[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

مضرات خلال دندان که همین الان باید بدانید !، روزنامه شیراز نوین

برخی افراد بعد از غذا و یا در طول روز برای تمیز کردن دندان‌ها به طور مداوم از خلال دندان استفاده می‌کنند، در حالی که استفاده از خلال دندان مضراتی را به همراه دارد.
به گزارش نمناک، برخی مواقع زمان خوردن غذا، مواد غذایی بین دندان‌هایتان گیر می‌کند و اغلب در این هنگام برای خارج کردن بقایای مواد غذایی از خلال دندان استفاده می‌کنید. برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، استفاده از خلال دندان برای خارج کردن بقایای غذا از لابه‌لای دندان‌ها، برای سلامت لثه و دندان‌ها مضر است و به دندان و لثه آسیب می‌زند.
کارشناسان بر این باورند که استفاده از خلال دندان خوب نیست چون خلال دندان‌های امروزی بیشتر از چوب و پلاستیک هستند که ممکن است در وهله اول خوب باشد اما بعداً باعث آسیب دندان‌ها می‌شود. در این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک با مضرات استفاده مکرر از خلال دندان آشنا خواهید شد.
*چرا نباید از خلال دندان استفاده کنیم و مضرات خلال دندان چیست؟
1. باعث پوسیدگی دندان می‌شود:
وقتی خلال را بین دندان‌ها نگه می‌دارید که غذاها را خارج کنید، باعث پوسیدگی و خون‌ریزی می‌شود. اگر این کار را برای طولانی مدت انجام دهید باعث خرابی کل دندان‌ها می‌شود.
2. باعث بیماری لثه می‌شود:
یک بار استفاده از خلال دندان خوب است اما استفاده مکرر نه تنها روی دندان‌ها، بلکه روی لثه نیز تأثیر می‌گذارد.
3. فاصله بین دندان‌ها را زیاد می‌کند:
وقتی مکرر از خلال دندان استفاده کنید فاصله بین دندان‌ها به وجود می‌آید، این فاصله شانس اینکه غذا بیشتر داخل دندان‌ها گیر کند را بالا می‌برد و باعث کرم خوردگی دندان می‌شود.
4. مینای دندان را خراب می‌کند:
وقتی از خلال دندان استفاده می‌کنید، در این مرحله تمایل دارید خلال دندان را بجوید که آن هم از چوب یا پلاستیک درست شده است و این باعث آسیب به مینای دندان می‌شود.
5. به ریشه دندان آسیب می‌زند:
استفاده مکرر از خلال دندان نه تنها به لثه آسیب می‌زند بلکه وقتی لثه از جای اولیه حرکت می‌کند در واقع لثه شل می‌شود و باعث آسیب به ریشه دندان می‌شود که در برخی موارد با درد همراه است.
6. باعث خرابی روکش دندان می‌شود:
در نتیجه استفاده مکرر از خلال دندان، روکش مصنوعی که برای حفاظت از دندان کرم خورده استفاده شده آسیب می‌بیند.
7. باعث بوی بد دهان می‌شود:
خلال دندان معمولاً برای بیرون آوردن غذا استفاده می‌شود اما اگر این غذا برای مدتی داخل دندان مانده باشد بوی بدی ایجاد می‌کند.
8. موجب بروز عفونت می‌شود:
خلال دندان ابزار استریل شده‌ای نیست و اغلب خارج از جعبه نگهداری شده و غبار و دیگر اجرام روی آن می‌نشیند، به همین علت استفاده از آن سبب بروز عفونت در دهان و سرطان دهان خواهد شد.
9. تکه‌هایی از مواد غذایی را به جا می‌گذارد:
با استفاده از خلال دندان نمی‌توان تمام بقایای مواد غذایی را از بین دندان‌ها خارج نمود و تکه‌هایی از مواد غذایی لابه‌لای دندان‌ها باقی می‌ماند. خلال دندان تنها جلوی دندان‌ها را تمیز می‌کند و دسترسی کافی به پلاک و بقایای مواد غذایی در پشت دندان‌ها ندارد.
10. زمان استفاده ممکن است تکه‌ای از آن در دهان بشکند و باقی بماند:
در صورت استفاده از خلال دندان و ایجاد فشار تکه‌ای از آن ممکن است در لثه بشکند و موجب بروز عفونت شود.
11. باعث خون‌ریزی و شل شدن لثه می‌شود:
استفاده مکرر از خلال دندان علاوه بر آسیب به لثه، سبب می‌شود لثه از جای اولیه حرکت کرده و شل شود و همچنین با وارد کردن فشار روی دندان و لثه برای خارج نمودن بقایای غذا، لثه خون‌ریزی نموده و به ریشه دندان آسیب می‌رسد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی