[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

آب و خاک ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

گرفتار بحران‌های خودساخته شده‌ایم که شمارش از بحران‌های غیرمترقبه فزونی یافته است. بحران آب و برق از آن دست بحران‌هایی است که بوی بی‌کفایتی می‌دهد.  درباره برق اگر به‌جای رفتن دنبال مسائل فرعی دنبال برق هسته‌ای بودیم، الان صادرکننده برق هسته‌ای شده بودیم و برای روشن‌کردن یک لامپ نیازی به این همه بهانه نداشتیم و مانند بسیاری کشور‌های جهان و خصوصاً همسایه‌ها، از نعمت برق پایدار و ارزان برخوردار بودیم. حالا موضوع هسته‌ای به یک تهدید تبدیل شده است که با آن می‌توان یک اقتصاد را فلج کرد و ملتی را دچار اختلال معیشتی نمود و اقلیتی را به ثروت‌های بادآورده رساند...ثروتی که برای پس انداز آن نیازی به استرداد دلار‌های سیاه تجاری نیست. 
سال‌هاست موضوع چندتابعیتی‌ها به حاشیه رفته است. چندتابعیتی‌های مدیرکل که نیازی برای افتتاح حساب بانکی در داخل کشور نمی‌بینند؛ چراکه محاسبات آنان به دلار و درهم است و این ملت فقیر ایران است که باید ریال بی ارزش را با کارمزد گران شبکه مجازی بانکی دست به دست کند.
بنا بر گزارش‌های اعلام شده، آب پاییزه سد‌های خوزستان آزاد شد تا روی اعتراضات اخیر بریزد و از شدت آن بکاهد؛ اما این آب سهم کشت پاییزه ملت خوزستان بود و معلوم نیست اگر ملت تا پاییز از گزند کووید 19 در امان باشند و زنده بمانند، تکلیف کشت آنان چه می‌شود؟ 
پیش بینی اقدامات و تجهیزات ضداغتشاش با صرف هزینه‌های سنگین حکایت از فهم اجرای غلط برنامه‌های اجتماعی اقتصادی داشته و دارد. درواقع با درک استعداد تجهیزات موجود پیش بینی برخورد‌های خشن اجتماعی توسط کارشناسان امنیتی شده است؛ اما پیش بینی برای پیشگیری از این تنش‌ها و برخورد‌های خشن نشده و اصولاً هیچ سرمایه گذاری در این حوزه‌ها انجام نشده تا پیش از وقوع مانع بحران شویم. ما در شرایطی از بی آبی سخن می‌گوییم که دنیا هنوز وارد تنش و بحران آبی نشده است و کشور‌های عرب منطقه در همسایگی ما از این بحران بدون تنش سیاسی اجتماعی با بهره گیری از فنون و دانش روز در نصب آب شیرین کن‌ها و انتقال آب عبور کرده اند. 
به واقع باید جلوی عملکرد مفسدان را گرفت و در حوزه اجرا پس از یک دیدبانی تخصصی 48ساعته مفسدان را شناسایی، عزل، محاکمه و امور را سامان دهی نمود. پر واضح است که سامان دهی وضعیت کشور بدون قلع و قمع مفسدان و رجال سیاسی حامی امکان پذیر نیست و نخواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی