[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

توسعه نیروگاه‌های خورشیدی ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
سه پروژه صنعت برق فارس با حمایت دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در هفته چهاردهم پویش هر هفته الف- ب- ایران به بهره برداری رسید. این مراسم صبح دیروز شنبه 2 تیرماه با حضور رئیس ‌جمهور و وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس و با همراهی استاندار فارس، مدیرعامل برق منطقه ای استان فارس، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس و جمعی دیگر از مسئولان ارشد استان با حضور اصحاب رسانه در شرکت برق منطقه ای فارس برگزار شد.
 ۲۸ نیروگاه با ۱۶۰ مگاوات تولید
استاندار فارس در این مراسم گفت: از ابتدای شروع دولت تدبیر و امید تاکنون، ۲۸ نیروگاه مقیاس کوچک با مجموع تولید ۱۶۰ مگاوات اجرا و بهره‌برداری شده است. عنایت‌الله رحیمی افزود: همچنین در استان فارس تاکنون ۱۶ جایگاه تولید نیروی برق خورشیدی با ۶۶ و هفت دهم مگاوات تولید انرژی ایجاد شد که ظرفیت تولید آن با ظرفیت تولید نیروگاه‌های خورشیدی مشترک پشت بامی به ۷۲ و چهار دهم مگاوات می‌رسد. وی ادامه داد: حداکثر ظرفیت تولید در برق شرکت برق منطقه‌ای فارس و بوشهر پنج‌هزار و ۹۰۰ و میزان مصرف نیز پنج‌هزار مگاوات است. او گفت: همچنین نیروگاه خورشیدی در زمینی به وسعت حدود ۸۰۰ هکتار با سرمایه‌گذاری خارجی و ظرفیت تولید ۶۵۰ مگاوات در شمال استان فارس در حال اجراست. استاندار فارس بیان کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم جمعاً ۲۰هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در استان داشته‌ایم که ۱۲هزار مگاوات در دولت یازدهم و هشت‌هزار مگاوات نیز در دولت دوازدهم محقق شده است. رحیمی گفت: روز شنبه نیز شاهد افتتاح نیروگاه شایان توان جهرم با ظرفیت ۶ و چهار دهم مگاوات با ۷۷ و نیم ‌میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، نیروگاه فرتاک نیروی شیراز با ۹ و ۳۶ مگاوات و ۱۱۴ و نیم ‌میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بودیم و نیروگاه رعد فرازان شیراز با ظرفیت تولید چهار مگاوات و ۵۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری می‌رسد.
 تولید برق در اوج تابستان
در ادامه این مراسم مدیرعامل برق منطقه ای استان فارس گفت: ظرفیت قراردادی این سه نیروگاه 23.2 مگاوات و ظرفیت قابل بهره برداری 19.76 مگاوات است. مهندس غلامرضا نصیری با بیان اینکه بهره برداری از طرح‌های یادشده تأثیر بسزایی در تأمین انرژی و برق موردنیاز استان فارس به ویژه در شرایط اوج مصرف تابستانی دارد، افزود: شرکت برق منطقه ای استان فارس با تمام توان تخصصی و با مدیریت بار و بهبود شرایط تأمین و انتقال برق و انرژی برای کاهش خاموشی‌ها و تأمین برق پایدار در استان می‌کوشد. مدیرعامل برق منطقه ای استان فارس در ادامه با بیان جزئیاتی از طرح‌های تأمین و انتقال برق در قالب پویش الف- ب- ایران افزود: نیروگاه رعد فرازان در شیراز، شایا توان جهرم در شهرک صنعتی جهرم و فرتاک نیروی شیراز در شهرک صنعتی شیراز با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید. به گفته وی، شرکت رعد فرازان انرژی شیراز، دارای قرارداد خرید تضمینی برق به ظرفیت ۷.۲ مگاوات و در حاشیه شهر شیراز است. در حال حاضر با دو عدد مولد ساخت آلمان و هر یک به ظرفیت ۲ مگاوات متصل به شبکه توزیع و در حال تولید می‌باشد که میزان افت ولتاژ بر روی خطوط توزیع متصل شده بسیار کاهش یافته و ضمن رفع پرباری خطوط باعث بهبود ولتاژ در ایستگاه ۶۳ کیلوولت صنعت برق شیراز نیز شده است. مهندس نصیری افزود: قرارداد این نیروگاه در سال ۹۴ منعقد گردیده و با تولید سالانه حدود ۳۵هزار مگاوات ساعت، بخشی از بار شبکه را تأمین می‌کند. قرارداد خرید تضمینی این نیروگاه به مدت ۵ سال می‌باشد که بهره برداری تجاری نیروگاه از  سال ۱۴۰۰ آغاز گردیده است. 
مدیرعامل برق منطقه ای استان فارس در ادامه مشخصات نیروگاه شایا توان جهرم را نیز بیان کرد و گفت: شرکت شایا توان جهرم هم دارای قرارداد خرید تضمینی به ظرفیت ۶/۴ مگاوات و‌ در شهرک صنعتی شهرستان جهرم با چهار دستگاه مولد به ظرفیت هرکدام ۱/۶ مگاوات به شبکه برق و فیدرهای توزیع متصل گردید و در حال تولید بوده که باعث کاهش افت ولتاژ و رفع پرباری ایستگاه جهرم می‌گردد.وی همچنین با بیان اینکه نیروگاه فرتاک‌ نیرو با توان منصوبه ۹.۶ مگاوات با شش دستگاه مولد  ساخت کشور آلمان هرکدام به ظرفیت ۱.۶ مگاوات آماده تولید تزریق به شبکه برق است، افزود: با توجه به راندمان بالا و نو بودن دستگاه‌های فوق ۸.۵ مگاوات توان عملی به شبکه تزریق خواهد نمود که با این احتساب میزان حدود ۷۵هزار مگاوات ساعت به شبکه توان تزریق و ‌موجب کاهش افت ولتاژ در حاشیه شهر شیراز و تأمین توان تعدادی از مشترکان صنعتی آن منطقه خواهد شد. نیروگاه مذکور به صورت قرارداد خرید تضمینی با برق منطقه ای فارس در مدار قرار گرفته است.
 تلاش برای مدیریت کمبود انرژی
این مقام مسئول با اشاره به اینکه موضوعی که کارشناسان و مدیران برق در استان فارس بر آن تأکید می‌کنند این است که با برنامه ریزی‌های دقیق و همچنین پیگیری موضوعات مدیریت مصرف بتوان مشکل کمبود تولید برق را در تابستان مدیریت کرد، افزود: مدیریت مصرف و مدیریت اوج بار برای تابستان موضوعی ضروری است تا از خاموشی‌های ناخواسته جلوگیری شود. مهندس نصیری ادامه داد: تأکیداتی نیز در زمینه استفاده از مولدهای خود تأمین دستگاه‌های دولتی در ایام پیک مصرف برق، الزام دستگاه‌های دولتی برای تأمین حداقل 20 درصد از برق مورد نیاز توسط سیستم‌های خورشیدی، کاهش تلفات برق، مقاوم سازی شبکه‌ها، انعقاد تفاهم نامه‌های کاهش مصرف در ساعت اوج از سوی کشاورزان و صاحبان صنایع در سال‌های گذشته انجام شده که هرکدام در جای خود منشأ اثر برای عبور از تابستان بوده است. مدیرعامل برق منطقه ای استان فارس با اشاره به اینکه حداکثر مصرف برق در استان فارس و جنوب کشور در سال گذشته در روز ۳۱ مرداد ماه رخ داد، افزود: بر این اساس همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا روزهای پرمصرف برق سپری شود. در این روز ۶هزار و ۱۵ مگاوات برق مصرف شده است. پیش بینی مصرف برای سال جاری حداکثر هفت درصد افزایش است؛ بنابراین باید برای مصرف ۶هزار و ۴۳۶ مگاوات برنامه ریزی شود. مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس ادامه داد: در همین تاریخ ۶هزار و ۲۶۰ مگاوات برق و انرژی در استان فارس و جنوب کشور تولید شده و مازاد تولید بر مصرف به استان‌های هم جوار داده شده است. مدیریت مصرف برق در سال ۹۹ حدود ۹۸۶.۸ مگاوات بوده که نزدیک به تولید یک نیروگاه هزار مگاواتی است و این موضوع جای تأمل و توجه دارد.
بر اساس این گزارش شایان ذکر است همزمان با برگزاری آخرین برنامه پویش الف- ب- ایران، بهره برداری از سه نیروگاه برق با ظرفیت 19.76 مگاوات و با سرمایه گذاری 160میلیارد تومان در استان فارس آغاز شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی