[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

عدس خواص ضدویروسی در مقابله با کرونا دارد، روزنامه شیراز نوین

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که لکتین‌های موجود در عدس هندی موسوم به دال عدس دارای خواص ضد ویروسی در برابر کروناویروس است.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، تا به امروز کروناویروس بیش از ۱۹۶ میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده و بیش از ۴.۲ میلیون کشته برجا گذاشته است. با وجود ظهور انواع واکسن‌های کووید ۱۹، سویه‌های جدید ویروس دائماً در حال ظهور هستند که همه تلاش‌ها برای مهار پاندمی ‌را متوقف کرده و انتظار می‌رود که تعداد زیادی از مردم در موج‌های بعدی جان خود را از دست بدهند که نیاز مبرم به شناسایی داروهای ضدویروسی جدید در برابر این بیماری ایجاد می‌کند.
تاکنون مشخص شده است که پروتئین سنبله (S) کروناویروس دائماً در حال جهش مداوم است و سویه‌های جدید در حال ظهور از خنثی سازی از طریق آنتی‌بادی فرار می‌کنند.
در این مطالعه، تیم تحقیق مؤسسه ملی کنترل غذا و داروی چین، دوازده لکتین مشتق شده از گیاهان با ویژگی کربوهیدرات‌های مختلف را جمع آوری کرد و فعالیت ضد کروناویروس آن‌ها را در برابر سویه‌های جهش یافته و انواع اپیدمیک با استفاده از روش خنثی سازی مبتنی بر شبه ویروس ارزیابی کرد.
نتایج نشان داد Lens culinaris به‌دست آمده از لکتین عدس که به طور خاص به انتهای گلیکان‌های نوع الیگمانوز و GlcNAc متصل می‌شود، قوی‌ترین و گسترده‌ترین ضدویروس را در برابر انواع سویه‌های جهش یافته نشان می‌دهد.
تیم مطالعه دریافتند که لکتین عدس می‌تواند اتصال ACE۲ به تریمر S را مسدود کرده و کروناویروس را در مراحل اولیه عفونت مهار کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی