[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

تعالی از شاهراه انسان‌محوری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین بهره برداری از چهار پروژه شاخص شهری در منطقه پنج شیراز برگزار شد. آیین بهره برداری از چهار پروژه شهرداری منطقه پنج شیراز شامل خانه تخصصی کشتی، شطرنج و ورزش‌های رزمی، فرهنگ سرای عرفان، بوستان مطالعه و ورزشگاه زنده یاد مهران اعتمادی (شهردار اسبق شیراز) با حضور شهردار شیراز، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار منطقه پنج شیراز و تعدادی از مدیران شهری آیین افتتاح و بهره برداری برگزار شد.
 شهرداری شیراز در مسیر خدمت‌رسانی
شهردار شیراز در این آیین با اشاره به پروژه‌های افتتاح شده در این منطقه گفت: با تزریق مالی که انجام می‌شود، پروژه‌های دیگر در منطقه پنج ظرف دو هفته آینده آماده می‌شود. اسکندرپور افزود: در سطح این منطقه و شهر شیراز پروژه‌های دیگری تا پایان سال جاری اجرا می‌شود و بالغ بر ۲۵۰ پروژه شهری در حال ساخت در شیراز وجود دارد که بخشی از آن تا پایان شهریورماه امسال و بخشی دیگر تا آخر سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید. وی با بیان اینکه تنها ۹ روز تا پایان کارش و آغاز فعالیت شورای ششم فرصت دارد، گفت: قطعاً شهرداری پرتوان توسط شورای جدید انتخاب خواهد شد که به مردم این شهر تاریخی و زیبا خدمت کند. 
شهردار شیراز عنوان کرد: یک رام قطار در سال ۹۶ حدود ۲۴میلیارد تومان قیمت داشت اما اکنون بیش از ۱۸۰میلیارد تومان است و این وضعیت در حالی وجود دارد که هزینه‌های ساخت پروژه‌های شهری چندین برابر شده اما درآمد شهرداری رشد متناسبی با تورم نداشته است. اسکندرپور با اشاره به افتتاح پروژه ورزشگاه زنده یاد اعتمادی شهردار اسبق شیراز گفت: وی یک از شریف ترین افراد بود و از زمان پذیرفتن مسئولیت اینجانب در شهرداری شیراز، بر حسب وظیفه و احترام به پیشکسوتان با شهرداران اسبق شیراز تماس گرفتم و مرحوم اعتمادی با اشتیاق مایل بود که همکاری کند و زمانی که علت اشتیاق به همکاری را از این مرحوم پرسیدم، پاسخ داد من ایده‌هایی را در ذهن داشتم اما شرایط ادامه خدمت مهیا نشد، اما به دلیل دوست داشتن مردم شیراز، علاقه مند هستم تا کارهای اجرایی انجام شود و این در حالیست که این مرحوم تا روزهای پایانی پیگیر امورات شهرداری در تهران بود. از سوی دیگر اگر شرایط کرونایی و افزایش قیمت‌ها پیش نیامده بود، این مرحوم سه پروژه شاخص تله کابین شیراز، شهر بازی و تقاطع ورودی شهر را به سرانجام می‌رساند. 
اسکندرپور ضمن اشاره به اینکه در قبال خدماتی که این مرحوم و مرد بزرگ به شهر شیراز و استان فارس انجام داد سر تعظیم فرود می‌آورم، اظهار داشت: این مرحوم در زمانی که به عنوان یک جوان در جبهه‌های جنگ حضور داشت، پرهیز داشت که سایران بدانند برادر شهیدش فرمانده مجموعه بوده است؛ اما اینجانب اعتقاد دارم که نسل اعتمادی‌ها دارد کم می‌شود و نسل کسانی که ایثارگری، گذشت و فداکاری و دست پاکی دارند که مهم ترین خصوصیت این بزرگواران بود، کمرنگ شده است. وی در خطاب به مردم گفت: امروز شما مردم به مدیران و مجموعه‌های مدیریتی بی اعتماد شده اید و حق دارید؛ بدین دلیل است که دیگر نسل اعتمادی‌ها در مدیریت‌های اجرایی و اقتصادی کمتر وجود دارد و ما امروز به شدت محتاج جوانان دیروزی هستیم که برای ماندن ایران و برای اینکه شما مردم سربلند باشید، از جان خودشان و از بهترین سرمایه گذشتند تا اسلام و ایران پابرجا بماند. 
 تبلور انسان‌محوری از نگاه اسلامی
در ادامه این مراسم رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شاهد تبلور معنای انسان‌محوری از نگاه اسلامی و منظر اجتماعی در کلان‌شهر شیراز هستیم، اظهار کرد: شورا و شهرداری شیراز در دوره پنجم برای همه فعالیت‌های خود توجیه فرهنگی داشت و از همین رو باید از شهردار شیراز و دیگر دست‌اندرکاران این عرصه قدردانی کرد؛ زیرا فعالیت آنها ارزشمند بوده است. دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» در آیین افتتاح پرو‌ژه‌های منطقه ۵ شهرداری شیراز با اشاره به حدیث معصوم(ع) از صحت و امنیت با عنوان دو نعمت ناشناخته یاد کرد که انسان از ارزش آنها غافل است. وی افزود: منظور از صحت، سلامتی و تندرستی جسم و اندیشه و روان و منظور از امنیت نیز امنیت فکر، مال، زندگی خصوصی و اجتماعی است؛ آنچه امروز به‌شدت به ضرورت آن پی برده‌ایم و چنانچه همه تلاش کنیم به این دو دست یابیم، سایر نیاز‌ها نیز تأمین خواهد شد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بهره‌برداری از مجموعه‌ای فرهنگی و اجتماعی را در منطقه‌ای کمتر‌برخوردار از شهر مصداق همین کلام دانست و ابراز داشت: ارائه این خدمات نشان می‌دهد شورای پنجم و شهرداری به عنوان بازوی اجرایی آن به شعار و رویکرد خود وفادار بود و انسان‌محوری را هم در کلام و هم در مصداق نشان داد. 
 محرومیت‌زدایی با پروژه‌های انسان‌محور
شهردار منطقه پنج شیراز نیز در آیین افتتاح چهار پروژه شاخص این منطقه بیان کرد: در سطح این منطقه اولین خانه تخصصی ورزش‌های رزمی، صخره نوردی، کشتی و شطرنج با اعتباری بالغ بر ۵۰۰میلیون تومان ساخته شده است که سالن کشتی این مجموعه با استانداردهای روز کشور و جهان و به‌روزترین امکانات تجهیز شده و امید است این مجموعه فرهنگی در راستای ارتقای ورزش شهروندان شهر شیراز قدم‌های مثبتی بردارد. 
دکتر فرود بذرافشان به دومین پروژه افتتاح شده این منطقه اشاره و اظهار کرد: فرهنگ‌سرای عرفان در فضایی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع شامل کلاس‌های آموزشی، کتابخانه، سالن مطالعه، اتاق مشاوره، ورزش و... با اعتباری بالغ بر ۶میلیارد تومان احداث شده است. سومین پروژه افتتاحی این منطقه بوستان مطالعه بود که شهردار منطقه پنج شیراز به تشریح مشخصات فنی این پروژه پرداخت و بیان کرد: بوستان مطالعه با ۷/۵میلیارد تومان هزینه اجرایی در فضایی به مساحت ۹هزار مترمربع ساخته شده است که یکی از ویژگی‌های شاخص آن ایجاد یک سالن مطالعه و مخزن کتاب به مساحت ۲۰۰ مترمربع در جهت استفاده شهروندان ایجاد شده است. همچنین در کنار آن خانه شطرنج که به عنوان دومین خانه شطرنج شهرداری شیراز است، در فضایی به مساحت ۱۰۰ مترمربع احداث شده است. بذرافشان در ادامه به هزینه تملک این بوستان اشاره کرد و گفت: هزینه تملک این پارک به میزان ۳/۶میلیارد تومان است. وی اضافه کرد: دیگر پروژه افتتاحی این منطقه سالن ورزشی زنده یاد مرحوم مهران اعتمادی بود که در کنار مجموعه پارک مطالعه ساخته شده است و این مجموعه در فضایی به مساحت ۱۴۰۰ مترمربع شامل ۱۲۰۰ مترمربع زمین ورزش توپی و ۲۰۰ مترمربع فضای غیرتوپی است. بذرافشان گفت: به گفته همه متخصصان، این سالن استانداردترین و مناسب ترین سالن ورزشی شهرداری شیراز است که با به‌روزترین سیستم تأسیساتی و با هزینه کرد ۱۱ و نیم میلیارد تومان ساخته شده است. شهردار منطقه پنج شیراز اضافه کرد: این پروژه‌ها در راستای تحقق شعار انسان محوری شورای شهر پنجم و شهرداری شیراز ایجاد شده است تا به روح و روان شهروندان کمک شود و شهرروندان بتوانند از این فضاها استفاده کنند. بذرافشان اضافه کرد: با توجه به اینکه در گذشته در آمار و گزارشات اعلام شده از منطقه پنج به عنوان یک منطقه کم برخوردار و با کمبود امکانات نام برده می‌شد، اما به جرئت اعلام می‌کنم که در حال حاضر این منطقه در برخورداری از بسیاری از فضاها دارای رتبه بسیار خوبی است و در سرانه فضاهای ورزشی و فرهنگی این منطقه به نسبت سایر مناطق شیراز دارای بالاترین سرانه است و همچنین در زمینه فضای سبز نیز این منطقه در رتبه دوم قرار دارد که هر یک شاخص‌هایی است که بتوان گفت منطقه پنج و محدوده آن دیگر جزو مناطق کم‌برخوردار نیست. شهردار منطقه پنج شیراز با بیان اینکه تا یک ماه آینده پروژه‌های دیگری در منطقه وجود دارد که به بهره برداری خواهد رسید، گفت: در سال جاری پروژه‌های شاخص دیگری همچون پارک ورزش و تفریحات سالم به مساحت ۲ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد در خیابان ابوذر غفاری و ورزشگاه ۲هزار نفری که استانداردترین ورزشگاه شهر شیراز است و این مجموعه در پارک مادر پیش بینی شده است، به زودی کلنگ زنی می‌شود. بذرافشان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذاران بسیاری به این منطقه مراجعه می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد که سطح منطقه پنج در برخورداری از امکانات در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد. شهردار منطقه پنج شیراز در پایان با بیان اینکه بالغ بر ۲۵میلیارد تومان در جهت اجرای این پروژه‌های افتتاح شده و ۴۵میلیارد تومان بابت تملک هزینه شده است، گفت: در مجموع به میزان ۷۰میلیارد تومان پروژه با هزینه تملک و اجرا به بهره برداری رسیده و امید است بتوانیم در راستای ارتقای سلامت، فرهنگ و آموزش شهروندان گام‌های 
بلندی برداریم.
 ارتقای کیفیت زندگی در منطقه محروم
بر اساس این گزارش، منطقه پنج شیراز در حال حاضر دارای بالاترین سرانه فرهنگی و ورزشی در بین مناطق شهرداری است و در زمینه سرانه فضای سبز شهری این منطقه در رتبه دوم قرار دارد. بوستان مطالعه به مساحت ۹هزار مترمربع با هزینه اجرایی ۷/۵میلیارد تومان شامل سالن شطرنج، سالن مطالعه و کتابخانه، وسایل بازی کودکان، آمفی‌تئاتر روباز، ست بدنسازی و چهارهزار مترمربع فضای سبز و فضاسازی لازم جهت معلولان و جانبازان ساخته شده است. همچنین دیگر پروژه افتتاحی این منطقه سالن ورزشی زنده‌یاد مرحوم مهران اعتمادی (شهردار اسبق شیراز) است که این سالن در فضایی به مساحت ۱۴۰۰ مترمربع شامل ۱۲۰۰ مترمربع زمین ورزش توپی و ۲۰۰ مترمربع سالن ورزش غیرتوپی و رختکن، اتاق داوران و سکوی تماشاگران با گنجایش ۵۰۰ نفر می‌باشد که در راستای توزیع عادلانه مکان‌های ورزشی و رفاهی و افزایش سرانه فضاهای ورزشی در این منطقه ساخته شد. فرهنگ‌سرای عرفان با زیربنای ۱۲۰۰ مترمربع شامل فضای کلاس‌های آموزشی، کتابخانه، سالن مطالعه، اتاق مشاور و ورزش احداث شده است. همچنین اولین خانه تخصصی کشتی، شطرنج و ورزش‌های رزمی شهرداری شیراز در مجاورت فرهنگ‌سرای لاله واقع در ابتدای خیابان نواب صفوی دو پروژه دیگری بود که در این منطقه تجهیز و رونمایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی