[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

جلگه فارس سیراب می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
سد هایقر در شهرستان فیروزآباد و خط آب‌رسانی به شهرستان زرین دشت به بهره برداری رسیدند.این مراسم صبح دیروز شنبه دوم مردادماه با حضور ریاست جمهور، وزیر نیرو، استاندار فارس به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول و همراهی اصحاب رسانه در محل پروژه برگزار شد.
 تأمین اعتبارات تملک
در این مراسم استاندار فارس با بیان اینکه عملیات ساختمانی سد هایقر در ۴۰ کیلومتری شهر فیروزآباد نیز به پایان رسیده، از بهره برداری این پروژه خبر داد و گفت: این سد، سدی مخزنی با بتن غلتکی است که می‌تواند ۱۰۰۰ هکتار از اراضی پایین دست را آبیاری و آب شرب و حقابه محیط زیستی را با ذخیره بارش‌های نابهنگام و سیل آسا تأمین کند. وی همچنین به موضوع تملک اراضی دریاچه سد هایقر اشاره کرد و با بیان اینکه اعتبار لازم برای این منظور پیش بینی و به صندوق ثبت واریز شده است، اظهار کرد: افرادی که دارای سند هستند، می‌توانند خسارت اراضی و منازل خود را دریافت کنند. همچنین حق آن دسته از افرادی که با مشکلی مواجه هستند اما سندی ندارند، با اقدام از طریق ارائه مراجع صالحه قضایی ادا خواهد شد. دکتر رحیمی با اشاره به اینکه تأمین آب پایدار یکی از اهداف دولت بوده است، از اجرای چندین طرح آب‌رسانی در سال‌های اخیر در استان فارس خبر داد و عنوان کرد: امروز نیز خط انتقال آب از سد رودبال داراب به شهرستان زرین دشت و مرکز شهرستان (شهر حاجی آباد) تقدیم مردم این شهر و روستاهای مسیر می‌شود. استاندار فارس خاطرنشان کرد: طول خط آب‌رسانی ۴۱ کیلومتر است. بالغ بر ۱۱۰میلیارد تومان دولت هزینه کرده و این پروژه از ابتدای ۹۹ شروع شده و یکی از پروژه‌هایی است که در مدت زمان مناسب اجرا شده است. وی با بیان اینکه تا سال ۹۲ تنها ۶ سد در استان فارس وجود داشت، یادآور شد: در حال حاضر تعداد سدهای استان به ۱۲ سد رسیده است. دکتر رحیمی افزود: دو سد دیگر شامل سد نرگسی و کوار با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد در دستور کار قرار دارد که در صورت تأمین اعتبار تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید. استاندار فارس بیان کرد: پروژه‌هایی همچون سد هایقر اگر ایجاد نمی‌شد، آب رها شده و سیلاب‌هایی که ادامه پیدا می‌کرد به گنبدهای نمکی می‌رسد و آب شور به خلیج انتقال پیدا می‌کرد؛ اما اکنون آب به دست آمده قابل استفاده خواهد بود.
 مدیریت آب‌های سرگردان فارس
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در این مراسم گفت: امسال با ١٦٦ میلی متر بارندگی، ٤٦ درصد کمتر از متوسط سالانه بارندگی داشتیم و یکی از سخت ترین شرایط ٥٠ سال اخیر از لحاظ خشک‌سالی در این استان رقم خورده است.حمیدرضا دهقانی بیان کرد: سد هایقر یکی از سدهای مخزنی است که برای کنترل سیلابی که سالانه از دسترس خارج و با ورود به گنبدهای نمکی شور می‌شود، احداث شده است. او افزود: سالانه ٦٧میلیون مترمکعب قابلیت تنظیم آب در این سد داریم که ١٠میلیون مترمکعب از این آب برای شرب مردم و صنایع مستقر در منطقه، ٣٠میلیون مترمکعب برای صنایع پایین دست، ١٠میلیون مترمکعب برای حقابه برهای پایین دست و ١٦میلیون مترمکعب برای مباحث زیست محیطی رهاسازی می‌شود. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس ادامه داد: این سد در یکی از نقاط بسیار زیبا به نام تنگه هایقر از نوع بتنی احداث شده و حجم سد ٢٢٦میلیون مترمکعب است. دهقانی ارتفاع سد از کف بستر را ۸۸ مترمربع اعلام کرد و گفت: امسال در این سد به دلیل اینکه خشک‌سالی شدیدی داشتیم و رژیم بارندگی در این منطقه به صورت بارشی بود و همچنین رودخانه پایداری هم نداشتیم، نتوانستیم آب‌گیری انجام دهیم و امید است در فصل پاییز با بارندگی‌های خوبی که ایجاد خواهد شد، آبگیری را هم شروع کنیم. او با بیان اینکه هم‌اینک عملیات اجرایی بدنه و قسمت‌های تجهیزات انجام شده، گفت: عملیات اجرایی خاصی در سد نداریم و امید است با بارندگی‌های مؤثر به اهداف پیش‌بینی شده در سد برسیم. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس همچنین به پروژه آب‌رسانی به حاجی آباد زرین‌دشت هم اشاره و بیان کرد: به همت دولت، شش پروژه آب‌رسانی بزرگ در فارس شامل شیراز، جهرم، فسا، داراب و سعادت شهر را در فازهای اول و نهایی به اتمام رساندیم. دهقانی تصریح کرد: هرچند در روستاها ممکن است مشکل داشته باشیم، اما اگر امسال در تأمین آب شیراز و دیگر شهرها کمتر از سایر استان‌ها مشکل داشتیم، نشئت گرفته از همین پروژه‌هایی بود که به بهره برداری رسید. مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس خاطرنشان کرد: از پس از انقلاب تنها دو تصفیه خانه در استان فارس احداث شده بود، اما طی دو سال گذشته چهار تصفیه خانه بزرگ دیگر احداث کردیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی