینکه بررسی صلاحیت‌ها در مدت زمان محدودی انجام می‌‌شود که لازم است قانون آن توسط مجلس انقلابی اصلاح شده و مدت زمان بیشتری در اختیار هیئت نظارت قرار گیرد، گفت: فرایند قضاوت را چندین نفر انجام می‌‌دهند و در نهایت حکم به تأیید یا رد یا عدم احراز می‌دهند. اگر مهلت بیشتری برای بررسی صلاحیت‌ها داده شود، پرونده‌‌ها به صورت دقیق ‌تر بررسی خواهد شد. رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات فارس در ادامه با تصریح اینکه عدم التزام به اسلام و ولی فقیه چون عطف به هم شود گاهی اوقات احجاف به ولایت فقیه است، افزود: گاهی فرد رد صلاحیت شده پرونده شراب خواری یا مواد مخدر دارد و به نادرستی می‌‌گوید به دلیل التزام به ولایت فقیه رد شده‌ ام.
در حالی که دلیل این مسئله عدم التزام به قانون است. بارها شورای نگهبان این درخواست را برای تصویب به مجلس برده است اما به نتیجه نرسیده و امیدواریم این مسئله در مجلس انقلابی سر و سامان پیدا کند و اینطور نباشد که اگر یک شراب‌ خوار را رد صلاحیت کردیم، بگوید به دلیل عدم التزام به ولایت فقیه رد صلاحیت شده‌ ام. وی افزود: برای تمام رد صلاحیت‌‌ها باید سند بیاید؛ زیرا به دنبال تشکیل نظام دیکتاتورمآبانه نیستیم و نظر هم مختلف باشد ایرادی ندارد و اجازه می‌دهیم نظارت مختلف ارائه شود؛ اما نباید دور به دست کسانی افتد که اصل قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول ندارند. با این حال هر کسی که بخواهد دلیل رد صلاحیتش را به خودش می‌گوییم و سه مرحله قضاوت برای این کار گذاشتیم. این مقام مسئول در پایان با ارائه پیشینه ای از فعالیت این نهاد پراهمیت نظارتی گفت: یکی از دلایل شکست مشروطه این بود که جایگاه نهاد نظارتی در آن نهادینه نشده بود. در آن ایام قدم‌های اولیه ای برای تشکیل شورایی متشکل از روحانیون برداشته شد اما با گذشت زمان نتواسنت جایگاه واقعی خود را بیابد و در نهایت مشروطه با دیکتاتوری رضاخان با شکست مواجه گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی