[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

حل مشکل اشتغال با آموزش‌های مهارتی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای فارس گفت: یکی از چالش‌های کنونی در جامعه ما تبدیل نشدن مهارت به گفتمان ملی است.
حشمت کوشکی در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته ملی مهارت برگزار شد، خاطرنشان کرد: گواهی‌نامه‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه ای فارس دارای استاندارد جهانی است و برای تبدیل شدن مهارت‌ها به گفتمان به سرمایه گذاری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بیشتری نیاز داریم.
وی با بیان اینکه آموزش‌ها در بخش دولتی به صورت کاملاً رایگان ارائه می‌شود، اظهار داشت: 75 درصد آموزش در مراکز ما به صورت عملی است و فقط 25 درصد از مبانی آموزشی به صورت تئوری ارائه می‌شود. دامنه برنامه‌های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای بسیار فراگیر تعریف شده و متناسب با نیاز بازار کار و علاقه‌مندی دانش آموختگان در حوزه‌های مختلف و بدون محدودیت سنی و جنسیتی است. این مقام عالی آموزشی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نفوذ هوش مصنوعی در اتمامی ارکان زندگی و گسترش دولت‌های دیجیتال افزود: در دهه اخیر بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا در معرض موج چهارم انقلاب صنعتی قرار گرفته اند. 
این تغییر بزرگ با رویدادهای مشابه تفاوت‌های زیادی دارد و اگر زیرساخت‌ها را در حوزه آموزش و پژوهش مبتنی بر نیاز بازارهای کار مهیا نکنیم، با چالش‌های عدیده ای رو به رو خواهیم شد. به همین دلیل آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی و مهم تر از همه خانواده‌ها باید توجه و استقبال مضاعفی نسبت به بحث آموزش‌های مهارتی داشته باشد. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای فارس در ادامه افزود: در آینده ای نزدیک ۶۵ درصد از دانش آموزان با مشاغلی برخورد خواهند کرد که هیچ آشنایی قبلی با آن مشاغل ندارند و این مسئله ضرورت سرمایه گذاری در حوزه آموزش‌های مهارتی به عنوان راهکاری که می‌تواند مشکلات جامعه را در مقیاس وسیعی حل کند را بیش از پیش نشان می‌دهد.
این مقام مسئول در ادامه با بیان آمار و ارقامی درباره وضعیت آموزش‌های مهارتی در استان فارس، گفت: امروزه آموزش‌های مهارتی در قالب تفاهم‌نامه‌هایی که با نهادها و دستگاه‌های مختلف منعقد شده، در دانشگاه‌ها، پادگان‌ها، زندان‌ها، کمپ‌ها، سکونتگاه‌ها، عشایر، روستاها، صنایع و صنوف مختلف آموزش داده می‌شود. در بحث آموزش ۴۹هزار و ۵۹۳ دوره معادل ۹میلیون و ۳۳۷هزار و ۲۰۵ نفر ساعت و در بخش خصوصی ۳۹هزار و ۵۰۷ نفر دوره معادل ۷میلیون و ۳۵۸هزار و ۶۵۵ نفر ساعت در سال گذشته برگزار شده است. همچنین ۴۳هزار و ۹۲۱ نفر در آزمون‌های ما شرکت کردند و نزدیک به ۷۰ درصد از این شرکت کنندگان توانستند گواهی‌نامه‌های خود را دریافت کنند. دکتر کوشکی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در استان فارس در ۵۰ مرکز دولتی و ۷۲۰ آموزشگاه آزاد به فعالیت‌های آموزشی مشغول هستند، اظهار داشت: برای تبدیل شدن مهارت به گفتمان ملی باید مدرک گرایی محض کنار گذاشته شود. در همین زمینه سازمان آموزش فنی و حرفه ای همکاری و تعامل بسیار خوبی با مراکز آموزش عالی داشته است و در تلاش هستیم تا شرایط مطلوبی را برای ایجاد تغییراتی در بحث سرفصل‌های آموزشی، تدوین استانداردها و کمک به تألیفات، تربیت معلمان و همچنین دسترسی به مراکز کارگاهی مشترک را فراهم کنیم. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای فارس در ادامه با بیان اینکه در هفته مهارت امسال ۱۸ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای افتتاح می‌شود، اظهار داشت: در دوره‌های مرکز برق و الکترونیک بیش از ۹۰ درصد از دانشجویان را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و این در حالی است که تقویت آموزش‌های مهارتی مبتنی بر حضور در محیط واقعی کار با هدف پشتیبانی‌های پایدار از نظام‌های تولید و توسعه گفتمان مهارتی در سطح جامعه از شاخص ترین برنامه‌های این اداره کل به شمار می‌رود.
این دکترای حوزه آموزش در بخش دیگری از سخنانش به افتخارات کسب شده توسط این اداره کل در سال گذشته اشاره کرد و افزود: کسب ۳۳ درصد از مقام‌های برتر کشوری توسط مربیان و رؤسای مراکز استان فارس، کسب ۶۰ درصد از مقام‌های برتر کشوری در اولین جشنواره فیلم‌های کوتاه آموزشی مرکز تربیت مربی کرج، کسب مقام برتر در برگزاری دوره‌های بازآموزی مربیان در کشور، کسب مقام برتر در تدوین و بازنگری استانداردهای آموزشی و کسب رتبه نخست کشور در زمینه تولید ماسک برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، از مهم‌ترین افتخارات کسب شده توسط این اداره کل به شمار می‌رود.
کوشکی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با بخش خصوصی مبنی بر آموزش یک‌هزار نفر و جذب آنها توسط شرکت فاتح صنعت، اظهار داشت: توسعه آموزش‌های مهارتی مبتنی بر سند توسعه مهارتی استان، ایجاد ظرفیت‌های جدید در حوزه آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه ‌ای، استفاده از ظرفیت علمی پارک‌‌های علم و فناوری و پردیس شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد بانک جامع محتوای آموزشی الکترونیکی در زمینه تقویت آموزش‌های مجازی و تلفیقی با هدف توسعه دولت الکترونیک نیز از دیگر برنامه‌‌های ما به شمار می‌‌رود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه اداره کل آموزش فنی و حرفه ای توسعه مراکز جوار کارگاهی را در دستور کار خود قرار داده است، عنوان کرد: آموزش‌های غیرمجاز به ویژه در زمینه‌های آرایشی یکی از معضلاتی است که در شهر شیراز رو به گسترش است. متأسفانه عده ای از افراد سودجو با اخذ مبالغ کلان اقدام به ارائه آموزش‌های غیرمجاز به خصوص در رشته آرایش و پیرایش زنانه کرده اند. این آموزش‌ها هیچ گونه سندیتی ندارد و این افراد با دریافت مبالغ هنگفتی از مردم این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند. البته ما در حال رسیدگی برای برطرف کردن این مشکلات هستیم، اما مردم نیز باید به این موضوع واقف شوند که این آموزش‌ها غیرمجاز است و مدرکی که دریافت می‌کنند غیرمعتبر است. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای فارس در پایان خاطرنشان کرد: دپارتمان‌های ملی دیجیتال و صنایع دستی در به‌روزشدن آموزش‌های فنی و حرفه ای نقش 
مهمی دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی