[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

زنان آسیب‌دیده مهارت‌آموزی کنند ، روزنامه شیراز نوین

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس از توانمندسازی یکصد زن آسیب‌دیده با همکاری سازمان مردم نهاد امید فردا در شیراز خبر داد.
به گزارش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، اسماعیل اکبری با اشاره به گروه‌های آسیب پذیر زنان و دختران در جامعه گفت: ما در طرح توانمندسازی زنان آسیب دیده از اختلافات خانوادگی یا طلاق شاهد برخی از مشکلات مانند نداشتن مهارت‌های زندگی و شغلی بودیم.
این مقام قضایی افزود: بسیاری از زنان و دختران حاصل از خانواده‌های پرتنش و طلاق به دلیل نداشتن مهارت زندگی و شغلی و عدم استقلال مالی، در معرض آسیب‌های ناشی از طلاق هستند و دچار مشکلات زیادی می‌گردند.
وی با بیان اینکه در حال چاره‌اندیشی برای این موضوع راهکارهای زیادی را بررسی کردیم، عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام شده تفاهمی را با سازمان مردم نهاد «امید فردا» که در این زمینه فعالیت می‌کرد، منعقد کردیم تا زنانی که در دادگاه خانواده و مراجع قضایی پرونده دارند و بر اساس راهکارهای قانونی امکان حمایت آنها از طریق نهادهایی مانند بهزیستی و کمیته امداد وجود ندارد، از طریق این سازمان مردم نهاد مورد حمایت قرار گیرند.
معاون قضایی دادگستری فارس بیان کرد: بر اساس این توافق، این سازمان با اعتبار 150میلیون تومان برای مدت یک سال، صد زن معرفی شده از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم را ظرف یک ماه آموزش می‌دهد. این آموزش‌ها شامل روان شناختی، مهارت‌های زندگی و شغلی بر اساس استعدادهای آنان است. گفتنی است که این سازمان مردم نهاد در صورت افزایش تعداد نیز حاضر به همکاری است.
اکبری با بیان اینکه از ساعت 7 و نیم صبح تا 5 عصر این افراد در کلاس‌های مهارت‌آموزی آموزش می‌بینند، گفت: نقطه قوت این طرح طبق تفاهم این بنیاد این است که این زنان و دختران علاوه بر آموزش توسط این مؤسسه تا حرفه‌ای شدن در آن مهارت و شغل حمایت شده و سپس وارد بازار کسب و کار می‌شوند و طبق ضمانت این سازمان حداقل حقوق اداره کار را در بازار دریافت می‌کنند. همچنین از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند خواهند شد. دبیر شورای پیشگیری از جرم استان فارس با اشاره به اینکه توانمندسازی این زنان تا کسب درآمد پایدار ادامه خواهد داشت، متذکر شد: مشکلاتی مانند طولانی بودن مسیر رفت و آمد زنان با پرداخت هزینه ایاب و ذهاب و همچنین مشکل مراقب از فرزندان کوچک آنان با پرداخت هزینه نگهداری فرزندانشان توسط مؤسسه امید فردا حل گردید. وی خبر داد: همچنین دختران حاصل از طلاق در صورت بازمانده بودن از تحصیل، در صورت تمایل و امکان بازگشت به تحصیل بر اساس توافق با آموزش و پرورش و حمایت سازمان مردم نهاد امید فردا به تحصیل باز خواهند گشت. در غیر این صورت در کنار مادران خود به آموزش مهارت‌های زندگی و شغلی خواهند پرداخت و بعد از توانمندی جذب بازار کار خواهند شد. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس تأکید کرد: دختران در حال تحصیل که با مشکلات مالی روبه‌رو ‌هستند نیز توسط این مؤسسه حمایت خواهند شد و در صورت بااستعداد بودن، بورسیه تحصیلی خواهند گرفت تا در رشته‌های شاخصی مانند پزشکی با حمایت مالی به تحصیل بپردازند و آینده خود را تغییر دهند.
اکبری کارهای مقطعی را مانند مسکن خواند و افزود: ما به دنبال یک برنامه اصولی و مؤثر بودیم؛ با کارهای مقطعی اصل آسیب باقی می‌ماند. بنابراین ما به دنبال توانمندسازی زنان بودیم تا خودشان بتوانند مدیریت زندگی خود را بر عهده بگیرند.
این مقام قضایی با بیان اینکه اگر این زنان علاوه بر آسیب‌های روحی از لحاظ مالی مستقل نشوند سبب ایجاد مفسده می‌شود، چراکه ناچار به تأمین زندگی هستند، گفت: در صورت عدم توانمندسازی این زنان حتی اگر جذب بازار کار شوند، در محل کار مورد سوءاستفاده قرار خواهند گرفت و حقشان ضایع می‌شود. ما در این آموزش‌ها، آشنایی با حقوق قانونی را نیز در نظر گرفتیم تا بتوانند حقوق خود را بشناسند و از آن دفاع کنند. اکبری ابراز کرد: در این طرح، سازمان مرم نهاد امید فردا علاوه بر آموزش رایگان، هزینه تغذیه آنان شامل صبحانه و ناهار را می‌پردازد و در صورتی که دارای شغلی باشند و با حضور در این دوره‌ها شغل خود را از دست بدهند، ماهانه بین 500 تا 600هزار تومان جهت تأمین حداقل‌های زندگی به آنان پرداخت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در بخش حمایت از زنان و کودکان آسیب‌دیده با همکاری کانون وکلا در صورت نیاز به حمایت قانونی، آنها به صورت رایگان از خدمات حقوقی برخوردار خواهند شد؛ بنابراین ما علاوه بر توانمندسازی زنان در صورت نیاز در تمام مراحل از آنها حمایت حقوقی خواهیم کرد. معاون قضایی دادگستری فارس با بیان اینکه این طرح در حال حاضر در شیراز اجرایی می‌شود، اعلام کرد: در صورت ایجاد امکانات و همکاری نهادهای دولتی، سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها، این طرح در شهرستان‌ها نیز اجرایی خواهد شد.
اکبری گفت: این طرح فقط برای زنان و فرزندان دختر آنان است و شامل فرزندان پسر نمی‌شود، اما مذاکراتی را نیز برای حمایت از پسران انجام دادیم و خدماتی در حال برنامه ریزی است؛ اما مانند این طرح رایگان نیست. در مورد پسران بزهکار نیز سعی می‌شود از مجازات جایگزین یا تکمیلی استفاده شود تا آنان نیز مهارت‌های زندگی بیاموزند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی