[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۵
  • دوره جدید

ابداع سیستمی‌که احتمال برخورد نابینایان با موانع را کاهش می‌دهد، روزنامه شیراز نوین

یک سیستم جدید شامل دوربین ویدیویی که روی سینه قرار می‌گیرد و یک جفت دستبند جدید، احتمال برخورد افراد کم بینا یا نابینا با موانع را تا ۳۷ درصد کاهش می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، محققان آمریکایی یک سیستم کمکی برای افراد کم بینا و نابینا ساخته‌اند که از برخورد آن‌ها با موانع جلوگیری می‌کند. 
این سیستم شامل یک دوربین ویدیویی است که روی سینه قرار می‌گیرد و به واحد پردازشی دارای الگوریتم بصری رایانشی و همچنین ۲ دستبند مخصوص متصل است.
هنگامی که این سیستم خطری را ردیابی می‌کند، دستبند کاربر در سمتی که مانع ردیابی شده، مرتعش می‌شود. اگر مانع در جلوی کاربر باشد، هر دو دستبند مرتعش می‌شود.
محققان ادعا می‌کنند این دستگاه جایگزینی برای عصای سفید یا سگ‌های راهنما نیست بلکه مزایایی جانبی فراهم می‌کند. تحقیق مذکور در نشریه Jama Opthamology منتشر شده است.
در این گزارش اشاره شده بررسی ۳۶۸ ساعت اطلاعات مربوط به ۳۱ فرد نابینا یا کم بینا نشان می‌دهد این روش کارآمد است. طی این بازه آزمایشی بدون اطلاع شرکت‌کننده، سیستم در وضعیت فعال و خاموش قرار می‌گرفت.
هریک از شرکت‌کنندگان در تحقیق پس از دوره آموزشی در کنار عصا یا سگ راهنما به مدت چهار هفته از این سیستم استفاده کرد. محققان اطلاعات به دست آمده را بررسی کردند تا نرخ تماس میان بدن کاربر یا عصا با موانع ردیابی شده توسط سیستم در هنگام فعال یا خاموش بودن آن، مشخص شود.
هنگامی که آنان نمونه‌ای تصادفی از هشدارهای برخورد برای هر شرکت‌کننده را بررسی کردند، متوجه شدند هنگام فعال بودن سیستم، میزان چنین برخوردهایی ۳۷ درصد کاهش یافته است.
«شرینیواس پوندلیک» یکی از مؤلفان ارشد این تحقیق از بیمارستان چشم و گوش ماساچوست می‌گوید: شرکت‌کنندگان در تحقیق، در بازخورد خود اعلام کردند این سیستم هنگام قدم زدن در فروشگاه، برداشتن کالا از قفسه یا قراردادن آن‌ها در جای خود، هشدار درباره عابرانی که به کاربر نزدیک می‌شوند، شاخه‌های درختان و همچنین در مناطق شلوغ و ناآشنا کارآمد بوده است.
البته این تحقیق محدودیت‌هایی نیز داشته است. به عنوان مثال مؤلفان اشاره کرده‌اند سیستم احتمالاً قادر به شناسایی تمام خطرات پیش روی کاربر نیست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی