[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۵
  • دوره جدید

شیر بی ادعای شیراز قهرمان المپیک شد، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
دلاور شیراز مقتدرانه به مدال طلای المپیک دست یافت.
عصر دیروز در دیدار نهایی وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی المپیک 2020 توکیو، محمدرضا گرایی به مصاف پرویز نصیب اُف از اوکراین رفت.
او در سه دقیقه نخست موفق به گرفتن سه امتیاز از حریف خود شد و فقط یک امتیاز را به دلیل رد شدن اعتراضش به تصمیم داوری از دست داد.
اما در سه دقیقه دوم، ابتدا با یک فن کمر بی نقص، چهار امتیاز دیگر گرفت. این امتیاز با اعتراض کادر فنی اوکراین مواجه اما توسط داوران رد شد تا یک امتیاز دیگر به قهرمان شیرازی تعلق بگیرد و در ادامه در حالی که هنوز دو دقیقه به پایان زمان مسابقه باقی مانده بود، گرایی با گرفتن امتیاز نهم، مقتدرانه پیروز میدان و قهرمان المپیک شد.
محمدرضا گرایی پس از این قهرمانی گفت: از دوران نوجوانی رؤیای کسب مدال المپیک در زندگی را داشتم و اکنون احساس خوشحالی می‌کنم که به آن رسیدم. آرزوی هر ورزشکاری رسیدن به مدال المپیک است و خوشحالم که دل مردم را شاد کردم.
وی درباره اینکه یک سال پیش قول کسب مدال در المپیک را داده بود، خاطرنشان کرد: آن زمان هنوز دوبنده تیم ملی را به دست نیاورده بودم. من هدف دو ساله داشتم و به آن رسیدم.
قهرمان طلایی المپیک توکیو اظهار داشت: در مسابقه فینال وقتی اخطار گرفتم حریف اوکراینی از پشت مچ دستم را گرفت که این حرکت خطا بود. دوربین آن صحنه را شکار نکرد و اعتراض ما هم مورد توجه قرار نگرفت. از آن به بعد از لحاظ فنی کشتی را در دست گرفتم و ادامه دادم.
گرایی درباره رقابت با نمایندگان سایر کشورها و مشکل داوری در این رقابت‌ها عنوان کرد: وزن ۶٧ کیلو سخت‌ترین وزن مسابقات بود و ۶-٧ قهرمان در این وزن بودند که خدا را شکر توانستم تمامی حریفان خود  را شکست دهم.
دیروز همچنین حسن یزدانی با کسب سه پیروزی پیاپی به فینال راه یافت. او ابتدا در دور نخست مقابل جاورایل شاپیف از ازبکستان با نتیجه ۱۱ بر ۲ به برتری رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. یزدانی سپس در دومین مبارزه خود در وزن ۸۶ کیلوگرم، برابر استفان ریچموت از سوییس به روی تشک رفت و در مدت زمان یک دقیقه و ۴۸ ثانیه با نتیجه ۱۲ بر یک به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد.
کشتی‌‌گیر سوئیس که سعی کرد با انگیزه بالا در مبارزه حاضر شود در ثانیه‌های آغازین مبارزه به سمت یزدانی حمله ور شد و توانست پای یزدانی را به بیرون تشک ببرد و یک امتیاز بگیرد. یزدانی پس از این اتفاق با لبخندی بر گوشه لب به وسط تشک آمد و سپس با حمله‌های مداوم در یک دقیقه و ۴۸ ثانیه کار حریف سوئیسی را تمام کرد و با نتیجه قاطع ۱۲ بر یک به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد.
قهرمان مازندرانی در دیدار نیمه نهایی در مقابل حریف پرقدرت روس خود  دیدار سختی را برگزار کرد که تا ثانیه‌های پایانی نفس‌ها را در سینه حبس کرده بود اما با گرفتن چهار امتیاز در آخرین ثانیه‌ها، با نتیجه هفت بر یک پیروز میدان شد تا امروز برای کسب مدال طلا، رقابت نفس‌گیری با تیلور آمریکایی داشته باشد.
از وقتی حسن یزدانی وارد توکیو شده بود، لحظه شماری برای حضور او روی تشک به عنوان یکی از ستاره‌های جهان کشتی آغاز شد. از صبح دیروز این کشتی گیر که از سوی اتحادیه جهانی کشتی لقب بولدوزر را هم دریافت کرده، به هنرنمایی روی تشک کشتی المپیک توکیو پرداخت.
بعد از اینکه یزدانی خیلی راحت رقبایی از ازبکستان و سوییس را از پیش رو برداشت و به نیمه نهایی رسید، از ظهر دیروز او در یک مبارزه نسبتاً دشوار مقابل نایفونوف از روسیه قرار گرفت. یزدانی که دو سال قبل این کشتی‌گیر روس را به راحتی در مسابقات جهانی شکست داده بود، دیروز نتوانست با شادابی گذشته برابر رقیبش بایستد.
حسن یزدانی که از لحظه اول مثل همیشه حمله کننده بود و مقابل رقیبش یورش می برد، به راحتی نمی‌توانست به پای نایفونوف برسد. بعد از اخطار داوران به کشتی‌گیر روسی یک امتیاز به اندوخته حسن اضافه شد. در ادامه نیز یل جویبار توانست به سختی اما با سماجت حریف خود را به خاک بنشاند و دو امتیاز دیگر بگیرد. 
ستاره کشتی ایران که در تایم دوم با آرامش بیشتری به کشتی ادامه داد و نمی‌خواست به آب و آتش بزند، با زیرگیری‌های حریف مواجه شده بود. یکی از این زیرگیری‌ها با بیرون رفتن پای حسن همراه شد و اولین امتیاز به کشتی‌گیر روس رسید.
در حالی که در یک دقیقه آخر کشتی به اوج حساسیت خودش رسیده بود و نگرانی برای طرفداران حسن یزدانی هم وجود داشت، نایفونوف در لحظات آخر برای جبران یک زیرگیری ریسکی داشت. حسن اما کنده حریف را در دست گرفت و با یک حرکت ریسکی کنده او را در ثانیه‌های پایانی بالا کشید و 4 امتیاز دیگر گرفت تا با اقتدار کامل فینالیست شود.
یزدانی 7 بر یک برنده کشتی نیمه نهایی با نایفونوف لقب گرفت و به فینال وزن 86 کیلوگرم رسید تا تنها یک گام تا کسب دومین طلای خود در المپیک فاصله داشته باشد.
البته که در فینال یک رقیب قدر و گربه سیاه حسن یزدانی یعنی تیلور آمریکایی منتظر اوست. باید دید کادرفنی کشتی آزاد ایران برای سومین مبارزه تاریخ یزدانی و تیلور چه برنامه‌ای دارند و آیا این بار اولین برد حسن برابر کشتی‌گیر آمریکایی با یک طلای شیرین برای کاروان ایران همراه می شود یا اتفاقات دیگری در راه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی