[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

پروژه‌های انسان محور در ایستگاه فرهنگ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
نخستین اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده شیراز در باغ «جهان نما» شیراز برگزار شد و ۱۰ نفر از برترین‌ها معرفی شدند.
 شیراز شهر فرهنگ‌مدار
رئیس شورای اسلامی شهر در مراسم نخستین اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده شیراز که در باغ «جهان نما» شیراز برگزار شد، گفت: شروع طرح شهروند برگزیده از کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز آغاز شد.«سید عبدالرزاق موسوی»،با اشاره به اینکه فلسفه این جشنواره این بود که بگوییم از نگاه ما یک شهروند فرهنگی چه شاخصه‌هایی دارد، افزود: شیراز به عنوان یک شهر فرهنگ محور و فرهنگ‌مدار در کشور شناخته شده است و این شایستگی وجود دارد که شیراز آغاز کننده این جشنواره باشد. وی با اشاره به اینکه ما امروز به شهروند پرسشگر نیازمندیم، تأکید کرد: جامعه ما به افرادی که با پرسش دنبال رفع مسائل شهری هستند، نیاز دارد.
 توجه به مفهوم گرانمایه شهروندی
در ادامه، «سعید نظری»، با اشاره به اینکه در فرهنگ مدیریتی ما مفهوم شهروندی از اواخر دهه 70 وارد برنامه‌ریزی کشور شد،گفت: وقتی از شهروندی نام می‌بریم که سه فاکتور قانون‌مداری، مشارکت پذیری و مسئولیت‌پذیری از مهمترین مؤلفه‌های شهروند است. سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز دوره پنجم و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در 13 فاکتور شهروند نمونه را مورد بررسی قرار دادیم، گفت: آئین‌نامه این جشنواره 2 سال مورد بررسی قرار گرفت و در نخستین دوره فقط یک مؤلفه مورد بررسی قرار گرفت و در مابقی دوره‌ها همه 13 مؤلفه‌ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 تولیدات فاخر برای ارتقاء فرهنگ شهروندی
در ادامه این مراسم، معاون فرهنگی شهردار شیراز گفت: طی ۲ سال گذشته بیش از ۵۰ جلد کتاب توسط مؤلفان شهر و استان تولید و توسط شهرداری به چاپ رسید. مرتضی جعفری در مراسم نخستین اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده شیراز که در باغ «جهان نما» شیراز برگزار شد، افزود: در بهمن ماه توفیق خدمتگزاری را در این جایگاه به دست آوردم که روزهای اول با این ویروس منحوس مواجه شدیم و در عمل نتوانستیم از تجربیات پیشینیان خود استفاده کنیم و مجبور بودیم رویکرد جدید را اجرا کنیم. معاون فرهنگی شهردار شیراز با یادآوری این مطلب که شیراز پایتخت تمدن و فرهنگ ایران اسلامی است، اضافه کرد: مردم در جهان ایران را به شیراز می‌شناسند.رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه خارج از سویه‌های سیاسی و نگرش‌های خاص به گونه‌ای برگزار شود که کار فرهنگی با همه اقشار مرتبط شود، افزود: همه با مجموعه شهرداری نهایت همراهی را داشتند.وی با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ روح و جان در کالبد شیراز بود، اضافه کرد: طی 2 سال گذشته بیش از 50 جلد کتاب توسط مؤلفان شهر و استان تولید و توسط شهرداری به چاپ رسید و در حوزه میراث معنوی و موسیقی کارهای عظیمی شکل گرفت. این مقام مسئول با تأکید بر اینکه 2 سرای محله به سرای محلات اضافه شد، افزود: می‌توانیم الگوهای خوبی در حوزه‌های مختلف معرفی و مردم عزیز را به مشارکت بیشتر دعوت کنیم. 
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است نخستین اختتامیه جشنواره شهروند برگزیده شیراز در باغ «جهان نما» شیراز برگزار شد و 10 نفر از برترین‌ها معرفی شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی