[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

زدن ضدآفتاب چه ضرورتی دارد؟، روزنامه شیراز نوین

ضد آفتاب‌هایی مخصوص کودکان وجود دارد که استفاده از آن در زمان قرارگرفتن کودک در معرض آفتاب و خصوصاً مسافرت به شهرهای ساحلی توصیه می‌شود.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر فهیمه عبداللهی مجد با اشاره به‌ این که ضد آفتاب ماده‌ای ضروری برای پوست به ویژه زمانی که درمعرض تابش نور خورشید در فصل‌ های گرم سال هستید، محسوب می‌شود اظهار کرد: پزشکان استفاده از ضدآفتاب را به تمام گروه‌های سنی توصیه می‌کنند.
وی با تأکید بر این که استفاده از ضدآفتاب مهمترین راهکار مراقبت از پوست است، افزود: هرچند که استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در تمام ‌ایام سال توصیه می‌شود، اما مصرف آن در روزهای گرم و آفتابی سال، ضروری است.
وی درباره ضرورت استفاده از ضدآفتاب برای کودکان بالای شش ماه نیز گفت: ضد آفتاب‌هایی مخصوص کودکان وجود دارد که استفاده از آن در زمان قرارگرفتن کودک در معرض آفتاب و خصوصاً مسافرت به شهرهای ساحلی توصیه می‌شود.
این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه با تأکید بر این که بررسی‌ها نشان می‌دهد کرم‌های ضد آفتاب نقش مؤثری در کاهش پیری زودرس پوست، ابتلا به سرطان پوست و بروز کک و مک‌های پوستی در افراد دارند عنوان کرد: استفاده از ضدآفتاب در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان‌های پوستی دارند نیز باید موضوعی جدی تلقی شود.
وی با تأکید بر این که SPFمخفف Sun Protection Factor به معنای «میزان محافظت از نور خورشید» است توضیح داد:‌این اصطلاح میزان محافظت کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه‌های سوزاننده‌ نور خورشید را نشان می‌دهد.
به گفته ‌این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه معمولاً بیشتر افراد فکر می‌کنند که هرچه SPFیک کرم ضد آفتاب بالاتر باشد، قدرت اثر آن در برابر اشعه‌های مضر نور آفتاب هم بیشتر خواهد بود. وی افزود: میزان SPF، نشان‌دهنده قدرت محافظت پوست در برابر نور آفتاب است و ‌این درحالیست که هر چه spfبیشتر شود اگر چه اثرحفاظتی بیشتر می‌شود ولی به همان نسبت افزایش spfبالا حفاظت بیشتر نمی‌شود و ‌این اثرگذاری به مقدار ناچیزی متفاوت می‌شود.
دکتر عبداللهی مجد گفت: ضد آفتاب‌ها باید با پوست و شرایط هر فردی متناسب باشد.
وی با تأکید بر‌این که در مورد ضدآفتاب‌ها برندها اصلاً مهم نیستند و مارک‌های ساخت داخلی را هم می‌توان به راحتی استفاده کرد توضیح داد: مهم ‌این است که ضدآفتاب با پوست هماهنگی داشته باشد، به ‌این معنی که اگر پوست شما چرب است ضدآفتاب باید فاقد چربی باشد یا اگر پوست شما خشک یا مختلط باشد باید از ضدآفتاب مخصوص استفاده شود.
وی با بیان ‌این مهم که خیلی از افراد به بهانه چرب بودن کرم‌های ضد آفتاب و ابتلا به آکنه در اثر استفاده از آن‌ها، دور ‌این محصولات را خط می‌کشند و سلامت پوست‌شان را به خطر می‌اندازند، ادامه داد: ‌این در حالی است که چنین افرادی می‌توانند بدون دغدغه از محصولات فاقد چربی یا oil freeکه به وفور هم در بازار وجود دارند، استفاده کنند.
عضو هیئت علمی ‌دانشگاه، ویژگی یک کرم ضدآفتاب مناسب را ‌ایجاد یک لایه روی پوست که بتواند اشعه‌های UVAو UVBرا دفع کند و در عین حال رطوبت پوست را حفظ نماید دانست و ادامه داد: ضدآفتاب رنگی و غیر رنگی هیچ تفاوتی ندارد و ضدآفتاب‌های رنگی هیچ عارضه‌ای روی پوست به‌جای نمی‌گذارند.
وی درمورد ضد آفتاب‌های رنگی توضیح داد: برخی از افراد علاقه‌ای به استفاده از ضد آفتاب‌‌های بی‌‌رنگ ندارند و تصور می‌کنند کرم‌های ضد آفتاب رنگی، همان کرم‌ پودرهایی هستند که نمی‌توانند اثر محافظتی چندانی در برابر نور آفتاب داشته باشند، بهتر است بدانید که قدرت اثر ضد آفتاب‌ های رنگی و ساده، هیچ تفاوتی با هم ندارد و‌این رنگدانه‌ها، تنها برای جلب نظر مشتری و زیباتر جلوه داده شدن پوست به برخی از کرم‌های ضد آفتاب اضافه می‌شود.
دکتر عبداللهی مجد درباره روش صحیح استفاده از ضد آفتاب نیز تأکید کرد: حدوداً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا کرم ضد آفتاب اثر کند، بنابراین پیش از آن که از خانه بیرون بروید، از ضد آفتاب استفاده کنید، یک کرم ضد آفتاب همیشه باید به عنوان آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست شما باشد، بنابراین هر کرم مراقبتی دیگری، مثل کرم آبرسان یا مرطوب کننده‌ای که استفاده می‌کنید باید زیر لایه‌ ضد آفتاب شما قرار گیرد.
وی ادامه داد: اگر بدن یا صورت شما خیس شد یا اگر بیرون از خانه در معرض نور شدید خورشید هستید، هر ۸۰ دقیقه کرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید و برای پوست اطراف چشم که حساس‌تر است نیز می‌توانید از عینک‌های آفتابی استفاده کنید.
این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه خاطرنشان کرد: افرادی که ساعات طولانی خارج از منزل هستند و یا تعریق زیادی دارند بهتر است بعد از هر دو تا سه ساعت ضد آفتاب خود را تجدید کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی