[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

علامت کودکی که کمبود محبت دارد، روزنامه شیراز نوین

اگر احساس می‌کنید که کودک شما کمبود محبت دارد، هیچ وقت برای جبران این شکاف دیر نیست. به گزارش نمناک، هیچ کودکی سزاوار این نیست که به طور دائم کمبود عشق را تجربه کند، عشقی که سلامت عاطفی او را پرورش می‌دهد. رشد روانشناختی کافی در کودکان نیاز به محبت دارد. به عبارت دیگر، تمام عشقی که در کودکی به بچه‌ها داده می‌شود، در رشد او منعکس شده و به او هویت، اعتماد به نفس و قدرت می‌دهد.
محبت به کودک کمک می‌کند تا خود را با شرایط مختلف سازگار کند و همچنین به او آموزش می‌دهد که چه انتظاری از محیط بیرون داشته باشد و بتواند با دیگران ارتباط و تعامل برقرار کند. البته محبت را با محبت بیش از حد اشتباه نگیرید. ما در این قسمت از نمناک درباره ایجاد یک رابطه سالم و متناسب صحبت می‌کنیم.
برخی از علائم کمبود محبت در کودکان
کودکان شما در صورتی که با کمبود محبت مواجه باشند تبدیل به کودکی می‌شوند با ویژگی‌هایی که در ادامه خواهید خواند.
عدم کنترل عاطفی
این علامت در اکثر کودکان دارای نیاز عاطفی مشاهده می‌شود. کودکان کم کم یاد می‌گیرند که چگونه از طریق عشق و روابط با افراد به کنترل احساسات خود بپردازند، بنابراین اگر کودکی در محیط بدون محبت رشد کند، نه تنها تشخیص احساسات، بلکه هنجارهای اجتماعی نیز برای او دشوار می‌شود، در این صورت او قادر نخواهد بود که بفهمد با دیگران چگونه رفتار کند. علاوه بر این، او نمی‌تواند احساسات افراد و نحوه ارتباط آن‌ها را منفی یا مثبت تشخیص دهد، به همین دلیل کمبود محبت خود را به صورت خشم نشان می‌دهد. اگر این کودکان احساسات خود را سرکوب کنند، مشکلات بیشتری گریبان‌گیرشان می‌شود. پسران معمولاً بیشتر از دختران با این مشکل مواجه خواهند شد. اگر احساس می‌کنید که فرزند شما هم سعی در سرکوب احساسات خود دارد، باید بر روی بهبود رابطه خود با او تمرکز کنید.
انزوا و درگیری
نشانه دیگر کمبود محبت در کودکان، عدم علاقه به ارتباط با اطرافیان است. اگر در برقراری ارتباط موضع‌گیری می‌کند و یا اصلاً هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد، مسلماً مشکلی وجود دارد.
بسیار شایع است کودکی با بی‌ثباتی عاطفی، مهارت‌های اجتماعی ضعیفی از خود نشان دهد. این گونه کودکان ممکن است به دلیل عدم دانش کافی در شکل گیری مهارت‌های اجتماعی، به انزوا و درگیری رو بیاورند. از طرف دیگر، کودکانی که این مشکلات را دارند، احترام کمی ‌به احساسات دیگران می‌گذارند که این امر به ناامیدی، عدم درک و عصبانیت آن‌ها از پیرامون می‌افزاید.
نافرمانی
کودکان دچار کمبود محبت، گاهی نافرمانی کرده و حرکات و رفتارهای زشت و غیرقابل قبولی را در پیش می‌گیرند. خشم، رفتارهای تکانشی مانند بیش فعالی، تغییرات ناگهانی خلق و خو، ترس‌های کنترل نشده، پرخاشگری و وحشت از نشانه‌های واضح نافرمانی و سرپیچی میان کودکان است. اگر کودک احساس کند از سوی والدینش مورد بی‌مهری و بی‌توجهی واقع شده، در عکس‌العمل به این وضعیت، ممکن است نافرمانی کند تا توجه آن‌ها را به سوی خویش جلب کند. در صورت عدم درمان این مشکل در کودک نوعی احساس پوچی و بی‌اعتمادی شکل می‌گیرد که با افزایش سن او شدیدتر خواهد شد.
ناامنی
کودکانی که کمبود محبت دارند اغلب احساس ناامنی می‌کنند. آن‌ها در خود شناسی به رشد مطلوب نرسیده‌اند. این احساس ناامنی با رفتارهای خاص نشان داده می‌شود. به عنوان مثال، آن‌ها تمایل به دفاع از خود دارند، در مواجهه با شرایط دشوار یا عقب‌نشینی می‌کنند و انزوا را ترجیح می‌دهند و یا خشونت از خود نشان می‌دهند.
خودخواهی
اگر کودکی از طرف والدین عشق و توجه کافی دریافت نکند، تنها به فکر محافظت از خود بوده و ممکن است دیگران را نادیده بگیرد و خودخواه باشد. آن‌ها ممکن است دیوانه‌وار به دنبال کسب ثروت و حقوق خود بروند و خواسته‌های‌شان را در اولویت قرار دهند.
تمایل بیش از حد به وسایل الکترونیکی
کودکانی که به بازی با گوشی و تبلت اعتیاد داشته، ممکن است جزو کودکانی باشند که مورد توجه والدین قرار نمی‌گیرند و والدین آن‌ها را با ابزارهای الکترونیکی مثل تبلت، تلفن همراه یا تلویزیون تنها می‌گذارند و به حال خود رها می‌کنند. این کودکان اغلب تعاملات انسانی را به فراموشی می‌سپارند و به دستگاه‌های مدرن وابسته شده و اعتیاد پیدا می‌کنند.
خشونت و پرخاشگری
کودکانی که کمبود عشق دارند، رفتار خشونت‌آمیز از خود بروز می‌دهند. اگر کودکی به دلایل پیش پا افتاده عصبانی می‌شود و یا به سختی به چیزی علاقه نشان می‌دهد، ممکن است به دلیل این باشد که محبت کمی ‌از والدین خود دریافت کرده است. این رفتار در بزرگ‌سالی خود را بیشتر نشان می‌دهد. به طور مثال اشخاصی که در هنگام رانندگی خشونت به خرج می‌دهند و با یک مشکل کوچک جنجال راه می‌اندازند ممکن است که از کودکی آن‌ها نشأت گرفته باشد. زمانی که کودک پرخاشگر می‌شود، به او ابراز علاقه و توجه نموده و کنارش باشید و به حرف‌هایش گوش دهید و نشان دهید که برای گفته‌هایش ارزش قائل هستید تا او به شما اعتماد کند و هرآنچه ذهنش را مشغول کرده، برایتان بازگو نماید.
تزلزل و بی‌ثباتی
یکی دیگر از رفتارهایی که در کودکانی که کمبود عشق دارند، بروز می‌کند، تزلزل و بی‌ثباتی است. اگر کودک به دیگران اعتماد ندارد و در برابر آن‌ها حالت تدافعی به خود می‌گیرد و از برقراری ارتباط با دیگران می‌ترسد، یعنی او دچار خلاء عاطفی شده و احساس می‌کند که زمین و زمان به او پشت کرده‌اند و دیگر هیچ پشتیبانی در این جهان ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی