[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

پرونده مناظره ها لوله شد، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: سومین مناظره شش نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصادی بعد از ظهر روز جمعه بیست و دوم اردیبهشت‌ماه میان مصطفی میرسلیم، اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، مصطفی هاشمی‌طبا، حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برگزار شد.  این مناظره سه ساعته که در آن کاندیداها درباره برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود در حوزه مسائل اقتصادی به بحث می‌پردازند به صورت زنده از شبکه یک سیما و رادیو ایران پخش شد.
گفتنی است اولین مناظره با موضوع اجتماعی روز هشتم اردیبهشت برگزار شد. دومین مناظره نیز رو پانزدهم اردیبهشت در حوزه مسائل سیاسی - فرهنگی برگزار شد، و مناظره سوم نیز با موضوع اقتصادی نیز امروز؛ ۲۲ اردیبهشت‌ماه برگزار شد.
برنامه‌های شما برای برخورد با قاچاق کالا چیست؟
در یک مقطع از تاریخ موضوع مبارزه با قاچاق به سمت شعار دادن حرکت کرد
اسحاق جهانگیری به اولین سوال آخرین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد برنامه‌اش برای مبارزه با قاچاق کالا پاسخ داد.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای مقابله موثر با قاچاق کالا و کاهش و مدیریت واردات در راستای اقتصاد مقاومتی چیست، اظهار کرد: قاچاق کالا همواره توسط کسانی انجام می‌شود که می‌خواهند با این روش به تولید کشور آسیب بزنند. جهانگیری با بیان اینکه بخشی از موضوع قاچاق مربوط به کوله‌برها و ته‌لنجی‌ها است که دولت به هیچ وجه مزاحم کار آنها نشده است و این افراد بر اساس مقررات کار خود را انجام می‌دهند، اظهار کرد: برای آینده برنامه‌ریزی دقیقی صورت گرفته که طی آن 10 کالای اصلی که در قاچاق سهم عمده دارند مشخص شده‌اند تا به سرعت با آنها مقابله شود.
ابراهیم  رئیسی در فرصت انتقادش به صحبت‌های جهانگیری، اظهار کرد: پشتوانه برنامه‌های ارایه شده ما تحقیق، تفحص و برنامه‌ریزی‌های دانشگاهیان است. از روزی که وارد عرصه انتخابات شدم از نظر دانشگاهیان بهره بردم و برنامه ارائه‌شده‌ام بر طبق فعالیت آنها،‌ آن هم نه در دوران انتخابات، بلکه از زمان‌های قبل است.
 هاشمی‌طبا نیز ضمن تبریک میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت امام زمان (عج) گفت: برای کشوری که استقلالش  توسط رزمندگان و شهدا تدوین شده، بسیار جای تاسف است که این مقدار کالای قاچاق وارد می‌شود. من اطلاعاتی را که از روزنامه‌های خودمان کسب کردم ، عرض می‌کنم که روزنامه‌های ما نوشته اند که از 114اسلکه رسمی قاچاق وارد کشور می‌شود و  در هیچ جای دنیا قابل درک نیست که چگونه عناصر و افرادی می‌توانند از اسکله‌های رسمی قاچاق وارد کشور کنند.
هم‌چنین محمدباقر قالیباف در انتقاد اظهارات مطرح شده از سوی جهانگیری اظهار کرد: ما اگر بحث 4 درصدی‌ها را مطرح می‌کنیم به این دلیل است که چرا با قاچاق کالا مبارزه نمی شود.
مصطفی میرسلیم نیز در واکنش به سخنان جهانگیری درباره موضوع قاچاق کالا اظهار کرد: شما که به آقای رئیسی اعتراض می‌کنید که چرا برنامه ندارد خودتان پیش از ایشان مورد سوال هستید برادر من. شما اول خودت برنامه‌ات را مطرح کن بعد به دیگران ایراد بگیر که چرا برنامه ندارند.
حسن روحانی در ادامه این مناظره  اظهار کرد: در مساله قاچاق و مفاسد اولین نکته مورد توجه این است که باید به ریشه‌های مساله بپردازیم. این که چرا قاچاق به وجود می‌آید؟
وی ادامه داد: اگر بتوانیم تولید داخلی را بالا ببریم و با قیمت ارزان به مردم عرضه کنیم دیگر قاچاق ایجاد نمی شود. الان در کشورهای دنیا قاچاق کالا معنی ندارد. وقتی از قاچاق حرف می‌زنند از قاچاق اسلحه و امثال آن صحبت می‌کنند.
اسحاق جهانگیری در بخش جمع‌بندی سخنان خود گفت: ما در سه سال موفق شدیم قاچاق کالا را به نصف برسانیم و یک موفقیت برای دولت است. سودهای شما بحث قاچاق را به 25 میلیارد دلار رساند و انسان باید شرمنده باشد وقتی اینها را می‌شنود. آقای قالیباف عادت کردید که مسایل را خلاف بگویید. عادت کردید به خلاف گفتن. تهمت و خلاف می‌گویید و هیچ وقت مطالب ثابت نشده است. جهانگیری با تأکید بر اینکه ملت ایران باید پاسخ تمام این پرسش‌ها را بداند خطاب به قالیباف اظهار کرد: سهام بانک سرمایه متعلق به شهرداری بود و به شیوه‌هایی به یکی از مفسدان اقتصادی واگذار شد. حال شما طلبکار شده‌اید؟! شما شده‌اید طرفدار 96 درصد و من طرفدار 4 درصد؟!
وی اضافه کرد: آقای قالیباف وقتی که مردم ایران در سال 91 در تحریم‌ها گیر کرده‌ بودند و به دنبال دارو و مسائل ضروری خود می‌گشتند شما در برج میلاد بستنی 400 هزار تومانی برای چه کسی سرو می‌کردید؟ اگر هشدار رهبری نبود شما جلوی آن را نمی‌گرفتید.
خام فروشی منجر به وابستگی ما به خارج از کشور می‌شود
مصصطفی میرسلیم به عنوان نفر دوم در پاسخ به این سئوال که برنامه شما برای توسعه صادرات، جلوگیری از خام فروشی و کاهش وابستگی کشور به درآمد نفتی چیست؟ گفت: خام فروشی منجر به وابستگی ما به خارج از کشور می‌شود و در نهایت سبب بیکاری جوانان خواهد شد.
حسن روحانی در واکنش به سخنان میرسلیم گفت: دولت افتخار می‌کند که بازار صادرات به کشور ما باز شد. نفت خام که آقای میرسلیم می‌گویند بر مبنای قانون و چارچوب و سیاست‌های کلی است و من از صحبت‌های ایشان تعجب می‌کنم. در پارس جنوبی شروع به صادرات نفت خام کردیم. ما در غرب کارون امروز 300 هزار بشکه نفت در روز صادر می‌کنیم و قبلا حدود 60 الی 50 بشکه بود. جهانگیری نیز در واکنش به سخنان میرسلیم درباره خام‌فروشی نفت در طول سال‌های گذشته اظهار کرد: آقای میرسلیم اطلاعاتش نسبت به کشور ناقص است. من فکر می‌کردم ایشان به خاطر حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام اطلاعات کاملتری داشته باشد. جلوگیری از خام‌فروشی یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که من فرمانده ستاد اجرای اقتصاد مقاومتی هستم که طبق فرمان رهبری این مسئولیت را که با رضایت رهبری و رئیس جمهوری همراه بود بر عهده گرفتم. ابراهیم رئیسی نیز در نقد صحبت‌های میرسلیم اظهار کرد: چنانچه در استان‌های مختلف کشور پالایشگاه‌هایی ایجاد شود هم از خام فروشی جلوگیری می‌شود و هم نفت با ارزش افزوده فروش می‌رود اما متاسفانه تاکنون اینطور عمل نشده است. هاشمی طبا درباره صحبت‌های میرسلیم اظهار کرد: خوشحالم که به مدت سه سال از سال 69 تا 72 در مرکز توسعه صادرات فعال بوده‌ام. 400 هزار دلار را در آن زمان به 5میلیارد دلار با تشکیل 50 نمایشگاه داخلی و خارجی که در آن شرکت می‌کردیم رسانیدم. محمدباقر قالیباف نیز در این باره گفت: مشکل صادرات حل نمی شود با حضور و عملکرد 4 درصدی‌ها که اجازه نمی‌دهند، چون منفعت آنها در واردات است. نکاتی که آقای جهانگیری گفتند دروغ آشکار است که باید رسیدگی شود. وی گفت 2200 میلیارد دزدی در املاک نجومی است که باید ثابت شود؛ زیرا دروغ و تهمت در حضور مردم است و باید ثابت شود ولی شما بدانید در املاکی که گفته شد بنده خودم نامه نوشتم به دادستان کل که رسیدگی و اعلام کرد که جرم و تخلف سازمان یافته‌ای نبوده ولی چون این فساد حقوق نجومی شما درآمده بود، مشاور آقای روحانی- آقای نجفی - جلسه گذاشت و به گفته دادستان تهران  در آن جلسه گفتند معادل سازی کنید، کار سیاسی کنید که جلوی خرابکاری و کثافت‌کاری این حقوق‌های نجومی گرفته شود. این همان روحیه‌ای است که 4 درصدی‌ها دارند و خیلی قدرت دارند و خیلی جو سازند. وی افزود: املاک نجومی را کی برده؟ شخص جنابعالی. آقای جهانگیری شما از این دولت وقتی که وزیر بودید همین زمینی که در ونک در منطقه سه است و  385 متر زمین است را گرفتید متری 140 هزار تومان، ما املاک نجومی دادیم؟ ما  املاک به رفتگرها بر اساس قانون دادیم. شما و آقای روحانی حقوقدان هستید. مجلس تحقیق و تفحص را وارد ندانست چون سیاسی کاری کردید. به گزارش ایسنا، مصطفی میرسلیم در جمع‌بندی سخنان پایانی خود گفت: قرار ما این نبود که در زمینه نفت خام با افزایش صادرات مواجه باشیم. ما هفته پیش هم گفتیم که این سستی ما در سیاست خارجی بوده است که نخواسته‌ایم با قطر و کشورهایی که مخازن نفتی مشترک داریم به گفت‌وگو بنشینیم. این چه فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی است که ما بنشینیم و به جای آنکه شرایطی را فراهم آوریم تا از مخازن مشترک استفاده برابر داشته باشیم، آن مخازن را ترک کنیم.
بگویید از کدام منبع می‌خواهید شغل ایجاد کرده و یارانه بدهید
حسن روحانی از رقبای انتخاباتی‌اش خواست تا منابع ایجاد شغل و یارانه که در شعارهای انتخاباتی خود می‌گویند را برای مردم مشخص کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پاسخ به این پرسش که مهمترین مشکل نظام بانکی از نظر جنابعالی چیست و چه برنامه‌ای برای تسهیل وام‌های هدفمند به تولید، خدمات، مسکن، ازدواج جوانان و سایر موارد ضروری دارید، اظهار کرد: یکی از ارکان بزرگ برای اقتصاد امروز و فردای کشور بانک‌ها هستند و اساساً در بودجه عمرانی تصمیم ما بر این است که این بودجه را با همکاری بانک‌ها و تقویت آنها افزایش دهیم. اسحاق جهانگیری در پاسخ به این پرسش که مهمترین مشکل نظام بانکی از نظر جنابعالی چیست، گفت: نظام بانکی نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد، متاسفانه در دولت گذشته منابع بانکی در جاهای مختلف گرفتار شد که یکی از این جاها معوقات بانکی است. مجموعه‌ای از افراد منابع بانکی را گرفتند و برنگرداندند و بخشی از این افراد، آدم‌های اقتصادی بودند که باید به آنها فرصت داده می‌شد ولی بخشی از آنها سودجویان بودند. لذا نظام بانکی باید سرمایه‌اش افزایش پیدا کند. ابراهیم رئیسی در واکنش به سخنان روحانی درباره مشکلات بانکی کشور اظهار کرد: من در مناظره قبل اعلام کردم که یک بار برای همیشه، تلویزیون مناظره ای بین آقای روحانی و دولتمردان قبل صورت دهد تا آنها با هم بنشینند صحبت کنند و دیگر این بحث‌ها تمام شود که ما هرچه می‌گوییم آقای روحانی به دولت قبلی نسبت دهد.
سیدمصطفی هاشمی طبا با تأکید بر اینکه بدون تردید مشکلات بانکی از دولت قبل و شاید دولت‌های قبل‌تر به ارث رسیده است، اظهار کرد: نظام بانکی اسلامی مورد استفاده ما همان نظام بانکداری اروپایی است که عقود اسلامی را بر آن سوار کرده‌ایم. در این نظام نه مدیران و مسئولان بانکی و نه متقاضیان تسهیلات می‌دانند که چه مواردی را به امضا می‌رسانند. قالیباف با بیان اینکه بانک‌ها نقش مهمی در تولید، کار و اشتغال دارند، اظهار کرد: ما معتقد هستیم دولت در اداره و نظارت بانک‌ها ناکارآمد بوده است. پیش از 500 هزار میلیارد تومان وام داده اما باید ببینیم به چه کسانی این وام‌ها ارائه شده است.
 میرسلیم خطاب به روحانی گفت: آقای روحانی باید در مسائل بانکی جدی باشید. با اختلاس هایی که صورت می‌گیرد به طور جدی برخورد کنید. 190 تا از بدهکاران بانکی، نورچشمی‌های دولت‌اند. بانکداری شما براساس رباخوری است.
حسن روحانی در سخنان پایانی خود در بخش اول مناظره با اشاره به سخنان رئیسی درباره مسائل کشور اظهار کرد: آقای رئیسی تا حال چند بار گفته‌اند که خوب است دولت فعلی با دولت گذشته مناظره داشته باشد. من می‌گویم ما می‌توانیم با خود آقای رئیسی مناظره کنیم. به هر حال افرادی که در ستاد ایشان هستند و برایشان برنامه می‌ریزند در همان دولت قبلی هم بوده‌اند. عیبی ندارد مناظره‌ای را با حضور خبرنگاران با ایشان انجام می‌دهیم.
ایران و آینده ایران بر اساس تولید پا برجا خواهد ماند
مصطفی هاشمی‌طبا گفت: ما باید کشاورزی‌مان را مدرن و احیا کنیم و در جهت اصلاح سرزمین ایران حرکت کنیم.
به گزارش ایسنا، این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه برنامه مناظره دیروز، به سؤالی مبنی بر اینکه برنامه دولت شما برای رونق تولید و اشتغال پایدار در صنعت، کشاورزی و خدمات به ویژه دانشگاهیان و جوانان چیست؟ اظهار کرد: طبیعی است عظمت و استقلال ایران و آینده ایران بر اساس تولید پا برجا خواهد ماند. همانطور که در جلسات گذشته عرض کردم زیربنای حفظ ایران، تولید است. به گزارش ایسنا، میرسلیم در پاسخ به سخنان هاشمی‌طبا اظهار کرد: من می‌خواهم که آقای روحانی من را روشن کند و پاسخم را بدهد. علت واقعی خوابیدن صنعت و تولید چیست؟ علت واقعی موضوع، به بی‌توجهی دولت به رکود باز می‌گردد. دولت آمد تورم را کنترل کند که گرفتار رکود شد. این را خودتان بگویید و راحت مطرحش کنید، علت اصلی همین است.
حسن روحانی نیز در ادامه این مناظره خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های رونق تولید سرمایه‌گذاری است. البته باید روی موضوع فناوری و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان نیز کارهایی انجام دهیم.
وی اظهار کرد: با موفقیت در توافق هسته‌ای، درآمد کشور در سال جاری 20 میلیارد دلار افزایش می‌یابد. در این زمینه ما برنامه داریم که 15 میلیارد از این میزان را با همکاری بانک‌ها به توسعه و سرمایه‌گذاری تخصیص دهیم و 3 الی 5 میلیارد دلار دیگر را نیز برای حمایت از فقرا و اقشار آسیب‌پذیر اختصاص دهیم.
اسحاق جهانگیری نیز با بیان اینکه باید حمایت ویژه‌ای از بخش خصوصی انجام گیرد،‌ خاطرنشان کرد: ما باید از بخش خصوصی حمایت کنیم و تقویتش کنیم. من از دوستانی که ناراحت هستند که چرا به دولت گذشته می‌پردازیم می‌خواهم که حرف‌های ما را تحمل کنید. چرا که من فکر می‌کنم که دولت گذشته امروز در این مناظره نشسته است و تمام افراد دولت گذشته در این ستادها فعالیت می‌کند. رشد منفی 7 درصد چه بلایی سر این اقتصاد آورد؟ آقای میرسیلم شما مهندس هستید اما نه آمار رسمی کشور را قبول دارید و نه می‌گویید که آمارتان را از کجا می‌آورید.
ابراهیم رئیسی نیز در این باره گفت: عدد و رقمی که در رابطه با تعطیلی 250 هزار کارگاه‌های تولیدی کفش و کیف و... اعلام شده، عدد و رقمی است که وزرای این دولت گفته‌اند و بسیار روشن است. ما مواجه هستیم با کارگرهایی که بیکار شده‌اند و بسیاری از مشکلات این کارگاه‌ها مشکل نقدینگی است. متاسفانه دولت نقدینگی کم نداشته اما نقدینگی را به جای اینکه در تولید استفاده کند به آدم‌های بدحساب بانکی تسهیلات داده و بعضی‌ها به نحو خاصی این افراد تسهیلات گرفته‌اند.
هاشمی طبا در جمع‌بندی سخنان پایانی خود خطاب به میرسلیم اظهار کرد: آقای میرسلیم به دنبال سوال کردن از کاندیداها است و من هم تأسی می‌کنم و از ایشان می‌پرسم شما 15 سال رئیس هیئت مدیره یک شرکت موتور سازی در شمال کشور بودید. امروز وضعیت آن کارخانه چگونه است و شما چه تأثیری در آن داشته‌اید؟
برنامه‌ شما در حوزه هدفمندی یارانه‌ها چیست؟
ابراهیم رئیسی برنامه‌های خود در حوزه هدفمندی یارانه ها را بدون ذکر دقیق منابع تامین آن اعلام کرد.
به گزارش ایسنا ، ابراهیم رئیسی پیش از پاسخ به سوال طرح شده مبنی بر «برنامه شما برای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها چیست» با اشاره به اعیاد شعبانیه اظهار کرد: با توجه به روز نیمه شعبان می‌خواهم بگویم که در سیره مهدوی آمده است که دولت مهدوی دولتی است که دولتمردانش از تقوا،‌ خداترسی، کارآمدی و قدرت اجرایی برای مردم برخوردار هستند. در ادامه مصطفی هاشمی طباء‌خطاب به رئیسی گفت: آقای رئیسی دو بار گفتند منابع دیگر پیش بینی شده، بگویند که این منابع دیگر از کجاست. نفری 45 هزار تومان در دولت قبل یارانه دادیم،‌ میوه 10 برابر،‌ بنزین 8 برابر و مسکن 3 برابر شد یعنی ما گفتیم 45 هزار تومان می‌دهیم اما 300 هزار تومان تورم در آوردیم. مگر می‌شود یارانه از آسمان نزول کند.
محمدباقر قالیباف در ادامه اظهار کرد: امروز کسانی که می‌خواهند کار ایجاد کنند تحت فشارهایی از جمله قاچاق کالا و واردات بی‌رویه اعتمادشان را از دست داده‌اند و به دلیل نگرانی‌هایی که دارند به حاشیه رفته‌اند. علت این شرایط آن است که 4 درصدی‌ها بدون هیچ تلاشی به دنبال بردن بیشترین منفعت از اموال کشور هستند.
مصطفی میرسلیم   در ادامه گفت: باید شرایط تولید را شفاف و صادقانه کنیم. من در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفتم که باید از پول یارانه‌ها درست استفاده کنیم، با مردم صادق باشیم.
حسن روحانی در واکنش به سخنان رئیسی درباره هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: بسیار مهم است که مردم بدانند که عده‌ای دنبال بازگشت به چهار سال پیش هستند و خیلی روشن این موضوع را بر زبان می‌آورند که می‌خواهند مثل دولت قبلی که بین مردم پول پخش می‌کرد، پول پخش کنند.
 در ادامه اسحاق جهانگیری با بیان اینکه متاسفانه یکی از اتفاقات بدی که در دولت قبل افتاد کوچک شدن سفره مردم بود خاطر نشان کرد: براساس آمار موجود سفره روستاییان 35 درصد و سفره شهری ها 25درصد نسبت به قبل کاهش یافته است که این نتیجه سیاست‌ها و تصمیمات نادرست بود.
وی همچنین خطاب به مردم گفت: ملت این 150 هزار تومان دارای سه راه برای تامین مالی است؛ یا باید حامل‌های انرژی را افزایش دهند و بگویند که بنزین لیتری 8 تومان شده است یا باید بگویند که هزینه‌های دولت را کم می‌کنیم و از حقوق معلمان،‌ پرستاران و بودجه دفاعی بکاهند یا اینکه بگویند در پول‌های بانک مرکزی دست می‌کنیم و آنها را بر می‌داریم.
ابراهیم رئیسی در جمع‌بندی سخنان خود گفت: سوال من این است که آیا زندگی فقرا برای دولت مسئولیت می‌آورد یا نه؟ آقای روحانی می‌گوید که درآمد مستمری بگیران را سه برابر افزایش داده است. ما می‌گوییم اگر این کار لازم بود، چرا زودتر انجام ندادید؟ اگر لازم نبود انجام دادنش در شرایط الان امری تبلیغاتی است، ما می‌گوییم کارهای تبلیغاتی نکنید.
امروز کشور با یک بحران اقتصادی روبروست
محمدباقر قالیباف به آخرین سوال بخش اول مناظره اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری پاسخ داد.
محمدباقر قالیباف در ادامه برنامه مناظره، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مهمترین اولویت‌های شما برای افزایش رشد اقتصادی برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ چیست، اظهار کرد: امروز کشور با یک بحران اقتصادی روبروست که رکود، بیکاری و گرانی آن را نشان می‌دهد. طبیعتاً در حوزه گرانی آن‌طور که گفته می‌شود تورم کنترل شده اما مردم می‌دانند که گرانی وجود دارد و آن را در اقلام کالاهای مختلف می‌بینند.
میرسلیم در واکنش به صحبت‌های قالیباف با بیان اینکه رسیدن به چشم انداز،‌ فداکاری می‌خواهد، گفت: 12 سال است که در مسیر رسیدن به چشم انداز کاری نکرده‌ایم. باید به اصل 44 توجه کنیم که بدون آن به هیچ جا نخواهیم رسید. اگر بخواهیم مماشات کنیم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
حسن روحانی نیز در ادامه خطاب به قالیباف گفت: من از قالیباف سوال دارم که ایشان راجع به رشد اعلام کردند که درآمد ملی کشور را دو و نیم برابر می‌کنند، یعنی رشد 26 درصدی. ما در هیچ کجای دنیا سابقه چنین رشدی را نداریم. ایشان بگویند که در کدام کشور چنین رشدی بوده است. یکی در چین  بود که یکی دو درصد رشد هشت درصدی اقتصادی خوبی داشتند و بعد ایشان می‌گوید که ما پتروشیمی راه می‌اندازیم و 600 الی 400 هزار شغل ایجاد می‌کنیم.
اسحاق جهانگیری در واکنش به سخنان قالیباف درباره رشد اقتصادی کشور اظهار کرد: رشد اقتصادی یکی از اهداف مهم دولت است و ما اگر اقتصاد کشور را گسترش دهیم سهم مردم که در این کشور هستند نیز از اقتصاد کشور بیشتر می‌شود اما این کار نیازمند سیاست‌ها و ملزوماتی است.
ابراهیم رئیسی با بیان اینکه 6 درصد از رشد اقتصادی 7 درصدی اعلام شده منوط به بخش نفت است،‌ اظهار کرد: رشد 1 الی 1.5 درصدی برای اقتصاد و تولید قابل قبول است و 7 درصد مورد قبول نیست.
وی گفت: 129 شرکت آماده طی کردن مراحل خصوصی سازی در اصل 44 بودند اما تنها 25 الی 26 شرکت این روند را طی کردند. این در حالی است که باید این کار خیلی سریعتر پیگیری می‌شد.
مصطفی هاشمی‌طبا نیز در نقد سخنان قالیباف خاطرنشان کرد: واقعیت این است که ما به حرف آدم‌های عاقل و اقتصاددان که راه‌حل علمی نشان می‌دهند گوش نمی‌کنیم. داده‌هایی که به ما می‌رسد را توجه نمی‌کنیم و می‌خواهیم علم را تغییر دهیم.
محمدباقر قالیباف در جمع‌بندی سخنان خود گفت: سابقه اجرایی من مشخص است. هیچ‌وقت خلف وعده نکرده‌ام. مردم مطمئن باشید 5میلیون شغل را با تاکید بر کشاورزی و صنایع کوچک ایجاد خواهم کرد.
بخش دوم مناظره انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری
در بخش دوم مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری ظرف 5 دقیقه به سوالاتی که به قید قرعه انتخاب شد پاسخ داده و در زمان باقیمانده ای که برای آنها محاسبه شده به سوالات پاسخ دادند.
قالیباف: تا زمانی که مبارزه با فساد صورت نگیرد در حوزه‌های کشاورزی و صنعت موفق نمی‌شویم
محمد باقر قالیباف به عنوان اولین کاندیدا در بخش دوم مناظره سوم با موضوع اقتصادی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت شما برای توسعه صنایع در بخش کشاورزی چیست؟ گفت: پیش از آنکه جواب این سوال را بدهم لازم می‌دانم همانطور که قول داده بودم اموال خود و خانواده ام را به اطلاع مردم عزیز برسانم.
وی با نشان دادن برگه ای رو به دوربین گفت: دارایی‌های من و بستگانم در کانال تلگرامی من اعلام شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.
رئیسی: فساد امروز فراجناحی شده است
ابراهیم  رئیسی در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای مبارزه با فساد اقتصادی، رانتخواری و فساد سازمان‌یافته چیست، اظهار کرد: امنیت سازمان اداری کشور در گرو مبارزه با فساد است. دولت باید ساختارهای فسادزا را اصلاح کند تا شاهد این نباشیم که هر روز یک فساد در نظام اداری مطرح شود و فساد امروز در کشور فراجناحی شده است.
مصطفی هاشمی طبا  در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای اصلاح نظام مالیاتی و ملاحظاتتان برای تولید و اشتغال چیست؟ گفت: من به این دلیل با اعلام دارایی‌های نامزدها مخالفت کردم که هیچ قانونی در این رابطه وجود ندارد؛ زیرا ملاک پول داشتن یا نداشتن نیست؛ چه بسا فقیر باشد اما کیسه بدوزد؛ بنابراین درخواست می‌کنم که نامزدها نسبت به اعلام منابع پولی ستاد خود  اقدام کنند.
روحانی: آقای رئیسی از افتتاحات ناراحت هستید
 حسن روحانی در بخش دوم مناظره کاندیدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این پرسش که به نظر جنابعالی فرصت‌ها و تهدیدات رشد نقدینگی چیست و در صورتی که رئیس‌جمهور شدید چه برنامه‌ای در زمینه مدیریت و برنامه نقدینگی خواهید داشت؟  گفت: در مساله نقدینگی، مهمترین مساله موضوع تورم است که باید کنترل شود.
جهانگیری: آقای قالیباف ادب و صداقت چیز بسیار خوبی است آن را رعایت کنید
جهانگیری به عنوان پنجمین کاندیدا در بخش دوم مناظره خطاب به قالیباف گفت: آقای قالیباف به نظر می‌رسد که شما امروز آمده بودید تا چند نفر را تخریب کنید ولی اطلاعات غلط به شما داده‌اند، باز من نمی‌گویم که دروغ گفته‌اید می‌گویم که اطلاعات غلطی به شما داده اند.
وی ادامه داد: آقای قالیباف ادب و صداقت چیز بسیار خوبی است؛ آن را رعایت کنید. اگر جز خانه‌ای که در تهران اعلام کرده‌ام، اموالی از من یافتید آن را به شما می‌دهم. زندگی من را شخم زدند اما زندگی من از این برگه سفیدتر است.
میرسلیم: می‌شد از هسته علمی برای رشد صنعت کشور و اعتلای دانشگاه‌ها استفاده شود
میرسلیم نیز در پاسخ به پرسشی که مجری مناظره مبنی بر اینکه برنامه دولت وی برای رشد کسب و کارهای دانش‌بنیان و ایجاد پیوند بین صنعت و دانشگاه چیست، اظهار کرد: یکی از مسائل خیلی مهم برای رشد این است که همکاری بین صنعت و دانشگاه را فراهم کنیم. ما با استفاده از جوانان مستعدی که در دانشگاه‌ها بودند هسته علمی را در کشور ایجاد کردیم و بنا به همان تحقیقات به طراحی و نمونه‌سازی و سپس به تولید انبوه رسیدیم که یکی از کارها در راستای اقتصاد مقاومتی است.
 هاشمی طبا در آخرین فرصت باقی مانده‌اش در آخرین مناظره تلویزیونی گفت: من دوست داشتم که نوه شش ساله خود را می‌آوردم و نشان می‌دادم که باید برای آنها کار کنیم. طبیعتا هر سیاستمدار و مدیر جامعه باید مردم را دوست داشته باشد تا بتواند کار کند. اما دوست داشتن انواع مختلفی دارد امام (ره) مردم را دوست داشت به جای اینکه در حمله بعث عراق بگوید که مردم را دوست دارم و پنهان شوید گفت مردم به جبهه بروید و جبهه ها را پرکنید و شهادت افتخار است و چنین شد که مردم به جبهه‌ها رفتند.
محمدباقر قالیباف نیز در بخش جمع بندی صحبت‌های خود اظهار کرد: چون آقای روحانی و جهانگیری مطالبی را گفتند من باید موضوعاتی را مطرح کنم که فکر می‌کنم اگر به آنها اشاره نکنم حق همه مردم مظلوم و محروم و همه ایرانیان را ضایع کرده‌ام‌.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به روحانی تاکید کرد: آقای روحانی جنابعالی می‌فرمایید هر کسی که هست باید با او برخورد شود؛ اولین برخورد را خودتان انجام دهید؛ شما که معطل هستید بستگان شما در کنار شما امروز چه می‌کنند؟ در حوزه‌های مالی،‌ اقتصادی و بانکی؛ و من مطلع هستم که شما مطلع هستید؛ چرا برخورد نمی‌کنید؛ چون خود شما هم از این رانت استفاده می‌کنید. وقتی که از این رانت استفاده کردید نمی‌توانید با آنها برخورد کنید.
قالیباف ادامه داد: آقای روحانی وقتی جنابعالی حدود 800 متر زمین به قیمت متری 3 هزار تومان در سال 70 می‌گیرید، حتماً شجاعت برخورد با متخلف را ندارید و این درد کشور است.
وی همچنین خطاب به جهانگیری اظهار کرد: آقای جهانگیری جنابعالی می‌گویید نمی گویم ولی می‌گویید و دروغ به مردم می‌گویید شما بگویید که 385 متر زمین را در دهه 80  به قیمت متری 140 هزار تومان از بیت المال در ونک گرفته‌اید بعد به ما می‌گویید که املاک نجومی؛ چرا این املاک را به نقد و اقساط به مردم بدبخت نمی دهید. درد ما این است که شما می‌خواهید با فساد مبارزه کنید.
میرسلیم: شخصاً اعتقاد به معجزه برای حل مشکلات ندارم
میرسلیم در وقت پایانی خود خطاب به مردم گفت: هموطنان عزیز من شخصاً اعتقاد به معجزه برای حل مشکلات ندارم مگر با همکاری شما و یاری خدا و عزم جزمی برای باز کردن گره ها.
وی ادامه داد: مهمترین مشکل کشور ما فساد است آن هم فساد اداری. من با رباخواری بانک ها جنگ خواهم کرد. با فساد مبارزه قاطعانه‌ای خواهم کرد. این امر پایان نمی پذیرد مگر آنکه افرادی فسادستیز و پاکدست انتخاب شوند.
جهانگیری: یک لحظه رأی آینده را رقم می‌زند
اسحاق جهانگیری در آخرین فرصت باقی مانده در بخش دوم مناظره انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: ملت ایران شرایط دشوار است و ما از تحریم ها عبور کردیم و منطقه ما حساس است. ما باید جنگ را از کشور دور کنیم. اوضاع منطقه نگران کننده است باید مواظب ایران باشیم. باید از کشورمان حراست کنیم. نباید سفره مردم کوچک شود. ما می‌توانیم با برنامه هایی که گفتیم مسایل و مشکلات را حل کنیم. مردم، فرهنگیان، کارکنان دولت، کارکنان نیروهای مسلح، بازنشستگان تامین اجتماعی، پرستاران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا و خبرنگاران و اصحاب رسانه و اهالی فرهنگ و خانواده‌های شهدا، وکلا و قضات همه و همه به صحنه بیایید، یک لحظه رای می‌دهید آینده را رقم می‌زنید.
وی افزود: ما زمان خطا نداریم. باید تصمیم بگیریم. آقای قالیباف شما 12 سال شهردار بودید این سومین بار بود که کاندیدا می‌شوید فکر می‌کنید مردم تهران  نسبت به 12 سال قبل از ترافیک ، جمع آوری زباله‌ها و متکدیان و ... راضی ترند. اگر راضی بودند در انتخابات سال 92، 700 هزار رای نمی آوردید؟ نفر آخر لیست نمایندگان یک میلیون و خرده‌ای رای آورد. ما سهام عدالت را واقعی می‌کنیم. سه سال بر روی آن کار شده است. از شهریور سال 96 هر تحت پوشش کمیته امداد، مالک 10 میلیون تومان در کارخانه ها خواهد شد.
درخواست روحانی از رئیسی‌: امام رضا(ع) را برای مردم نگاه دارید
حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش پایانی سخنانش در سومین مناظره انتخاباتی با بیان اینکه من مایل نیستم برخی مسائل را مطرح کنم، اظهار کرد: مجبورم به مردم شریف ایران اعلام کنم که پرونده سال 84 آقای قالیباف در اختیار من بود و نگذاشتم منتشر شود و با برخی‌ها در دبیرخانه دعوا کردم که نباید در آستانه انتخابات هیچکس از این پرونده مطلع شود که اگر من آن مردانگی را نکرده بودم شما آقای قالیباف الان اینجا ننشسته بودید.
وی خطاب به قالیباف گفت: آقای قالیباف شما که طرحت همیشه لوله کردن بود و هر وقت به دبیرخانه می‌آمدید می‌گفتید بگذارید من ظرف دو ساعت دانشجویان را لوله می‌کنم. ما اگر جلوی شما نایستاده بودیم که الان همه دانشگاه‌های ما پر از لوله بود. شما نمی‌خواهد راجع‌به املاک و اموال مردم صحبت بکنید و بگویید. ما که همه اموالمان در اختیار قوه قضاییه است و آن را ارائه کرده‌ایم و شما هم طبق قانون آن را ارائه می‌کردید، چرا ندادید و حالا آمده‌اید اینجا و ریاکاری می‌کنید. کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به رئیسی نیز اظهار کرد: آقای رئیسی شما راجع به من هر چه می‌خواهید بگویید. هر تهمتی که می‌خواهید بزنید. آزاد هستید. شما قاضی هستید و دستتان باز است. شما دادستان روحانیت هم هستید و می‌توانید همه علما را دستگیر کنید‌، بپرسید که علما از شما چه کشیده‌اند. اما من از شما خواهش می‌کنم امام رضا(ع) را برای مردم بگذارید و امام رضا(ع) را حزبی و جناحی نکنید. روحانی ادامه داد: امام رضا (ع) افتخار همه ما شیعیان و مردم است. اگر نبات و پارچه سبز می‌خواهید به روستاها بفرستید بگذارید و آن را بعد از انتخابات انجام دهید. الان جلویش را بگیرید. اینهایی که از نهادهای امنیتی هستند و با اتوبوس از شهرها برایت جمعیت می‌آورند از آنان بپرس که پولش را از کجا می‌آورند. از پول بیت‌المال این کار را انجام می‌دهند. تو که قاضی هستی چرا با آنها برخورد نمی‌کنی؟
رئیسی: زبان کردی را خدا آزاد کرد
ابراهیم رئیسی در جمع بندی صحبت‌های خود اظهار کرد: در ارتباط با منابع آنچه که مردم وعده کرده اند باید بگویم که برای همه وعده‌ها منابع،‌ بررسی و کارشناسی شده است. وی با تاکید بر لزوم مبارزه با فرارهای مالیاتی گفت: باید قطعا با فرارهای مالیاتی به طور قاطع برخورد شود نه اینکه فقط مالیات کاسبان خوش‌حساب اخذ شود. باید جلوی قاچاق کالای افراد رفیق و دوست و آشنای برخی از دولتمردان گرفته شود.
 همچنین باید از دست‌اندازی افراد خاص به منابع بانکی جلوگیری شود. رئیسی همچنین با بیان اینکه چرا می‌خواهید تحقیر کنید ادامه داد: این روحیه اخلاقی نیست چرا که به جز موضوعی که جنابعالی در آن ورود داشتید در سیاست خارجی حتما اطلاعات من کمتر از جنابعالی و آقای جهانگیری نیست. وی همچنین با تاکید بر اینکه آزادی‌های سیاسی و مدنی وظیفه هر دولتی است اظهار کرد: هر دولتی موظف به تامین تضمین این آزادی‌ها برای همه است. آقای روحانی مگر جنابعالی زبان را برای کردها آزاد کردید؟ خدا آزاد کرد. قانونی اساسی اجازه داد که کردها و سایر اقوام از لباس رسمی خود استفاده کنند. این کاندیدای ریاست جمهوری با بیان اینکه معتقد به وجود شهروندان درجه یک دو و سه نیستیم تاکید کرد: دولت موظف است به 80 میلیون نفر خدمت دهد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی