[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

کاش هر محله یک آقای قاسمی داشت....، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین : یک آدم «انرژی مثبت» به معنی واقعی کلمه. پرانرژی، خندان و البته دلسوز. منصور قاسمی پور پنج سال است که در پارک لاله شیراز، انرژی مثبتش را به اهالی محله تزریق کرده و خود به شخصیتی محبوب نزد آن‌ها تبدیل شده است. 
او هر روز رأس ساعت شش و نیم صبح، درمرکز پارک حاضر می‌شود و یک بلندگو هم به همراه دارد. اهالی ورزش صبحگاهی که جمع می‌شوند، موسیقی شاد را پلی کرده و همه را به تحرک وا می‌دارد. مدام از این نقطه به آن نقطه می‌رود تا حرکات و احوالات تک تک همراهانش را زیرنظر بگیرد. لبخندش مُسریست و پس از چند دقیقه، چهره عبوسی در این جمع پیدا نمی‌کنید.
یکی از اهالی می‌گوید: اگر یک بار به اینجا بیایید، پابند می‌شوید. آقای قاسمی خودش بانی این برنامه است، خیلی وقت می‌گذارد و ما هم سودش را می‌بریم. روحیه‌مان به طور کلی عوض می‌شود.
آقای وهاج، یکی از با تجربه‌های گروه، تقدیر از آقای قاسمی را وظیفه کل جمع می‌داند و می‌گوید: خوشحالم که امروز فرصتی پیش آمده تا از این مربی دلسوز تقدیر کنیم. کار ایشان عالی است و یک روز که نباشد، همه ناراحت هستند. حضور ایشان برای همه انگیزه است. تمریناتشان هم کاملاً علمی است و سعی می‌کنند تمام ماهیچه‌ها را به حرکت در بیاورند.
خلیل معاف پوریان یکی دیگر از اشخاصی است که دوست دارد درباره آقای مربی صحبت کند. وی می‌گوید: ایشان بدون هیچ چشمداشتی، بدون ریا و با اخلاق خوب و انرژی زیاد، فقط می‌آید که حال بقیه را خوب کند. رفتار ایشان و کاری که برای اهالی این محله انجام می‌دهد، قطعاً جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.
معاف پوریان که خود را کارشناس ارتوپدی معرفی می‌کند، ادامه می‌دهد: آقای قاسمی گاهی به بنده دستور می‌دهد که دقایقی با حاضران در ورزش صبحگاهی، درباره اینکه کدام حرکت برای کدام عضله مناسب است و یا اینکه چه اشخاصی نباید چه حرکاتی را انجام دهند، صحبت کنم. بعضی افراد آرتروز گردن یا ساییدگی زانو دارند و نباید بعضی حرکات را انجام دهند. گاهی هم برایشان علت بروز عارضه‌ها را توضیح می‌دهم و توصیه‌هایی درباره درمان این دردها و یا پیشگیری برای سایر افراد.
یکی از خانم‌های حاضر نیز درباره آقای مربی چنین می‌گوید: خیلی خوب است که انسان‌های خوب سر راهتان قرار بگیرند. آقای قاسمی یکی از انسان‌های خوبی است که سر راه اهالی این محله قرار گرفته و در آغاز هر روز به آن‌ها انرژی مثبت می‌دهد. مردم به اندازه کافی از مشکلات اقتصادی و بیماری در رنج و عذاب هستند و همه به دنبال راهی برای رهایی از این گرفتاری‌ها می‌گردند. چه چیزی بهتر از اینکه چنین شخصی در محله‌تان حضور داشته باشد و باعث شود همه با شادی و نشاط روزشان را آغاز کنند.
خانم پرویزی افزود: من تقریباً یک سال است به این جمع ملحق شده‌ام و روز اول هم انجام این ورزش‌ها کمی برایم سنگین بود. از این آدم‌هایی بودم که اصلاً ورزش نمی‌کردم و کمر درد و پادرد هم داشتم، اما همین حرکات ساده‌ای که می‌بینید، باعث شده دردهایم برطرف شوند. خیلی از حضور در این برنامه روحیه می‌گیرم و یک روز که نتوانم بیایم، تا شب بی‌انرژی هستم. برای نماز که بیدار می‌شوم، فقط استرس این را دارم که زودتر به پارک برسم. هر کاری که داشته باشم، سعی می‌کنم حتماً در این ورزش صبحگاهی حضور داشته باشم.
خانم امری یکی دیگر از پایه‌های ثابت این برنامه است و هفتاد سال سن دارد. او رضایتش از آقای قاسمی را این‌گونه بیان می‌کند: اگر در تمام پارک‌ها، یک نفر مثل ایشان حضور داشت، همه با اشتیاق به سمت ورزش کشیده می‌شدند. من سه سال است که به طور مداوم در این برنامه حضور دارم و در این مدت، هم توانسته‌ام وزنم را کم کنم و هم از نظر روحی تأثیر بسیار مثبتی گرفته‌ام. در خانه خاموشی است اما اینجا نشاط و شادابی موج می‌زند.
خانم اسدی نیز گفت: آقای قاسمی فقط نمی‌آید که ورزش بدهد و برود. او به تک تک نفرات نگاه می‌کند، اگر کسی سرحال نباشد، حتماً باید با او صحبت کند تا حالش خوب شود. همیشه آخر برنامه، یک درس اخلاقی هم دارد. حواسش هست که اگر کسی زانو درد یا گردن درد دارد، حرکتی که برایش مناسب نیست را انجام ندهد.  اگر ما می‌خواستیم چنین برنامه‌ای را در یک باشگاه ورزشی داشته باشیم، ماهیانه 300 یا 400 هزارتومان باید پرداخت می‌کردیم اما ایشان همان یک ساعت وقت را برای ما می‌گذارند، بدون یک ریال دستمزد. فقط می‌آید که حس خوب به آدم‌ها بدهد و هر روز هم به تعداد شرکت‌کنندگان در این برنامه افزوده می‌شود.
*ورزش کردن، راهی برای رهایی از درد و ناراحتی
منصور قاسمی پور می‌گوید: من متولد 1340 هستم و پنج سال است که ورزش دسته جمعی را در این پارک آغاز کرده‌ام. بدون وقفه در تمامی روزها به جز جمعه‌ها در این محل حضور داریم. البته رشته اصلی من ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای است. به زورخانه‌ای می‌روم که استاد بهرام غرقی و استاد فصحت، مرشدهای ارزنده ما هستند و خیلی از ایشان درس گرفته‌ایم.
 وی گفت: روزانه صد یا 150 نفر در برنامه ورزش صبحگاهی ما حضور پیدا می‌کنند و اکثراً هم سن بالایی دارند. یعنی شاید کمتر از 25 درصد افراد حاضر، زیر 30 سال سن داشته باشند. من هم سعی می‌کنم ورزش‌هایی را انتخاب کنم که برای همه گروه‌های سنی مناسب باشد. به صورت خواهر و برادری ورزش می‌کنیم و از حضور یکدیگر لذت می‌بریم. اگر خودم یک روز نتوانم بیایم، تا شب پکر هستم.
قاسمی پور خطاب به کسانی که ورزش نمی‌کنند گفت: علم امروزه ثابت کرده که ورزش همانند وعده‌های غذایی، برای بدن نه تنها مفید، بلکه ضروری است. به نظر من همه مردم باید در فضای باز و زیر نظر اساتید مجرب ورزش کنند تا روح و جسم‌شان را بسازند. ما هم سعی می‌کنیم هر روز روی مسائل روحی هم کار کنیم و همین لبخندی که می‌زنیم، بسیار ارزشمند است.
آقای مربی ادامه داد: نزدیک به 108 حرکت ورزشی را در طول یک ساعت انجام می‌دهیم و سعی می‌کنیم همه عضله‌های بدن درگیر شوند. این ورزش‌ها به خصوص برای کسانی که چربی اضافه در نقاط مختلف بدن دارند، کارساز است. خیلی از کسانی که ورزش می‌کنند، اذعان دارند که حضور در ورزش صبحگاهی، باعث رفع ناراحتی‌هایشان شده و این خیلی برای من ارزشمند است. 
رأس ساعت هفت‌ونیم، تمرین به پایان می‌رسد. انرژی مثبت به اندازه کافی منتشر شده و همه با رضایت کامل محوطه را ترک می‌کنند تا با روحیه‌ای خوب، سراغ کار و زندگی‌شان بروند. حقیقتاً حضور امثال آقای قاسمی در محله‌های مختلف، درصد سلامت روحی و جسمی جامعه را تا حد مطلوبی ارتقا خواهد داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی