[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

آب کشت پاییزه رهاسازی شد، روزنامه شیراز نوین

معاون اول رئیس جمهور استان خوزستان را استانی مهم، استراتژیک و تعیین کننده توصیف کرد و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که از این استان به عنوان قلب تپنده ایران یاد کردند، گفت: چشم ایران به خوزستان است و هیچ مسئولی در سطح ملی نمی‌تواند نسبت به مسائل این استان بی تفاوت باشد.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری شامگاه روز جمعه در نشست رسیدگی به مشکلات استان خوزستان که با حضور سران عشایر و نخبگان عرب و بختیاری در استانداری خوزستان برگزار شد، با تأکید بر حق انتقاد مردم، خطاب به جوانان این استان گفت: ایران کشور شماست و شما جوانان صاحب این کشور هستید. بزرگان خوزستان به عنوان صاحب نظران و یاوران بزرگ دولت اجازه ندهند که دشمنان از مسائل و مطالبه‌های بحق شما سوء استفاده کنند.
جهانگیری همچنین به نامه وزیر کشور خطاب به هیئت دولت در خصوص حل مشکلات خشک‌سالی و کم آبی استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: بلافاصله پس از آن دولت مصوبه ای در جلسه هیئت دولت آماده کرد و به تصویب رساند.
وی همچنین در ادامه به مشکل کم آبی و ذخیره سازی آب‌های پشت سدهای این استان اشاره و تصریح کرد: دغدغه مسئولان استان و مرکز این بود که آنچه امروز در سد کارون، کرخه، دز و مارون ذخیره سازی شده است، برای پاییز سال جاری که خشک‌سالی ادامه دارد و بارندگی اندک است، در آن زمان رها شود. باید بزرگان و نخبگان استان در نظر داشته باشند تا در پاییز خسارتی به کشاورزی این استان وارد نشود؛ وگرنه این آب پشت سد متعلق به مردم خوزستان است. جهانگیری ادامه داد: من به این منظور به استان خوزستان سفر کردم تا خواسته‌های مردم این استان در زمینه آب محقق شود و کاری کنیم که در خوزستان از زراعت بهترین بهره برداری انجام شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری تأکید کرد: کسی نمی‌تواند دستورات رهبر معظم انقلاب را اجرایی نکند؛ چراکه دستور ایشان برای همه در حکم قانون است. در سال 75 مقام معظم رهبری دستور دادند تا در تقسیم اراضی دشت خوزستان به زمین‌های زراعی تسریع به عمل آید و کانال کشی‌های آب اجرایی شود که این دستور رهبری مربوط به اواخر دولت مرحوم آیت الله رفسنجانی بود که تا سال 92 تنها 75هزار هکتار از این اراضی عملیاتی شد. اما در اوایل دولت و اولین سفر استانی رئیس جمهور به خوزستان و اختصاص 1.5میلیارد دلار تاکنون 300هزار هکتار زمین از طرح و دستور مقام معظم رهبری تمام شده است که برای 250هزار هکتار زمین باقی مانده کار مطالعاتی فاز اول و دوم نهایی شده و بودجه آن در سال 1400 اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: این دستور رهبری بود و باید تلاش‌های دولت تدبیر و امید در این زمینه نسبت به دولت‌های قبلی ارزیابی شود و باید انصاف را در زمان قضاوت در نظر بگیریم و مطمئنم بنایی در این دولت گذاشته شد که دولت‌های بعدی نیز تکمیل می‌کنند.
جهانگیری همچنین با اشاره به دغدغه یکی از نخبگان بختیاری مبنی بر اینکه زمین‌های بالایی طرح 550هزار هکتاری دشت خوزستان کمتر عملیاتی شده است، ادامه داد: برادران در سپاه پاسداران به من اعلام کردند که مین‌های زیادی از جنگ ایران و عراق در این زمین‌های زراعی وجود دارد که در حال مین روبی است. معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: از شما سران عشایر و نخبگان خوزستان درخواست می‌کنم به مسئله آب مورد نیاز این استان در مهرماه و آبان توجه ویژه داشته باشید و در آن زمان نگویید که چرا فصل کشت است اما آب نداریم و نخبگان در این زمینه به دولت کمک نمایند تا آنچه مصلحت است اتفاق بیفتد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی