[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

خاموشی‌ها با مصرف بهینه پایان می‌یابد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس گفت: با همکاری مردم فرهنگ مدار استان می‌توانیم گرم ترین روزهای تابستان را با کمترین میزان خاموشی پشت سر گذاریم.
حمیدرضا جلایر با بیان اینکه صنعت برق برای تأمین رفاه و آسایش مشترکین طراحی شده و تلخ ترین کار حرفه ای همکاران ما در شرکت توزیع برق فارس، قطع برق چند ساعته مشترکین به دلیل افزایش بار مصرفی است، خاطر نشان کرد: قلمرو ارائه خدمات شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در حدود 102هزار کیلومترمربع و 26 شهرستان از استان فارس را شامل می‌شود. با توجه به گستردگی این شبکه احتمال قطعی برق ناخواسته بر اثر مشکلات فنی و غیرفنی وجود دارد. از این رو شهروندان می‌توانند با گزارش مشکلات به مراکز اتفاقات شرکت توزیع برق ما را در ایجاد و سامان دهی یک شبکه پایدار یاری کنند. وی افزود: خواهشمند است فقط در صورت افزایش خاموشی به بیش از ۲ ساعت طبق جداول اعلامی با مرکز ۱۲۱ تماس گرفته شود. این مقام مسئول درادامه با ارائه آمار و ارقامی خواستار مصرف بهینه انرژی شد و بیان داشت: میزان بار سرمایشی بیش از 20هزار مگاوات در کشور است. در صورتی که وسایل سرمایشی در منازل، اداره‌ها و اصناف بر روی دمای 25 درجه سانتیگراد تنظیم شود، رفاه نسبی حاصل شده و بار مضاعفی بر شبکه وارد نمی‌شود. البته در کنار بهره برداری بهینه از وسایل سرمایشی، استفاده هوشمندانه از وسایل روشنایی در ساعات ابتدایی شب نیز در مدیریت مصرف انرژی تأثیرگذار است.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در ادامه افزود: همکاران ما در شرکت توزیع نیروی برق استان فارس برای ارائه خدمات شبانه روزی بی وقفه، از هیچ کوششی فروگذار نخواهند بود. همچنین به منظور پیشگیری از خاموشی از اهالی گران قدر فارس تقاضا داریم از وسایل پر مصرف الکتریکی از ساعت ۱۲ تا ۱۸ استفاده نکنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از وسایل برقی مجهز به سیستم‌های زمان سنج هوشمند هستند و می‌توان از آنها در ساعات پایانی شب و به صورت اتوماتیک استفاده کرد.
جلایر در ادامه به نقش ارزنده بانوان در مدیریت مصرف انرژی اشاره کرد و افزود: مدیریت امور منزل بر عهده بانوان است و آنها نقش ارزنده ای در مصرف بهینه انرژی ایفا می‌کنند. در نظر داشته باشیم که مدیریت بهینه مصرف به معنای چشم پوشی از رفاه و سایر نیازهای جامعه نیست؛ بلکه از اهالی فرهنگ مدار فارس درخواست داریم تا با دقت و هوشمندی بیشتری از انرژی استفاده کرده و به دنبال آن شاهد خاموشی‌های کمتری باشیم.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دلایل بازگشت خاموشی‌ها گفت: با آغاز روزهای گرم سال میزان تولید و مصرف برق در شرایط هم تراز قرار نمی‌گیرد و برای مدیریت این کاستی دو راه پیش رو داریم. در وهله اول تلاش می‌کنیم تا تولید انرژی را افزایش دهیم و چنانچه حداکثر توان نیروگاه همچنان پاسخ گوی مصرف نبود چاره ای جز مدیریت مصرف بار و اعمال خاموشی نخواهیم داشت.
وی با اشاره به دلایل برقراری شبکه پایدار در هفته‌های گذشته توضیح داد: نوسان و تغییرات دمای متوسط کشور در میزان بار منبعث از وسایل سرمایشی تأثیر زیادی دارد. در هفته‌های اخیر دمای هوا تا حدودی کاهش یافت و به دنبال آن شاهد کاهش مصرف وسایل سرمایشی بودیم. اما با افزایش دما دوباره میزان مصرف به دوران اوج خود بازگشت و به ناچار برنامه‌های مدیریت مصرف بار اعمال شد. البته در پی رگبارهای پراکنده ای که در اوایل هفته در جنوب و شرق فارس رخ داد، دمای هوا تا حدودی کاهش یافت و به دنبال آن شاهد کاهش نسبی مصرف بودیم.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در بخش دیگری از سخنانش افزود: میزان خاموشی‌ها برای هر گروه با توجه به سقف‌های اعلامی و میزان تجاوز مصرف برق در استان‌ها، به صورت متمرکز و سراسری توسط مدیریت شبکه برق ایران، اعلام و متعاقباً موارد فوری به شرکت‌های توزیع نیروی برق استان فارس اعلام و بر اساس جداول خاموشی‌های احتمالی، اعمال می‌گردد. ضمناً این برنامه‌ها به مفهوم قطعیت اعمال خاموشی نبوده و در صورت محدودیت تأمین برق، اجرا خواهد شد. جلایر در ادامه با ارایه آمار و ارقامی پیرامون وضعیت تولید انرژی تصریح کرد: در زمانی که میزان تولید و مصرف برق با یکدیگر هم تراز نباشد فرکانس شبکه دچار افت شده و نیروگاه‌های حساس از مدار خارج می‌شوند. این روند فروپاشی الکتریکی همانند یک دومینو عمل می‌کند و رفته رفته یکایک نیروگاه‌ها از مدار خارج شده و شاهد خاموشی‌های گسترده و تبعات سنگین آن در حوزه‌های زیر ساخت‌های مخابراتی، پزشکی، خطوط تولید مهم و مواردی از این دست خواهیم بود.
این مقام مسئول در شرکت توزیع برق فارس در ادامه به توانمندی قابل توجه مهندسین و کارشناسان ایرانی اشاره کرد و افزود: بیش از دو دهه است که شبکه برق ایران دچار فروپاشی نشده است و این یک دستاورد بزرگ در حوزه فنی و مهندسی محسوب می‌شود و بیان گر عملکرد مطلوب در مدیریت استراتژیک بار است.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در ادامه از اهالی شریف فارس در خواست کرد تا مدیریت بهینه مصرف انرژی را در دستور کار قرار دهند و اظهار داشت: در هفته جاری شاخص دمای متوسط کشور افزایش یافته و این امر سبب می‌شود میزان مصرف روند صعودی بپیماید و برای بار دیگر شاهد پدیده ناهمترازی باشیم. لذا از شهروندان درخواست داریم تا با مصرف بهینه از بروز خاموشی‌ها جلوگیری کنند.
وی در ادامه به اقداماتی که در این حوزه انجام شده اشاره کرد و افزود: با استفاده از ابزارهایی نظیر اطلاع رسانی و عقد تفاهم نامه و قراردادهایی که منافع مشترکان را به دنبال دارد در تلاش هستیم تا اهالی شریف فارس را نسبت به مصرف بهینه ترغیب کنیم. در مرحله بعد چنانچه مدیریت مصرف پاسخ گوی ناهمترازی شبکه نباشد، چاره ای جز مدیریت بار باقی نخواهند ماند و این به معنای خاموشی‌های ادواری است.
جلایر در پایان گفت: با توضیحاتی که ارائه شد، اهالی فرهنگ مدار فارس حتماً بر این حقیقت واقف اند که در زمان ازدیاد بار شبکه چاره ای جز اعمال خاموشی وجود ندارد و به منظور کاستن از مشکلات ناشی از آن، برنامه زمان بندی شده در قالب یک جدول در تارنمای شرکت توزیع برق استان فارس ارائه شده و مردم می‌توانند با اولین خاموشی به این برنامه مراجعه کرده و از موارد بعدی اطلاع یابند.
به گفته این مقام مسئول، برنامه خاموشی‌های احتمالی مدیریت اضطراری بار از طریق سایت «شرکت توزیع نیروی برق استان فارس» به آدرس www.farsedc.ir جهت ۲۶ شهرستان حوزه فعالیت این شرکت به تفکیک، قابل دریافت و مشاهده می‌باشد. به پیشنهاد کارشناسان حوزه انرژی شرکت توزیع برق استان فارس برای لوازم برقی از محافظ استفاده کنیم و در غیر این صورت لوازم برقی را در زمان قطع برق از مدار خارج نمایید و پس از وصل برق با تأخیر آنها را روشن نمایید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی