[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

محققان انگلیسی ادعا می‌کنند؛ مکمل ویتامین D در درمان علائم دردناک روده تحریک پذیر بی‌تأثیر است، روزنامه شیراز نوین

نتایج یک مطالعه جدید از دانشگاه شفیلد انگلستان نشان می دهد که مکمل‌های ویتامین D درمان مؤثری برای تسکین علائم دردناک سندرم روده تحریک پذیر نیستند.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان آزمایشاتی را روی شرکت‌کنندگانی که از بیماری مزمن دستگاه گوارش رنج می‌برند انجام دادند تا ارزیابی کنند که آیا ویتامین D از شدت علائم آن‌ها می‌کاهد و موجب بهبود کیفیت زندگی آن‌ها می‌شود یا خیر.
نتایج این مطالعه نشان داد که با وجود بهبود وضعیت ویتامین D در شرکت‌کنندگان در پاسخ به مکمل خوراکی ویتامین D۳ در یک آزمایش ۱۲ هفته‌ای، هیچ تفاوتی در شدت علائم بیماری روده تحریک پذیر در آن‌ها مشاهده نشد و همزمان هیچ تغییری در کیفیت زندگی شرکت‌کنندگان گزارش نشد.
بیماری روده تحریک پذیر یک اختلال عملکردی شایع روده است که باعث علائمی مانند گرفتگی معده، نفخ، اسهال و یبوست می‌شود. برای برخی افراد، علائم ظاهر شده و سپس از بین می‌روند، اما برای برخی دیگر می‌تواند به شدت بر کیفیت زندگی آن‌ها تأثیر بگذارد.
این مطالعه همچنین مشخص کرد که اگرچه مکمل‌های ویتامین D علائم روده تحریک پذیر را کاهش نمی‌دهد، اما کمبود ویتامین D در بین این گروه از بیماران گسترده است که به طور بالقوه منجر به افزایش خطر ابتلا به شکستگی و پوکی استخوان در دراز مدت می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی