[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

طلایی پوشان امشب به لیگ برتر می‌رسند شیراز آماده جشن صعود، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیراز نوین
هنوز صعود قطعی نشده، شور و هیجانی فراتر از حد تصور شهر را فرا گرفته. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، امشب صعود قطعی خواهد شد و فوتبال شیراز پس از هشت سال به لیگ برتر بازمی‌گردد؛ به حداقل جایگاه خود!
هشت سال از دست رفت، سال‌هایی که دیگر باز نمی‌گردند. لطمه‌هایی که ورزش شیراز و استان فارس از این افولِ هشت ساله خورد، بیشتر از آن چیزی بود که در ابتدا تصور می‌شد که بارها به ابعاد مختلف آن پرداخته‌ایم. ضرب المثل «ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است» متأسفانه در خصوص چنین مقوله‌ای صادق نیست و ماهی‌های زیادی در این هشت سال مردند یا تازگی خود را از دست دادند.
امشب اما زمان جشن گرفتن است. فجر نمی‌تواند در کرج امتیاز از دست بدهد و هوادارانش را ناامید کند. آن‌ها یک هفته است جشن گرفته‌اند، چون تصوری از پیروز نشدن مقابل تیم سقوط کرده‌ای که هفته گذشته شش گل از دیگر تیم پایین جدولی دریافت کرده، ندارند. فجر به لیگ برتر خواهد رفت و این برای همه ما تازگی دارد. فجر در سالی به لیگ برتر می‌رود که کمتر از سال‌های دیگر، ستاره و ادعا داشت. فجر امسال بیش از هر چیز، نان همدلی‌اش را خورده و این قضیه به‌خصوص در هفته‌های انتهایی بیش از هر چیز و هر زمان دیگری مشهود بود.
طلایی پوشان شهرشیراز در سه هفته اخیر، سه پیروزی فوق‌العاده را دشت کردند و با توجه به ضعف رقبایشان در نتیجه گیری، فاصله پنج امتیازی را جبران کرده و به تنهایی به صدر جدول تکیه زدند.
فجر پیش از این دوبار جشن صعود به سطح اول فوتبال ایران را برپا کرده. یک بار در فصل 76-75 و دیگر بار در فصل 90-89. این اتفاق در فصل 76-75 با کسب عنوان قهرمانی رخ داد اما در فصل 90-89 فجری‌ها نتوانستند از گروه خود به عنوان تیم نخست صعود کنند و به عنوان تیم دوم، راهی بازی پلی آف با آلومینیوم هرمزگان شدند. 
از ساعت 17 روز 28 اردیبهشت ماه  سال 90 فجرشهیدسپاسی در ورزشگاه حافظیه و در حضور 20 هزار تماشاگر و به قضاوت محسن ترکی، میزبان آلومینیوم بود.  محمدرضا پورمحمد در دقیقه 37 نخستین گل فجر را وارد دروازه حریف بندرعباسی کرد و در نیمه دوم نیز، ضربه آزاد و به یاد ماندنی امین شجاعیان وارد دروازه شد تا امیدها برای صعود فجر به حداکثر برسد.
اما بازی برگشت حکایت شیرین‌تری برای شیرازی‌ها داشت. محمدرضا پورمحمد در دقایق 30 و 70، امین شجاعیان 73 و ایوب کلانتری 77 برای شاگردان علی اصغر کلانتری گلزنی کردند تا او یک نمره مثبت بزرگ در کارنامه مربی‌گری‌اش ثبت کند.
کلانتری یک سال قبل هم با برق تا آستانه صعود به لیگ برتر پیش رفت اما تنها به‌خاطر تفاضل گل کمتر نسبت به داماش گیلان، از صعود به بازی پلی‌آف بازماند.
کلانتری در این هشت سال گذشته که فجر در لیگ یک حضور داشت نیز چند فصل به عنوان سرمربی این تیم برگزیده شد و به جز فصل 94-93 در سایر فصول توانست تیمش را در قامت یک مدعی ظاهر کند. در فصل 95-94 او در روز پایانی شکست تلخی را در آبادان متحمل شد و از صعود بازماند. سپس از فصل 97-96 نیز در حالی‌که تا سه هفته مانده به پایان رقابت‌ها در منطقه صعود قرار داشت، دو شکست غیرمنتظره را متحمل شده و از صعود بازماند.
امسال هم چیزی نمانده بود ناکامی‌ها تکرار شود اما گل دقیقه 90 در مقابل آرمان گهر، همه معادلات را بر هم زد. آن گل، مقدمه‌ای بر دو پیروزی بزرگ بعدی بود که ارتش زرد را در آستانه صعود قرار داد. در فاصله‌ای که هیچ گاه تا این اندازه دست یافتنی به نظر نرسیده است.
دو رقیب تهرانی فجرشهیدسپاسی یعنی هوادار و بادران، امروز به مصاف تیم‌های شمالی خواهند رفت. هوادار در تهران میزبان شهرداری آستارا است و بادران در انزلی نبرد سختی با ملوان خواهد داشت. فجرشهیدسپاسی در صورتی به لیگ برتر صعود نخواهد کرد که علاوه بر توقف در بازی امشب، دو تیم تهرانی هم بازی‌هایشان را با پیروزی پشت سر بگذارند. 
کلانتری درباره بازی پیش رو گفت: بازیکنان ما برای بازی مقابل تیم گل ریحان البرز از آمادگی خوبی برخوردار هستند و همانند بازی‌های گذشته در این دیدار  هم با جان و دل به میدان می‌روند و ارزش آن را به خوبی می‌دانند.‌ به هیچ عنوان کاری به این نداریم که تیم حریف در کجای جدول قرار دارد و این بازی برای ما حکم فینال جام حذفی دارد که کسب جام در دستان خودمان است و می‌خواهیم  بهترین بازی خود را برگزار تا دل مردم را شاد کنیم.
وی گفت: مردم برای موفقیت تیم شهرشان دعا کنند تا با توکل به خداوند در شیراز، جشن صعود برگزار کنیم. ضمن اینکه  دیدار مسئولان استان به ویِژه  حمایت معنوی آن‌ها از بازیکنان همه چیز را برای برپایی جشن شادی فراهم کرده است.
امروز همچنین تیم قشقایی شیراز در یک دیدار تشریفاتی در ورزشگاه پارس به مصاف پارس جنوبی جم می‌رود که در صورت کسب پیروزی می‌تواند رتبه دوازدهمی ‌را برای این فصل خود حفظ کند. این تیم فصل گذشته چهاردهم شده بود اما دو فصل قبل(اولین حضور در لیگ یک) به رتبه بسیار خوبِ هشتمی ‌دست یافته بود.
تمامی ‌دیدارهای هفته پایانی لیگ یک از ساعت 19:45 دقیقه امشب آغاز خواهند شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی