[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

فسادستیزی خدمتی ماندگار است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: قضاوت درمورد عملکرد مدیریت شهری در دوره مختلف را به مردم واگذار کنیم.
سید عبدالرزاق موسوی، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز، با بیان اینکه هرچه به روزهای پایانی فعالیت شورا نزدیک شویم، هجمه‌های بیشتری متوجه شورا و شهردار منتخب آن خواهد شد، اظهار داشت: شهردار سابق و نماینده فعلی شیراز درمورد سیاسی بودن شهردار و اینکه ناکامی‌های فرضی محصول انتخاب سیاسی وی است که از او دعوت می‌کنم در نشستی حاضر شود تا در این موضوع و موارد مرتبط دیگری صحبت شود و امکان قضاوت برای مردم فراهم شود. 
وی افزود: ضمن اینکه گزارش تفصیلی و کاملی از اقدامات شورای اسلامی شهر شیراز در طول چهار سال تهیه و به همراه چند گزارش دیگر در پایان فعالیت شورا تقدیم خواهیم کرد.
موسوی با اشاره به موضوع مبارزه با فساد و تبعیض و مصوبات شورا در این زمینه خاطرنشان کرد: در طول این چهار سال هم به دفعات بر آن تأکید داشته و تلاش کردیم، مصوباتی هم در این زمینه داشته باشیم.موسوی با اشاره به فسادی که ناشی از تبعیض یا در وضع قوانین و مقررات است یا در اجرای آنها، اظهار کرد: در وضع یک قانون اگر بخواهیم درست عمل کنیم و تبعیض آمیز نباشد، باید اول منطبق با قانون اساسی و در راستای اجرای آن باشد. دوم، صرفه و صلاح عموم مردم و ملت را در بر بگیرد؛ نه گروه یا جمعیتی خاص و سوم، شفاف و بدون ابهام باشد و از ضمانت اجرای لازم هم برخوردار باشد. در سایر قوا و شوراهای اسلامی نیز مقررات در حدود وظایف و با رعایت موارد فوق و قوانین و مقررات بالادستی وضع می‌شود. وی با اشاره به تبعیض در اجرای قانون اشاره کرد و گفت: قانون عادلانه وضع می‌کنیم، مصوبه را عادلانه تصویب می‌کنیم، اما در اجرا، این قانون یا این مصوبه برای همه یکسان اجرا نمی‌شود و حتی در موارد زیادی اساساً اجرا نمی‌شود. 
توصیه، سفارش، رشوه، پارتی بازی، سوء استفاده از مقام و موقعیت و تعارض منافع عمومی، اینجا به خوبی خودش را نشان می‌دهد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: مصادیق کلی و جزئی آن فراوان است. مردم به ویژه در همین شهرداری خود ما و در سازمان‌های اداری و خدمات رسان با این روبه‌رو می‌شوند. همه ما با آن روبه‌رو شده و می‌شویم. در بررسی صلاحیت‌ها، در انتخاب و انتصاب افراد برای سمت‌ها، یکسان عمل نمی‌کنیم. برای به کارگیری یک کارشناس مثلاً در حوزه فنی در شهرداری، در گزینش او قانون را سخت می‌گیریم و فوق قانون عمل می‌کنیم. گویا می‌خواهیم رئیس جمهور انتخاب کنیم و برای دیگری آسان می‌گیریم یا اینکه فردی بدون هرگونه سابقه و شرایط احراز به منصبی منصوب می‌شود و دیگری با دارا بودن شرایط نادیده گرفته می‌شود. این‌ها همه مصادیق تبعیض در اجرای قانون است. وی عنوان کرد: اگر رئیس جمهور در مبارزه با فساد و تبعیض موفق شود، خدمت بزرگ و ماندگاری کرده است و موجبات رضایت عمومی و خوشحالی مردم فراهم خواهد شد. 
وی تأکید کرد: بنابراین مبارزه با تبعیض و فساد و فقر هر سه باید با هم باشند. لذا دولت موظف است همزمان با مبارزه با تبعیض و فساد در تأمین رفاه و آسایش مردم و حداقل‌های زندگی شایسته مردم تلاش کند؛ زیرا فقر قابل توزیع نیست و عمده آسیب‌های اجتماعی ریشه در فقر، فساد و تبعیض دارد. وی خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر و شهرداری علی رغم اینکه مسئولیت قانونی ندارند، در سال گذشته مبلغ ده‌میلیارد تومان برای کمک به سامان‌دهی معتادان متجاهر کمک کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز عنوان کرد: وجود شوراهای محلات و یاوران، ظرفیت و فرصت بزرگی برای خدمت به مردم و به ویژه تقویت نظارت مردمی است. عده ای بدون چشمداشت و انگیزه مادی برای پیشرفت و تعالی شهر و کمک به مردم تلاش می‌کنند. موسوی با اشاره به اینکه متأسفانه با رأی دیوان عدالت اداری ادامه فعالیت رسمی شورایاری‌ها با مشکل روبه‌رو شده است، گفت: خوشبختانه دولت لایحه تشکیل شورایاری‌ها را تصویب کرده است. مصوبه دولت باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود با تصویب مصوبه دولت، تشکیل شورایاری‌ها را قانونمند کنند تا به شکل قانونی بتوان از حداکثر ظرفیت مردم در حل مشکلات محلات استفاده کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی