[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

فارس بدترین در حوزه آب کشور، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیته محیط زیست یونسکو با اشاره به اینکه میزان فرونشست در نقطه دشت فسا تا جهرم در فارس به 54 سانتی متر در سال رسیده است، گفت: این رقم 140 برابر بالاتر از شرایط بحرانی قرار دارد و این در حالی است که فارس تنها استان در کشور است که در سال‌های گذشته بنا به دلایل متفاوت، دریاچه‌ها و تالاب‌هایش را از دست داده است.
محمد درویش در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه سرزمین ایران در منطقه خشک خاورمیانه و در عرض جغرافیایی 25 الی 40 درجه و در کمربند خشک جهان قرار گرفته است، افزود: قطعاً میانگین میزان ریزش‌های آسمانی در این منطقه نسبت به دیگر نقاط جهان با کاهش یک سومی مواجه است و این در حالی است که میزان تبخیر آب در این منطقه نسبت به دیگر نقاط جهان حدود 50 درصد 
بیشتر است.
رئیس کمیته محیط زیست در یونسکو با بیان اینکه انکار واقعیت‌ها در حوزه زیست بوم کشور در سال‌های گذشته باعث شد تا چیدمان توسعه ایران بر مبنای بوم شناختی طراحی نشود، گفت: متأسفانه تمام فعالیت و برنامه‌های مسئولان در سال‌های گذشته در حوزه آب و اولویت قرار دادن کشاورزی باعث شد تا وابستگی معیشتی مردم به منابع آب و خاک تشدید شود.
کمبود آب ویژگی انکارناپذیر ایران
رئیس کمیته محیط زیست در یونسکو با اشاره به اینکه قطعاً کمبود آب یکی از ویژگی‌های انکارناپذیر در سرزمین ایران به شمار می‌رود، ادامه داد: متأسفانه گذاشتن تمام تخم مرغ‌ها در سبدی که چشمش به آسمان باشد، از اشتباهاتی بود که مسئولان در سال‌های گذشته مرتکب شدند.
وی با بیان اینکه تولید پول از طریق صادرات محصولات کشاورزی معادل صادرات آب به صورت مجازی است، گفت: نباید فراموش کرد که صادرات آب در کشوری که با کمبود آب مواجه است، یک خطای راهبردی و غیر قابل جبران است.
فارس بدترین حوزه آب کشور را دارد
این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه فرونشست‌های استان فارس در سال‌های گذشته باعث شده تا فارس بدترین وضعیت را در حوزه آب در کشور داشته باشد، بیان کرد: متأسفانه مسئولان استان فارس در سال‌های گذشته به بهانه رقابت در تولید گندم و به رخ کشیدن و جلو زدن این محصول با استان خوزستان اقداماتی انجام دادند که باعث شد تا میزان فرونشست زمین در استان فارس به بالاترین رقم در کره زمین برسد و وضعیت این موضوع در فارس بسیار خطرناک باشد.
درویش با اشاره به اینکه دریاچه‌های پریشان، کافتر، ارژن، بختگان و طشک در سال‌های گذشته از دست رفته است، تصریح کرد: با توجه به اینکه استان فارس در سال‌های گذشته به دلیل دارا بودن 18 منطقه حفاظت شده و پارک ملی می‌توانست یکی از قطب‌های طبیعت گردی کشور باشد، اما این مهم قربانی تصمیم مدیرانی شد که 25 سال به بهانه پیشی گرفتن در تولید گندم از استان خوزستان تمام آب‌های استان را حیف و میل کردند.
 رئیس کمیته محیط زیست در یونسکو با اشاره به اینکه خشک‌سالی‌ها و خالی شدن آب‌های زیرزمینی باعث شد تا مردم روستاهای شهرستان نی‌ریز، استهبان و دشت کربال، مرودشت، کامفیروز و.... به دیگر شهر‌ها مهاجرت کنند، گفت: متأسفانه این اتفاقات سبب شد تا مردم این مناطق با بحران‌های جدی مواجه شوند.
درویش با اشاره به اینکه ندانم‌کاری‌های مدیریتی استان باعث شد تا مناطق پایین دست و بالا دست کوه سیوند هم افزایش یابد، بیان کرد: با توجه به اینکه استان فارس دارای نقاط ارزشمندی مانند پاسارگاد، بیشابور، تخت جمشید، سعدی، حافظ، حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و... است، اما نادیده گرفتن این مناطق و عدم توجه به گردشگری باعث شد تا فارس از سال‌های گذشته تاکنون با مشکلات متعددی در حوزه آب مواجه شود. رئیس کمیته محیط زیست در یونسکو با بیان اینکه با وجود جاذبه‌های متعدد گردشگری استان نیازی نبود فارس در سال‌های گذشته به قطب کشاورزی آن هم از نوع ناپایدار تبدیل شود، بیان کرد: بالاتر بودن 30 درصدی میزان ضایعات کشاورزی استان فارس از راندمان جهانی و پایین بودن راندمان آب کشاورزی استان بیانگر این موضوع است که فهم بوم شناختی بر تفکر مدیران استان در سال‌های گذشته حاکم نبوده است که در نهایت تمام این عوامل سبب شده که فارس در بخش بیلان دشت‌ها حدود 2 و سه‌دهم میلیارد مترمکعب کسری آب داشته باشد.
حق نداریم توپ را در زمین مردم بیندازیم
رئیس کمیته محیط زیست در یونسکو با بیان اینکه معرفی نکردن معیشت‌های جایگزین کشاورزی برای مردم استان فارس باعث شده تا مردم در سال‌های گذشته به ناچار برای کسب درآمد و معیشت به مشاغلی مانند کشاورزی رو بیاورند، ادامه داد: قطعاً در این شرایط به هیچ وجه حق نداریم توپ را در زمین مردم بیندازیم.
درویش با بیان اینکه میزان برداشت آب در سال‌های گذشته از سفره‌های زیرزمینی استان فارس 2600 درصد بیشتر از میزان آب تزریق شده به مناطق استان است، افزود: قطعاً این مهم یک فاجعه بسیار بزرگ برای استان پهناور فارس به شمار می‌رود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی