[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

طوفان گرایی کوچک در توکیو، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
محمد علی گرایی کاپیتان پر امید تیم ملی کشتی فرنگی از کسب مدال بازماند اما برادر کوچک‌تر او، امروز برای کسب مدال طلا به میدان می‌رود.
صبح دیروز در رقابت‌های وزن 67 کیلوگرم، محمدرضا گرایی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم به مصاف کشتی‌گیری از کلمبیا رفت. او در کمتر از دو دقیقه موفق به کسب هفت امتیاز شد و در نهایت در حالی که دو دقیقه و 25 ثانیه به پایان مسابقه باقی مانده بود، با کسب امتیاز هشتم به پیروزی رسید.
ساعتی بعد، محمدرضا به مصاف استابلر، قهرمان سه دوره جهان از کشور آلمان رفت. استابلر ابتدا 4 امتیاز از گرایی گرفت تا نماینده شیراز را در آستانه حذف قرار دهد اما گرایی به بازی برگشت. ابتدا با یک فن سوبلس، دو امتیاز گرفت تا سه دقیقه اول با نتیجه چهار بر دو به پایان برسد.
در ابتدای نیمه دوم، گرایی یک امتیاز دیگر را هم از دست داد اما در ادامه نمایش درخشانی داشت و با جبران سه امتیاز عقب ماندگی، موفق به شکست حریف قدرتمند آلمانی شد و به نیمه نهایی راه یافت.
از ساعت 14 دیروز، دیدار بسیار حساس محمدرضا گرایی برابر راماز زوئیدزه از گرجستان آغاز شد. زوئیدزه شگفتی بزرگ مسابقات صبح را با شکست قهرمان کوبایی رقم زده بود و حریف خطرناکی برای گرایی محسوب می‌شد.
در سه دقیقه نخست، با نظر هیئت داوران، یک اخطار به گرایی و یک امتیاز به کشتی‌گیر گرجستانی تعلق گرفت و نیمه اول با همین نتیجه به پایان رسید.
اما در نیمه دوم، نمایش جسورانه و پرقدرت گرایی با اشتباهات زوئیدزه همراه شد. پس از 40 ثانیه تلاش مداوم گرایی، داوران به زوئیدزه اخطار کم کاری دادند و یک امتیاز نصیب نماینده کشورمان شد.
در ادامه و در کمتر از سی ثانیه، پنج امتیاز دیگر به حساب گرایی واریز شد و حریف گرجستانی در زمان باقی مانده، حتی نتوانست یک حمله مؤثر انجام دهد تا بازی با برتری قاطع محمدرضا گرایی به پایان برسد.
در حالی که محمدعلی، برادر بزرگ‌تر او، یک روز قبل در نیمه نهایی مغلوب شده بود، محمدرضا کاری کرد کارستان و به فینال راه یافت. محمدرضا ظهر امروز در دیدار نهایی به میدان خواهد رفت.
گرایی که سه کشتی نفس‌گیر را پشت سر گذاشت پس از پیروزی در نیمه نهایی توسط دوربین صفحه اتحادیه جهانی کشتی در راه رفتن به رختکن شکار شد و او با دست زدن و دویدن روحیه بالا و خستگی ناپذیری‌اش را به رخ کشید.گرایی درحالی که دور می‌شد سرش را به سمت دوربین چرخاند و عبارت «گلد مدال» را بلند گفت که نشان از روحیه بالای این پهلوان و انگیزه‌اش برای قهرمانی المپیک دارد.
محمدرضا پس از راهیابی به فینال در صحبتی کوتاه گفت: کشتی مدنظر خودم را گرفتم. در امیدها با این کشتی‌گیر گرجی مسابقه داده بودم و شناخت خوبی از وی داشتم. کشتی‌گیر گرجی فنی و قدرتمند بود و صبح قهرمان المپیک از کوبا را شکست داده بود. از ایران با برنامه کار کرده بودم و خدا را شکر با کشتی حساب شده برنده شدم. المپیک است و قرعه برای من معنایی ندارد، هدفم کسب مدال طلا است و فردا به دنبال این هستم با کشتی حساب شده و کسب مدال طلا دل مردم را شاد کنم. گرایی در پایان گفت: سه کیلو وزن کردن برای من مشکلی ندارد و با آمادگی به مصاف حریف خود در فینال خواهم رفت.
حریف امروز گرایی، پرویز نصیبوف از اوکراین است که در نیمه نهایی موفق به شکست فرنگی‌کار مصری شد.
ساعتی بعد از پیروزی بزرگ گرایی کوچک، محمدعلی به عنوان کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی، برای کسب مدال برنز روی تشک رفت. حریف او کشتی‌گیری از ژاپن بود.
محمدعلی در نیمه اول مقتدرانه ظاهر شد و سه بر صفر پیش افتاد اما در سه دقیقه دوم اشتباهات زیادی داشت. او ابتدا یک فن 4 امتیازی خورد، در ادامه چند امتیاز دیگر را هم از دست داد و در نهایت روی اجرای فن خود، چهار امتیاز دیگر تقدیم حریف کرد و با اختلاف زیاد بازنده شد.
محمدعلی گرایی روز دوشنبه در دور نخست یوسوانیس پنا فلورس از کوبا را با نتیجه ۷ بر ۳ شکست داد و در دور دوم بوزو استارسویچ از کرواسی را با نتیجه ۵ بر ۵ مغلوب کرد و راهی نیمه نهایی شد.
وی در مرحله نیمه نهایی به مصاف تاماس لورینچ قهرمان جهان و دارنده مدال نقره المپیک از مجارستان رفت که با نتیجه ۶ بر ۵ باخت و به دیدار رده‌بندی راه یافت.
اما محمدهادی ساروی فرنگی‌کار آملی وزن 97 کیلوگرم، در دیدار رده‌بندی خوش درخشید و با پیروزی قاطع برابر کشتی‌گیر شگفتی‌ساز فنلاندی، نخستین مدال برنز کاروان ایران را به ارمغان آورد.
امروز همچنین رقابت‌های کشتی آزاد آغاز خواهد شد و حسن یزدانی پر امیدترین ورزشکار کاروان کشورمان به مصاف حریفان خواهد رفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی