[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

پدیده ترمیم، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

زنجیره بحران‌های اجتماعی ارکان جامعه را به سمت فروپاشی سوق می‌دهد. در میان همه بحران‌هایی که در کشاکش آنها گرفتار آمده‌ایم، چالش اعتیاد هم علت است و هم معلول؛ بدین معنا که از سلسله‌ناکامی‌هایی جان می‌گیرد و زمینه‌ساز بروز آسیب‌های دیگری می‌شود.  برای رویارویی با این‌گونه بیماری‌ها و عقده‌های مدنی، نمی‌توان با راهکار تحکم‌آمیز و دستورات قهری به سمت و سوی شرایط مطلوب رهسپار شد. بلکه باید رشته اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را به‌صورت متوازن به کار بست و منتظر نتایج ماجرا در گذر زمان ماند. کارنامه ما در زمینه مبارزه با اعتیاد فراز و فرودهای بی‌شماری داشته است...

گاهی بر قله‌های موفقیت ایستاده ایم و در لحظه ای که باید سرخوش از پیروزی باشیم، شکست‌های متعددی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی به سردمداری اعتیاد تجربه می‌کینم.
ما از یک سو با عملکرد درخشان قوای انتظامی و اطلاعاتی کشور روبه‌رو هستیم که برای سالیان متمادی رتبه نخست کشف و امحای انواع مخدر را در جهان از آن خود کرده و سوداگران بین المللی و باند‌های تبهکار را در پیشگاه قانون قرار می‌دهند و از سوی دیگر با انبوهی از معتادان متجاهر و تفننی در خیابان‌ها و کوچه پس کوچه‌های شهر مواجه می‌شویم که هر روز شمار بیشتری از آنها بیشتر در گرداب اعتیاد قربانی می‌شوند.. با مشاهده این رویه، به این نتیجه خواهیم رسید که چشم انداز عملکرد ما در حوزه مقابله سخت درخشان است؛ ولی در برهه ای که به مفاهیم نرم افزاری و پدیده ترمیم می‌رسیم، از دانش اساتید و کارشناسان این عرصه برای مقابله و پیشگیری از اعتیاد بهره برداری لازم نکرده ایم . این مسئله سبب شده تا با ابربحران‌هایی نظیر اعتیاد زنانه، اعتیاد دانش آموزی، اعتیاد کودکان و نوزادان و اعتیاد همسران و پدیده‌های مذمومی از این دست روبه‌رو باشیم.
بر اساس اسناد بالادستی هیچ ارگان و هیچ جناحی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی بی مسئولیت و خنثی نیست و اتاق فکر باید تلاش کنند تا قلمرو خود را از وظایف روزمره فراتر گذاشته و با نگاهی کارشناسی تر به این حوزه پراهمیت وارد شود. در این میان خوشبختانه با اقدامات جالب توجهی در عرصه خدمت رسانی به اقشاری که در دام اعتیاد گرفتار آمده اند، روبه‌رو هستیم که ثمره آنها را در آینده نزدیک و دور خواهیم دید. اقداماتی نظیر اختصاص کمک‌های معیشتی، توانمندسازی آنها در حوزه‌های حرفه و فن، مساعدت‌های روان شناختی، بسترسازی برای عقده گشایی، پرکردن اوقات فراغت و مواردی از این دست در زمره اقداماتی قرار می‌گیرند که در زمینه مبارزه با اعتیاد مثمر ثمر هستند.
در نظر داشته باشیم که این بلای خانمان سوز به گسترش انواع بزهکاری‌ها در جامعه می‌انجامد و با شیوع آن شاهد ازدیاد سرقت، جنایت، فحشا، طلاق و سلسله عظیمی از بحران‌های اجتماعی خواهیم بود. به همین دلیل مبارزه با این پدیده شوم در حیطه وظایف همه دستگاه‌ها و نهاد و سمن‌ها قرار می‌گیرد. در نظر داشته باشیم که کشور پهناور ایران در شاهراه ترانزیت مواد مخدر قرار گرفته و از آنجایی که ما راه را بر سوداگران مرگ بسته ایم، سالیانه هزاران کیلو از مشتقات افیون از کوره راه‌ها در کشور ما باراندازی می‌شود. به همین دلیل است که جان فشانی‌های قوای امنیتی و انتظامی و اطلاعاتی به تنهایی راهگشا نیست و به آموزش‌های نرم افزاری بیشتر از همیشه نیاز داریم. کلیت جامعه ما اعم از کارشناسان و مسئولان و اهالی کوچه و بازار باید به این حقیقت اشراف یابند که روح و روان گرفتاران مهلکه اعتیاد بیش از هر چیز به پدیده ترمیم نیازمند است و منهای آن در مدت کوتاهی به ورطه تباهی باز خواهند گشت. زنجیره بحران‌های اجتماعی ارکان هر جامعه ای را به سمت فروپاشی سوق می‌دهد. در میان همه بحران‌هایی که در کشاکش آنها گرفتار آمده ایم، چالش اعتیاد هم علت است و هم معلول.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی