[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

مخاطب مداری با سینمای آدرنالین، روزنامه شیراز نوین

دهه ۲۰۱۰ میلادی یکی از جذاب‌ترین دهه‌های تاریخ سینما است و فیلم‌های دیدنی متعددی دارد. به گزارش ایرنا، آغاز قرن بیست‌ویکم سینما را وارد دوران جدیدی کرد. روز‌هایی که سینما با کمک نفوذ بیشتر فناوری موفق شد تا جذابیت بیشتری پیدا کند و به همین دلیل عناوین خیره‌کننده‌ای از راه رسیدند که تماشاگران را بیشتر از قبل تحت تأثیر قرار می‌دهند. در این میان دهه دوم قرن بیست‌ویکم که سال‌های دهه ۲۰۱۰ میلادی را شامل می‌شود هم جذابیت بیشتری دارد؛ بنابراین فرصتی فراهم شده تا بهترین فیلم‌های دهه ۲۰۱۰ میلادی را مرور کنید.
مکس درمانده: جاده خشم: تقریباً همه آن‌چه از یک فیلم اکشن به‌یادماندنی نیاز داریم، در «جاده خشم» وجود دارد. یک عنوان نفس‌گیر، باورنکردنی، خارق‌العاده و هیجان‌انگیز که هر ثانیه‌اش اگر سرشار از انرژی و آدرنالین نباشد قطعاً معنا و مفهوم خاصی را دنبال می‌کند. تفاوت اصلی «جاده خشم» با بیشتر اکشن‌های پیش و پس از خودش به لوکیشن‌های بکر و اکشن تقریباً بی‌مثالش محدود نمی‌شود. تماشاگر «مکس درمانده» با دنیایی مواجه می‌شود که نه تنها اوج قساوت انسانی را به تصویر می‌کشد بلکه از آینده تلخ و زهرآگین بشریت هم سخن می‌گوید. این فیلم که در سال ۲۰۱۵ اکران شد، توسط جرج میلر ساخته شده است. او پیش از کارگردانی این فیلم، سه فیلم «مکس درمانده» در سال‌های دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی را تولید کرده بود و اگرچه ستاره آن فیلم‌ها مل گیبسون بود، اما در این فیلم با تام هاردی روبه‌رو هستیم. «جاده خشم» یکی از هیجان‌انگیزترین، پیچیده‌ترین، تاریک‌ترین، خشن‌ترین و جذاب‌ترین فیلم‌های آخرالزمانی است که فرصت تبدیل‌ شدن به یک اکشن بی‌نظیر را پیدا می‌کند. شاید مدتی طولانی زمان نیاز باشد تا عنوانی شبیه به آن را پیدا کنید و به همین دلیل باید در لیست بهترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۱۰ به این فیلم هم اشاره کرد.
قطار بوسان: فیلم‌های اکشن بسیار زیادی ساخته شده‌اند که سوژه اصلی آن‌ها زامبی‌های وحشتناک و خونین است. اما همه آن‌ها در برابر «قطار بوسان» شبیه به یک شوخی زشت هستند. این فیلم هیجان‌انگیز و بی‌نقص می‌تواند لقب بهترین فیلم زامبی‌محور تاریخ سینما را به راحتی از آن خود کند. دلیل اصلی موفقیت «قطار بوسان» آن است که با ترکیب احساسات غیرقابل پیش‌بینی انسانی در زمان وقوع یک فاجعه با مجموعه‌ای از سکانس‌های نفس‌گیر و خیره‌کننده به شاهکاری تبدیل شده که در دو مسیر درام و هیجان با سرعت می‌راند. اگرچه «قطار بوسان» یکی از بهترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۱۰ میلادی بود، اما مدتی پیش دنباله یا همان قسمت دوم این فیلم هم اکران شد که اصلاً در سطح و اندازه فیلم نخست مطرح نشد.
سیزده آدمکش: این فیلم که در سال ۲۰۱۰ اکران شد در حقیقت بازسازی فیلمی به همین نام محصول سال ۱۹۶۳ از تاکاشی میکه، کارگردانی است که در کنار فیلم «۱۳ آدمکش» بیشتر از ۱۰۰ فیلم سینمایی را کارگردانی کرده و شاید این حقیقت کمی ناامیدکننده باشد، چرا که معمولاً کارگردان‌هایی که فیلم‌های بسیار زیادی می‌سازند، چندان به کیفیت آثارشان توجه نمی‌کنند. اما یکی از ده‌ها ساخته تاکاشی میکه اگر بهترین آن‌ها نباشد این شانس را پیدا می‌کند تا به عنوان یکی از بهترین اکشن‌های دهه ۲۰۱۰ میلادی است که باید در این لیست حضور داشته باشد.صحنه‌های اکشن فیلم بدون شک خارق‌العاده هستند، اما آن‌چه «۱۳ آدمکش» را ارزشمندتر می‌کند، داستان بی‌نظیری است که تماشاگر را در بالاترین سطح ممکن درگیر احساسات شگفت‌انگیزش می‌کند؛ بنابراین همه آن‌چه به عنوان فرهنگ ژاپنی می‌شناسیم در فیلم تاکاشی میکه قابل لمس است.
لوگان: فیلم‌های ابرقهرمانی برای هواداران سرسخت سینما هیچ جذابیتی ندارند. این فیلم‌های بیش از حد تخیلی برای دوستداران فیلم‌های درام اندکی غیرقابل باور هستند و همین روایت‌های بیش از حد باورنکردنی باعث می‌شود این عناوین طرفداران ویژه خود را داشته باشند. با این حال آن‌چه فیلم‌های ابرقهرمانی و درام‌های دوست‌داشتنی را به یکدیگر پیوند می‌دهد، فیلمی به نام «لوگان» است. این فیلم که در حقیقت آخرین هنرنمایی هیو جکمن در نقش شخصیت ولورین از دنیای مردان ایکس بود، به حدی واقع‌گرایانه و جذاب ساخته شده که می‌تواند متفاوت‌ترین تجربه شما از تماشای فیلم‌های ابرقهرمانی باشد. «لوگان» هم باید در لیست بهترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۱۰ میلادی حضور داشته باشد.
شوالیه تاریکی برمی‌خیزد:پس از مرگ مشکوک هیتث لجر که در نقش جوکر خودنمایی کرده بود، کریستوفر نولان درباره ساخت قسمت سوم سه‌گانه «شوالیه تاریکی» تردید‌های بسیاری داشت، اما در نهایت تصمیم گرفت به ساخت آن مشغول شود و در نهایت ساخته او به فیلم بسیار بی‌نظیری تبدیل شد. او فیلم‌نامه «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» را با همکاری دیوید اس گویر و جاناتان نولان نوشت و به این باور رسید که پایان خوبی برای یکی از بهترین سه‌گانه‌های تاریخ سینما فراهم کرده است. نولان از کتاب‌های مصوری مانند «سقوط شوالیه»، «شوالیه تاریکی بازمی‌گردد» و «سرزمین هیچ‌کس» برای طراحی داستان این فیلم استفاده کرد. فیلم «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» در شهر‌های جوداپور، ناتینگهام، گلاسگو، لس آنجلس، نیویورک، نیوآرک و پیتسبورگ در برابر دوربین رفت. به اعتقاد بسیاری از منتقدان این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۱۰ میلادی است که تماشای چندباره آن تکراری نمی‌شود.
یورش: اگر به دنبال تماشای یکی از آن اکشن‌های بی‌نظیر شرقی با درگیری‌های بی‌پایان و دیوانه‌کننده هستید شاید «یورش» از بالاترین سطح انتظارات شما هم بهتر باشد. عنوانی بی‌نهایت درگیرکننده و هیجان‌انگیز که اگر پس از تماشای آن به دنبال فیلمی صرفاً شبیه به آن باشید باید به تماشای «یورش ۲» بنشینید. واقعیت این است که یورشی که در فیلم «یورش» وجود دارد هرگز قرار نیست فروکش کند؛ بنابراین با فیلمی روبه‌رو هستیم که از همان ابتدا تا آخرین ثانیه‌اش در اوج می‌درخشد و هرگز دلیلی برای خسته‌کننده‌ بودن ندارد. تنها داستان فیلم «یورش» برای قراردادن آن در لیست بهترین اکشن‌های دهه ۲۰۱۰ میلادی کافی به نظر می‌رسد.
انتقامجو: «انتقامجو» یک اکشن واقع‌گرای بی‌بدیل است که هرگز دوست ندارد تماشاگرش را ساده‌لوح در نظر بگیرد. به همین دلیل برای ثانیه به ثانیه داستانی که ارائه می‌کند، برنامه دارد و یکی از متمایزترین اکشن‌های دهه ۲۰۱۰ میلادی است که باید در لیست بهترین اکشن‌های این دهه هم قرار بگیرد. این فیلم نه به اندازه عناوین مجموعه «جان ویک» بیش از حد اکشن ظاهر می‌شود و نه به اندازه درام‌های هیجان‌انگیز چند سال اخیر اندکی خسته‌کننده به نظر می‌رسد. «انتقامجو» یک شاهکار مستقل است که حد خودش را به خوبی می‌داند؛ بنابراین اگر از تماشای اکشن‌های تکراری که تلاش می‌کنند خسته‌کننده ‌بودنشان را با صحنه‌های غیرمنطقی مخفی کنند هم خسته شده‌اید، «انتقامجو» از شما استقبال می‌کند. یک فیلم اکشن صادق که عوامل ساخت آن به چیزی بیشتر از سرگرم‌کردن مخاطبشان فکر کرده‌اند.
تندرست: ژان کلود ون‌دام در شرایطی مشابه با سیلوستر استالونه و آرنولد شوارتزنگر یکی از اساطیر زنده‌ سینمای اکشن است. متأسفانه او در چند سال اخیر، صرفاً در فیلم‌های ضعیف حاضر بوده و عنوان قابل دفاعی در کارنامه‌اش نداشته است. اما «تندرست» متفاوت‌ترین فیلم چند سال اخیر ون‌دام لقب می‌گیرد. فیلم «تندرست» احتمالاً یکی از معدود فیلم‌های اکشن تاریخ سینما باشد که منتقدان آن را بیشتر از تماشاگران دوست دارند و به همین دلیل شاید خاص‌ترین فیلم اکشن سینما باشد که باید همین حالا تماشا کنید. این فیلم نادیده‌گرفته‌شده باید در کنار بهترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۱۰ میلادی قرار بگیرد.
(مرز‌های سه‌گانه): فیلم «مرز‌های سه‌گانه» احتمالاً پرستاره‌ترین فیلم ساخته‌شده توسط نتفلیکس باشد. این فیلم با هنرنمایی بن افلک، چارلی هانام، اسکار ایزاک و پدرو پاسکال یکی از فیلم‌های اکشن پرستاره سال ۲۰۱۹ بود که موفق شد تماشاگران بسیاری جذب کند. منتقدان هم این فیلم را دوست داشتند؛ بنابراین اگر به تماشای یک فیلم اکشن پربرخورد و دوست‌داشتنی علاقه‌مند هستید، فراموش نکنید «مرز‌های سه‌گانه» می‌تواند همه انتظارات شما را برآورده کند. قراردادن این فیلم اکشن که از سوی نتفلیکس ساخته شده در لیست بهترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۱۰ میلادی هم ضروری به نظر می‌رسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی