[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

از تولید علم عقب نمانیم ، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بالقوه در جهاد دانشگاهی، لزوم تلاش برای هموار کردن مسیر و سهل الوصول کردن راهکارهای حمایتی از این نهاد را یادآور شد.
محمدجواد عسکری در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تبریک چهل و یکمین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، گفت: جهاد دانشگاهی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خوبی دارد و در راستای سند چشم انداز ۲۰ساله نظام و توسعه کشور قدم‌های ارزشمندی برداشته است.
او افزود: اما در بحث پشتوانه اعتباری نگاه ما این است که دولت جدید جهاد دانشگاهی را به طور ویژه ببیند؛ چراکه حرکت‌های علمی که در جهاد دانشگاهی انجام می‌شود، بسیار مطلوب پیش رفته است.
نماینده مردم نی‌ریز و داراب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس افق ۱۴۰۴، باید علم تولید و تکنولوژی صادر کنیم و یکی از مجموعه‌هایی که می‌تواند کشور را در رسیدن به این هدف کمک کند، جهاد دانشگاهی است.
عسکری با تأکید بر این نکته که رویکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به جهاد دانشگاهی، حمایتی است، ابراز امیدواری کرد که با ارتقای جایگاه حمایتی و همراهی بیشتر دستگاه‌های اجرایی، جهاد دانشگاهی بیش از گذشته به مأموریت‌های علمی، پژوهشی و فناورانه خود عمل کند.
او خاطرنشان کرد: امروز فضای عملی دنیا به گونه‌ای است که در بحث تکنولوژی، تولید علم و به عنوان مثال در صنایع الکترونیک فضای جدیدی باز شده و هرکس از آن غافل شود، قطعاً عقب می‌ماند. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی معتقد است که مجموعه‌هایی مانند جهاد دانشگاهی باید به طور جد تقویت، همراهی و حمایت شوند تا ظرفیت‌ها را پای کار بیاورند. عسکری عنوان کرد: اگرچه جهاد دانشگاهی با نگاه خوداتکایی آمده اما بالاخره سیستم قانون گذاری کشور باید فضایی ایجاد کند که این نهاد انقلابی بتواند به اهداف نظام که سند چشم انداز ۲۰ساله است، دست پیدا کند.
او ادامه داد: معتقدم دستگاه‌های اجرایی به خوبی جهاد دانشگاهی را نمی‌بینند یا با کارکرد آن آشنایی ندارند؛ چون این مجموعه یک ظرفیت بالقوه است که اگر بالفعل دربیاید، اتفاقات خوبی رقم خواهد زد.
نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نگاه و رویکرد ما شکل گیری چنین نگاه‌هایی در تولید علم و فناوری و تکنولوژی برای جهاد دانشگاهی است.
عسکری با بیان اینکه در بعد علمی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خوبی داریم اما برخی مواقع نتوانسته‌ایم هنرمندانه و خلاقانه این ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم، تأکید کرد: باید هم بسترها را فراهم و هم فضا را برای حمایت از جهاد دانشگاهی هموار و سهل الوصول کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی