[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

ملی پوش شمشیربازی ایران: تا همیشه بابت این المپیک می‌سوزیم، روزنامه شیراز نوین

ملی پوش شمشیربازی ایران در المپیک توکیو که عملکرد بدون انتقادی داشت با تأکید بر اینکه زندگی‌اش قمار است، گفت: تا همیشه بابت این المپیک می‌سوزم.
شمشیربازی ایران اگر ناکام‌ترین رشته ایران در المپیک نباشد قطعاً یکی از آن‌هاست، رشته‌ای که ورزشکارانش با وجود پیش‌بینی‌های قطعی و امیدهای مسلمی‌که به آن‌ها وجود داشت، نتوانستند در هیچ یک از ‌ دو بخش انفرادی ‌و تیمی ‌صاحب مدال شوند و دست خالی‌تر از ریو به تهران بازگشتند.
در المپیک ریو مجتبی عابدینی تا مرحله نیمه نهایی پیش رفت و در یک قدمی‌کسب مدال دستش از آن کوتاه ماند. در توکیو اما این شمشیرباز در دومین بازی متحمل شکست شد و نتوانست از مرحله یک هشتم صعود کند.
در بخش تیمی‌ هم که شمشیربازی ایران اولین حضور المپیکی در آن را تجربه می‌کرد، عابدینی نتوانست کمک حال هم تیمی‌هایش به خصوص در دیدار نخست برابر ایتالیا باشد، درست بر خلاف علی پاکدامن که وزنه شمشیربازی در المپیک ٢٠٢٠ بود.
علی پاکدامن در بخش انفرادی تنها ایرانی بود که تا مرحله یک چهارم رفت اما رویارویی با ژیلاگی مدعی باعث حذفش در این مرحله شد، این المپین کشورمان در بخش تیمی ‌هم ستاره بی‌چون و چرای شمشیربازی ایران بود، طوری‌که در دیدار حساس برابر ایتالیا به تنهایی ٢٢ امتیاز گرفت اما در نهایت عملکرد وی به تنهایی نتوانست به پیروزی در این دیدار و پیشروی تیم تا مدال آوری کمک کند و به همین دلیل پاکدامن با وجود آمادگی و شایستگی، دومین حضور المپیکی را بدون مدال به پایان رساند.
به همین دلیل است که او تأکید دارد زخم المپیک تا همیشه روی تنش می‌ماند.
این ملی پوش شمشیربازی اسلحه سابر در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ‌مهر به توکیو گفت: المپیک برای من تمام شد به همین راحتی؛ انگار همین دیروز بود که می‌گفتیم مثلاً١٠٠ روز مانده به المپیک، ٨٥ روز مانده، یک هفته مانده، فردا افتتاحیه است و ...، حالا برگشتم به تهران بدون اینکه آنچه از المپیک می‌خواستم، گرفته باشم.
وی تأکید کرد: دوستانم به من می‌گویند موقع بازی‌هایم استرس نداشتم، آن‌ها راست می‌گویند چون آن‌قدر مصمم و جدی و با انگیزه برای برد بودم که اصلاً به باخت و استرس آن فکر نمی‌کردم. فقط می‌گفتم سنگ هم از آسمان ببارد باید ببرم اما متأسفانه خیلی بد اسیر ناداوری شدم. این ملی پوش شمشیربازی با اشاره به دیدار سومش در بخش انفرادی المپیک که مقابل «ژیلاگی» مجارستانی واگذار کرد، ادامه داد: کاش این رقابتم را یک داور منصف قضاوت می‌کرد، نمی‌گویم در این صورت حتماً می‌بردم اما قطعاً می‌توانستم بازی کنم و ببازم. داور رومانیایی که قضاوت این بازی را بر عهده داشت خصومت بدی با شمشیربازی ایران دارد و این را در همه قضاوت‌هایش نشان می‌دهد.
پاکدامن تصریح کرد: من برای المپیک خیلی آماده بودم، حتی الآن هم می‌گویم کسی نمی‌توانست من را راحت شکست دهد. «شاتماری» باور نمی‌کرد که من او را شکست داده باشم طوری‌که تا وقتی رقابتم با «ژیلاگی» تمام شد هنوز «وست» خود را به تن داشت و بهت زده نشسته بود. فکرش را نمی‌کرد من این‌قدر خوب بازی کنم.
وی با بیان اینکه متأسفانه شرایطم در بخش انفرادی به سمت و سویی رفت که باختم، یادآور شد: بعد از آن تمام انرژی خود را جمع کردم تا بتوانم در بخش تیمی‌ به هدفم برسم اما نشد. تمام تلاشم را کردم، این اطمینان را دارم که کم نگذاشتم و اصلاً به همین دلیل است که بابت عدم کسب مدال می‌سوزم. این المپیک من را زخمی‌کرد، زخمی‌که روی تنم مانده یک زخم کاری است که هر روز عمیق‌تر می‌شود. تا عمر دارم بابت این المپیک می‌سوزم.
پاکدامن با یادآوری اینکه در رقابت تیمی ‌مقابل ایتالیا یک ضربه آخر که با رأی داور به سود حریف اعلام شد، ایران را ناکام کرد و همچنین با اشاره به پاداش مصوب برای مدال‌آوران این دوره بازی‌ها گفت: من ضربه آخر را زدم و اگر امتیاز آن را می‌گرفتم، ٧٥٠ میلیون تومان می‌گرفتم و حالا که امتیاز این ضربه را نگرفتم آن حداقل ٧٥٠ میلیون را از دست دادم. به خاطر همین است که می‌گویم من فقط یک بازی و یک المپیک را نباختم، بلکه زندگی‌ام را باختم.
وی ادامه داد: ۵ سال برای المپیک زحمت کشیدم، برای کسب سهمیه تیمی ‌خیلی تلاش کردم، مقابل ژاپن در مسابقات مصر ‌ و در رقابت با چین در مسابقات مجارستان خیلی تلاش کردم تا تیم نتیجه بگیرد. بعد از کسب سهمیه هم با وجود کرونا تمرین می‌کردم، در کوچه و خیابان تمرین می‌کردم، فکر می‌کردم برای نتیجه گرفتن باید تمرین کنم اما الآن برایم اثبات شده که کرسی و داشتن آن مهم‌ترین است تا اسیر خصومت داوران نشویم.
ملی پوش المپیکی شمشیربازی کشورمان با تأکید بر اینکه وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک از او و هم تیمی‌هایش حمایت کامل داشتند، در مورد برنامه‌های پیش روی خود گفت: کاری غیر از شمشیربازی و ورزش بلد نیستم، این‌ها عشق من هستند، باید کمی ‌ریکاوری کنم و با همان زخم‌هایم به ورزش و شمشیربازی بازگردم.
پاکدامن تأکید کرد: زندگی من قمار است، در برخی رشته‌ها نتیجه المپیک هیچ تأثیری روی روند کار و زندگی‌شان ندارد، با خیال راحت قرارداد باشگاهی را منعقد می‌کنند اما ما در شمشیربازی احوال‌مان به نتیجه المپیک بستگی داشت در حالی‌که از المپیک هیچ چیزی گیرمان نیامد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی