[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

رئیس هیئت فوتبال فارس : فجر دوباره به کارخانه بازیکن سازی تبدیل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیراز نوین 
آغاز هشتمین سال ریاست بر هیئت فوتبال استان فارس برای فرزاد هنرپیشه خوش یمن بود. تیم فوتبال فجرشهیدسپاسی به لیگ برتر فوتبال صعود کرد و این می‌تواند نقطه آغازی برای شکوفایی فوتبال این استان و متولیان آن باشد.
هنرپیشه در گفت‌وگو با شیراز نوین، عوامل و دلایل این صعود را مطرح کرده و راهکارهایی برای ماندگاری فجر در لیگ برتر نیز ارائه می‌دهد. 
در ابتدای این گفت‌وگو، از رئیس هیئت فوتبال فارس خواستیم تا آخرین خبر پیرامون فوتبال فارس را به اطلاع ما برساند. وی گفت: هفته گذشته جلسه‌ای در خصوص ورزشگاه پارس داشتیم. با توجه به اینکه ما برگزار کننده مسابقات در لیگ برتر خواهیم بود، باید نظر مساعد سازمان لیگ را برای برگزاری مسابقات در سطح اول فوتبال کشور جلب کند. یک سری اشکالاتی در ورزشگاه پارس وجود دارد که باید رفع شود تا ما بتوانیم مسابقات لیگ برتر و حتی لیگ یک را در آن برگزار کنیم. فصل گذشته در مسابقات لیگ یک هم دچار مشکلاتی عدیده‌ای بودیم که امسال باید همگی آن‌ها رفع شوند.
وی در ادامه به بیان تک تک موارد ثبت شده برای اصلاح در ورزشگاه پارس پرداخت که مهمترین آن بهبود وضعیت زمین چمن بود. 
هنرپیشه در خصوص صعود فجر به لیگ برتر گفت: درطول این سال‌ها، همه انتظار چنین اتفاقی را می‌کشیدند. خیلی‌ها هم از ما توقع داشتند، در حالی‌که این مسئله از حیطه اختیارات و وظایف هیئت فوتبال خارج بوده و هست. باشگاه‌ها خودشان یک ارگان مجزا هستند، ساختار دارند و خودشان تصمیم می‌گیرند. هیئت فوتبال و اداره ورزش، تنها نقش نظارتی و حمایتی دارند. ما هم از روزی که آمدیم، سعی کردیم به وظایف حمایتی در قبال فوتبال شیراز عمل کنیم. فکر نمی‌کنم هیچ گاه کوتاهی در این زمینه کرده باشیم اما به هرحال مشکلاتی وجود داشت که نزدیک به هشت سال نتوانستیم تیم لیگ برتری داشته باشیم. چیزی که کمترین حق فوتبال این استان بود.
وی افزود: دیدن خوشحالی مردم پس از صعود فجرسپاسی، حس و حال عجیبی به ما داد. نه تنها مردم شیراز و فارس، بلکه خیلی از فوتبال دوستان ایرانی خواستار صعود فجر به لیگ برتر بودند و این اتفاق، در وهله اول به خاطر حمایت‌های خوبی که سپاه انجام داد رخ داد. ما باید از مجموعه سپاه ممنون باشیم که همیشه سعی کرده چراغ فوتبال این شهر را روشن نگه دارد. سردار بوعلی در این فصل همه جوره پای کار بودند و سرهنگ فلاح هم که در این چندسال خیلی سختی کشید تا این تیم را سرپا نگه دارد. واقعاً مثل یک تیم لیگ برتری این تیم را حفظ کرد تا با بهترین شرایط ممکن این مسیر را به انتها برسانند. کادر فنی این تیم آقای کلانتری و دستیارانشان، بازیکنان و تمام عوامل این تیم، فصل بسیار خوبی را سپری کردند. حتی آقای دکتر رحیمی استاندار فارس در تمام طول فصل حامی این تیم بودند و در روز پایانی هم در کرج حضور داشتند، این باعث دلگرمی همه ما بود. اداره ورزش و در رأس آن آقای حاجی‌زاده هم بعضاً کمک‌هایی به این تیم کردند که چون در زمان مناسبی انجام شد، ارزش چندبرابری داشت. در نهایت تعامل بسیار خوبی ایجاد شد که نتیجه آن صعود به لیگ برتر و خوشحالی مردم بود.
رئیس هیئت فوتبال فارس درباره ادامه این مسیر گفت: ما حالا صاحب یک تیم لیگ برتری هستیم و نمی‌خواهیم این سهمیه را به راحتی از دست بدهیم. اگر تفکر ما این باشد که در لیگ برتر به صورت آبرومندانه حضور پیدا کنیم، باید از همین حالا کار را شروع کنیم. باشگاه، مسئولان و البته هیئت فوتبال، همگی وظایفی دارند که باید انجام دهند. این صعود به این راحتی اتفاق نیفتاده. هشت سال طول کشیده تا این تیم به لیگ برتر برسد و حالا برای حفظ این تیم، باید همه پای کار بیایند. باید کاری انجام شود تا فجر دوباره به کارخانه بازیکن سازی فوتبال کشور تبدیل شده و باعث سربلندی نام شیراز و فارس شود.
هنرپیشه ادامه داد: با توجه به اینکه فجر پتانسیل جذب بازیکن سرباز را دارد، حداقل 20 تا 30 میلیارد تومان بودجه برای فصل جدید می‌خواهد. البته بازیکن سرباز با کیفیت هم حاضرنیست مجانی برای فجر بازی کند اما می‌توان آن‌ها را با مبالغی بسیار کمتر از قرارداد فعلی، به شیراز آورد، ضمن اینکه استخوان‌بندی این تیم باید از بازیکنان غیرسرباز تشکیل شود تا پس از یک فصل و جدایی چندتن از بازیکنان سرباز، وضعیت این تیم دچار دگرگونی و بی‌ثباتی نشود.
از مسئول فوتبال فارس درباره چگونگی حضور تماشاگران در بازی‌های مهم فجر مقابل استقلال و پرسپولیس پرسیدیم و اینکه آیا قانون 90 به 10 در ورزشگاه‌های شیراز انجام خواهد شد یا خیر؟ هنرپیشه گفت: ما خیلی دوست داریم این قانون اجرا شود اما همه چیز دست ما نیست و باید شورای تأمین هم با این مسئله موافقت کند. مثلاً در سال 95 دیدار تیم‌های قشقایی و پرسپولیس، نهایتاً شورای تأمین به این نتیجه رسید که سکوهای حافظیه 50-50 بین طرفداران دو تیم تقسیم شود. البته ما از هواداران فهیم فوتبال شیراز می‌خواهیم و دوست داریم همگی سمت تیم شهر خودشان باشند. می‌بینید که در شهرهایی مثل آبادان، انزلی و تبریز، کسی جرئت نمی‌کند اسم استقلال و پرسپولیس را بیاورد. امیدوارم این فرهنگ در شهر ما هم بهتر جا بیفتد. البته پیش از هر چیز امیدواریم این بیماری از بین برود و بتوانیم تماشاگران را دوباره در استادیوم‌ها ببینیم.
فرزاد هنرپیشه در خصوص روند بازسازی ورزشگاه حافظیه نیز گفت: با توجه به نواقص زیاد و مشکلاتی که ورزشگاه حافظیه دارد، سازمان لیگ نظر چندانی روی این زمین برای انجام مسابقات لیگ برتر و لیگ یک ندارد. اما به هرحال ما وظیفه داریم دو زمین را به سازمان لیگ معرفی کنیم که ورزشگاه پارس قطعاً ورزشگاه شماره یک ما خواهد بود و احتمالاً ورزشگاه حافظیه را نیز به عنوان گزینه دوم مطرح خواهیم کرد. برای این امر، لازم است اقداماتی انجام شده و برخی نواقص این ورزشگاه رفع شود.
وی درباره باشگاه قشقایی و صحبت‌هایی که مالک این باشگاه درباره مشکلات مالی و احتمال فروش امتیاز در فضای مجازی مطرح کرده است نیز گفت: ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که تیم قشقایی با نتایج بسیار خوبی که مقابل تیم‌های مدعی گرفت، نقش مؤثری در صعود فجرسپاسی به لیگ برتر داشت که باید از مجموعه این تیم تشکر کنیم. اما در خصوص مشکلات مالی و فروش امتیاز، هنوز مسئله‌ای با ما مطرح نشده و امیدوار هم هستیم که هیچ گاه کار به اینجا نکشد. اما باشگاه قشقایی خصوصی است و ما نمی‌توانیم در امور این باشگاه دخالت کنیم. همان‌طور که چندسال پیش تیم خوب بهمن شیراز پس از صعود به لیگ یک، با مشکلات مالی مواجه شد و مجبور شد امتیازش را بفروشد. آقای سعید زارعی مالک آن تیم به دفتر من آمد و گفت؛ به خاطر هزینه‌های تیم‌داری، زندگی‌ام دارد از هم می‌پاشد و چاره‌ای ندارم! آیا من می‌توانستم جلوی او را بگیرم؟ کس دیگری هم در شیراز وجود نداشت که خواهان خرید امتیاز بهمن باشد، بنابراین امتیاز بهمن به خارج از استان فروخته شد. اما ان‌شاالله این اتفاق دیگر تکرار نخواهد شد.
از رئیس هیئت فوتبال فارس درباره لیگ برتر فوتبال استان و کیفیت آن سؤال کردیم، هنرپیشه پاسخ داد: این لیگ نزدیک به دو سال تعطیل بود و تیم‌ها خیلی اصرار داشتند که دوباره راه‌اندازی شود، چون یک نسل در حال از بین رفتن بود. با توجه به اینکه مسابقات هم در فضای آزاد برگزار می‌شود، دستورالعمل‌هایی را تهیه کردیم و کار را شروع کردیم. امیدواریم در ادامه راه هم مشکلی به‌وجود نیاید و بتوانیم تنور مسابقات را گرم نگه داریم. درباره کیفیت مسابقات هم فکر می‌کنم مربیان تیم‌های بزرگ شهر بهتر بتوانند نظر بدهند. من از آن‌ها می‌خواهم به صورت هفتگی برخی دیدارهای لیگ استان را تماشا کنند و فکر می‌کنم حتماً بازیکنان مستعدی را پیدا می‌کنند که بتوانند در مسابقات کشوری به کار این تیم‌ها بیایند.
هنرپیشه درباره جایگاه هیئت فوتبال فارس در سطح کشور گفت: ما در سه سال اخیر، دوبار به عنوان سومین هیئت برتر و یک بار به عنوان دومین هیئت برتر انتخاب شدیم. اما متأسفانه برخی رسانه‌ها این اتفاق خوب را پوشش ندادند. عده‌ای فقط به دنبال نقاط ضعف هستند تا روی آن مانور دهند. برخی هم نداشتن تیم لیگ برتری را بهانه می‌کردند در حالی که هیئت وظایف مهمتری دارد. ما در بخش استعدادیابی، فوتبال پایه، فوتبال بانوان، داوری، فوتسال و همین‌طور بخش مالی و برگزاری مسابقات، آن قدر خوب عمل کردیم که مسئولان فدراسیون عنوان دومین هیئت برتر پس از خوزستان را به ما دادند. 
چندین قهرمانی در رده‌های پایه داشتیم اما شاید هم اشکال از خود ما بوده که در بخش اطلاع‌رسانی ضعیف کار کرده‌ایم و این موفقیت‌ها را پررنگ جلوه ندادیم. برخی رسانه‌ها هم این موفقیت‌ها را نمی‌بینند و فقط وقتی یک تیم دچار شکستی سنگین شد، علیه ما می‌نویسند. حداقل بیایید رو در رو صحبت کنید تا ما هم حق پاسخگویی داشته باشیم.
وی درباره  وضعیت تیم فوتبال بانوان فارس نیز گفت: اداره آموزش و پرورش اعلام آمادگی کرده تا مدیریت این تیم را به عهده بگیرد. 
آموزش و پرورش دارای امکانات و زیرساخت‌های خوبی است و قرار شده تفاهم نامه‌ای امضا کنیم تا تیم خوبی برای فصل آینده داشته باشیم. ما هم از نتایج بدی که فصل گذشته رقم خورد ناراحت هستیم و امیدواریم با جذب بازیکنان خوب و تأمین امکانات مناسب، بتوانیم گذشته ضعیف این تیم را جبران کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی