[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز: صیانت هوشمند از املاک و مستغلات شهرداری برای اولین بار در کشور ، روزنامه شیراز نوین

 از سامانه مدیریت املاک و مستغلات شهرداری رونمایی شد. سامانه مدیریت املاک و مستغلات برای اولین بار در کشور در شهرداری شیراز استقرار می‌یابد و ابزاری کارآمد برای مدیران و کارشناسان حوزه املاک است.
محمد هادی هاشم پور معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در این رابطه گفت: در کنار پروژه‌های عمرانی که در این دوره به بهره برداری رسید، یکی از اقدام زیرسازی و اساسی در مجموعه شهرداری بحث حفاظت از املاک و مستغلات شهرداری بود. وی افزود: سامانه مستغلات و املاک شهرداری حدود یک سال است که در مناطق شهرداری چهار و هفت بصورت آزمایشی راه اندازی شده است.
هاشم پور ادامه داد: رونمایی و بهره برداری از این سامانه در راستای شعار شورای پنجم مبنی بر شفافیت برنامه شهرداری صورت گرفته است. به گفته این معاون ارشد مالی شهرداری شیراز، راه اندازی این سامانه در سال اول شورا به عنوان یکی از تکالیف کمیسیون برنامه و بودجه به شهرداری بود. هاشم پور عنوان کرد: برنامه مدیریت املاک و مستغلات شهرداری به صورت هوشمند و برمبنای مکان مرجع املاک بدون دخالت نیروی انسانی فعالیت می‌کند.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به به‌روزرسانی و دیده شدن املاک در حوزه‌های مختلف مبنی بر تملکی، معوض و فروشی که انجام می‌شود، تصریح کرد: ورود و خروج املاک شهرداری از این به بعد در صورتی که در سامانه املاک بارگذاری شده باشد، به هیچ عنوان پاسخ داد نخواهد شد‌.
هاشم پور عنوان کرد: این نرم افزار بر مبنای طرح بلندمدت و بر پایه GIS شهر شیراز و انطباق با طرح تفضیلی شیراز صورت گرفته و مکاتبات و هماهنگی با سایر معاونت و سازمان‌های شهرداری انجام شده است و برای به سرانجام رساندن این سامانه با 28 لایه در سال 97 بعد از تصویب در کمیسیون برنامه و بودجه  دارای ردیف بودجه شد. همچنین در سال‌های 98 تا 1400 دارای ردیف بودجه است؛ موضوعی که باعث بهره برداری از این سامانه شد.
به گفته او درحوزه ستاد باغ‌های موضوع‌های تملکی، غارصی و مورد مسیری به عنوان یکی از لایه در این سامانه بارگذاری شده است که شفافیت را در عملکرد باغ‌ها در مناطق مختلف نشان می‌دهد.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز از سختی راه اندازی این سامانه در شهرداری گفت و اینکه مهندسان این پروژه با تلاش تمام املاک را جانمایی و بارگذاری کردند.
به اعتقاد هاشم پور، با سامان‌دهی املاک و مستغلات شهرداری علاوه بر شفافیت و جلوگیری از دوباره کاری و تحمیل هزینه‌ها از فساد جلوگیری می‌شود؛ امری که برای اولین بار در کشور در شهرداری کلان شهر شیراز رقم خورد.
غلامعباس کاظمی، مدیرکل املاک و مستغلات شهرداری شیراز گفت:  خلق منابع مالی برای شهر تنها منوط به کسب درآمد نیست؛ بلکه شناسایی دقیق املاک و تجمیع اطلاعات آنها نیز یک منبع درآمدی منحصربه‌فرد است. از این رو استقرار و بهنگام سازی پایگاه داده املاک در راستای هوشمندسازی شهر، یک موجودیت زیرساختی و ماندگار برای درآمدزایی مدیریت شهری است و در امر پایش توسعه شهرها یک ابزار کلیدی محسوب می‌گردد. دسترسی به اطلاعات دقیق و بهنگام وضعیت املاک یکی از مهم ترین پیش نیازهای تصمیم سازان عرصه برنامه ریزی شهری است.
کاظمی تصریح کرد: مساحی و محاسبه دقیق متراژ بخش‌های عرصه و اعیان یک ملک، نوع کاربری، وضعیت بنا و مالکیت، تأسیسات زیربنایی و اطلاعات واحدهای شغلی از جمله اطلاعاتی هستند که علاوه بر سامان دهی و توانمند سازی برنامه سازی شهری، توزیع عادلانه خدمات شهری و محاسبه عوارض نوسازی را تدقیق و تسهیل می‌کند.
کاظمی با بیان اینکه املاک شهر به نوعی خزانه شهرداری و به نوعی خط قرمز مدیریت املاک محسوب می‌شوند، عنوان کرد: طرح ممیزی املاک و استقرار سامانه املاک و مستغلات شهرداری شیراز به دلیل اینکه مشارکت مستقیم مردم در افزایش درآمدهای شهری، انتظام و ایجاد تعامل اقتصادی و اجتماعی میان شهروندان و مدیریت شهری را در پی خواهد داشت، به عنوان یک موضوع مهم زیرساختی در بحث حکمروایی شهری مطرح بوده و گامی مهم در راستای نیل به مشارکت واقعی مردم قلمداد می‌شود.
به گفته کاظمی، از سویی این سامانه به عنوان یک داشبورد مدیریتی پایش و مدیریت بهینه بودجه تملکی طرح‌های عمرانی، مدیریت هوشمندانه اطلاعات مرتبط با املاک و مستغلات، مباحث مرتبط با سرمایه گذاری و دسترسی به آرشیو الکترونیکی املاکی و اسنادی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. این سامانه ابزاری کارآمد برای مدیران و کارشناسان حوزه املاک خواهد بود که می‌توانند از طریق آن تمامی موارد مربوط به خرید و فروش، تهاتر، معوض، ثبت و انتقال اطلاعات قراردادی واگذاری مسکن، اطلاعات مرتبط با شهرسازی، شبکه معابر و انهار متروکه، باغات، عقب نشینی املاک و طرح‌های مورد مسیری، انشعابات و همچنین اطلاعات مربوط به توافقات و پروانه‌های موضوعی بر مبنای پلاک ثبتی را در لحظه گزارش گیری و از اطلاعات این سامانه استفاده کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی