[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

ترفند فریز کردن انواع خورشت‌ها، روزنامه شیراز نوین

فریز کردن غذا و خورشت بهترین روش است برای اینکه بتوانید از تولید پسماند غذا و هدر رفت آن‌ها جلوگیری کنید و آن‌ها را برای طولانی مدت نگه داری کنید. به گزارش نمناک،  فریز کردن مواد غذایی یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری طولانی مدت غذا و جلوگیری از هدر رفتن آن است. بسیاری از ما انواع گوشت و سبزی را برای تهیه راحت‌تر غذا فریزر می‌کنیم. برخی از خانم‌های شاغل که وقت اندکی برای تهیه غذا دارند در روزهای تعطیل انواع خورشت را تهیه کرده و درون فریزر می‌گذارند تا روزانه وقت کمتری را صرف آشپزی کنند. در این بخش از رازهای خانه داری نمناک به شما می‌گوییم چگونه خورشت‌ها را درون فریزر نگهداری نمایید تا طعم آن‌ها تغییر نکند. اگر به مقدار زیادی خورشت درست کرده‌اید، برای جلوگیری از هدر رفتن خورشت آن را به طریقه زیر فریز کنید.1. ابتدا خورشت مورد نظر خود را بپزید. برای تهیه انواع خورشت از بخش آشپزی نمناک کمک بگیرید.2. برای منجمد کردن خورشت و خوراکی که آبکی هستند، ابتدا آن‌ها را درون یخچال قرار داده تا سرد شوند. قرار دادن یکباره حجم زیادی از مواد غذایی یا مواد غذایی داغ در فریزر، دمای فریزر را پایین می‌آورد و مدت زمان لازم را برای انجماد افزایش می‌دهد که موجب فاسد شدن غذا خواهد شد.3. پس از سرد شدن صبر کنید که چربی غذا به صورت سفت شده و روی سطح مواد قرار گیرد. این چربی‌ها را از روی سطح غذا بردارید و دور بریزید. چربی‌ها به‌دلیل قابلیت بالای فساد پذیری از طول عمر غذاهای منجمد شده می‌کاهند.4. سپس خورشت را به اندازه نیاز هر وعده خود در ظرف نگهدارنده سر بسته بریزید و درون فریزر بگذارید. ریختن خورشت در ظروف سربسته از تغییر طعم و رنگ آن‌ها جلوگیری می‌کند.5. روی هر ظرف فریز شده برچسب بزنید و روی آن تاریخ بسته بندی و نام مواد غذایی را بنویسید تا آن‌ها را به موقع استفاده کنید و از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری شود.6. خورشت‌ها را تا سه ماه می‌توان درون فریزر نگهداری نمود اما بهتر است زودتر از این موعد این غذاها را مصرف کنید.
نکات مهم برای نگهداری خورشت در فریزر:
برای فریز کردن غذاها آن‌ها را به اندازه نیاز هر وعده خود بسته‌بندی کنید زیرا پس از باز شدن یخ مواد فریز شده فعالیت باکتری‌های داخل آن شروع می‌شود و یخ زدن مجدد آن سبب تغییر رنگ، بد بو شدن و فاسد شدن غذا می‌شود.
برای فریز کردن غذاهای داغ صبر کنید تا خنک شوند و بعد آن‌ها را در فریزر قرار دهید.
از ظروف نگهدارنده دردار پلاستیکی استفاده کنید. ظروف شیشه‌ای برای این کار مناسب نیستند، زیرا زمانی که در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند، ترک می‌خورند.
اگر خورشت‌ها را در اندازه‌های کوچک‌تر درون فریزر قرار دهید، سرعت یخ زدایی افزایش یافته، از هدر رفت و دور ریز ماده غذایی هم جلوگیری می‌شود.
بعد از آنکه خورشت را از فریزر خارج کردید و یخ آن ذوب شد، آن را به خوبی داغ کنید و نوش جان بفرمایید و از فریز کردن مجدد آن اجتناب کنید.
خورشت در دمای زیر منفی 18 درجه سانتی گراد یا صفر درجه فارنهایت تا سه ماه سالم می‌ماند.
برای فریز کردن غذاها حتماً به دما، بسته بندی و نحوه فریز کردن آن‌ها دقت کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی