[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

اخلاق در انتشار اخبار رعایت شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در فارس، خواستار اعمال ملاحظات اخلاقی در انتشار اخبار شد و گفت: در رسانه‌ها، آبروی کسی به ناحق برده نشود. آیت‌الله لطف‌الله دژکام در آستانه روز خبرنگار با حضور در جمع اصحاب رسانه فارس، ضمن بزرگداشت مقام خبرنگار، بیان کرد: اگر نیاز است ناظر یا ناظرانی بر امور خبرنگاران داشته باشیم، باید یک تشکل قوی در فارس تشکیل شود.
او خواستار تشکیل یک تشکل مشترک ویژه اصحاب رسانه با دیدگاه غیرسیاسی در استان شد و گفت: اگرچه در شرح وظیفه بنده پیگیری امور خبرنگاران نیست، اما از باب حمایت، امکان پشتیبانی از مطالبات صنفی اهالی رسانه را داریم.
نماینده ولی‌فقیه در فارس ابراز امیدواری کرد که این جلسه مقدمه‌ای برای تشکل این تشکل باشد که بدون وابستگی به جناح و جریان خاصی، امور مربوط به خبرنگاران و عکاسان خبری را دنبال کند.
آیت‌الله دژکام به اقتصاد رسانه هم اشاره کرد و با بیان اینکه اقتصاد رسانه، موضوع مهمی است، اضافه کرد: گاهی می‌خواهیم در این رابطه خیلی ارزشی عمل کنیم؛ که در این حالت، صورت مسئله را در واقع پاک می‌کنیم و این صحیح نیست؛ چراکه مسئله اقتصاد رسانه فراتر از موضوعات دیگر است. در باب اقتصاد رسانه ذیل این تشکل باید کار کرد و به سمت حل مسئله رفت. او با تأکید بر اینکه اعتقادی به اینکه همه رسانه‌ها دولتی و تحت حمایت مستقیم دولت باشد، ندارد، خاطرنشان کرد: اگرچه وجود یک رسانه دولتی ضروریست اما اگر همه رسانه‌ها دولتی شدند در جامعه دچار مشکل می‌شویم. امام جمعه شیراز در عین حال ادامه داد: رسانه‌ها هم یک گوشه از دولت مردمی هستند و باید نقش خود را با زبان تأثیرگذار و نتیجه بخش نشان دهند. او به موضوع فقه رسانه هم اشاره و خاطرنشان کرد: کار رسانه هم یک کسب و کار است که حرام و حلال دارد و اگر لقمه حلال نخوریم برای جامعه مشکل ایجاد می‌شود. اگر لقمه حرام بخوریم، شاهد رفتارهای هنجارشکنانه در جامعه خواهیم بود.
آیت‌الله دژکام گفت: باید بگردیم و ببینیم کجا رانت خواری و اختلاس و حق مردم ضایع شده است؛ اگر جلوی آنها گرفته شود در واقع جلوی روزنه‌های فساد گرفته می‌شود. او همچنین آمادگی نهاد نمایندگی ولی فقیه برای برنامه‌ریزی و حمایت از برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با رسانه را اعلام و اضافه کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در امر به معروف و نهی از منکر دارند و ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس، حامی خوب خبرنگاران است. امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به موضوع اعمال پیوست رسانه‌ای در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و...، گفت: یک شورای راهبردی در استان داریم و از نمایندگان عضو این شورا می‌خواهیم که در طرح‌های بزرگ به نوعی نگاه به رسانه و تبلیغ هم بگنجانند. آیت‌الله دژکام با تأکید بر بازسازی نقش رسانه‌ها و ارتقای این نقش در جامعه، گفت: رسالت خبرنگاری و طلبگی و منبرداری را باید درست انجام دهیم و حرف برای خدا بزنیم و در خودسازی دچار وسوسه شیطان نشویم و برای خدا، اخبار و اطلاع‌رسانی را دنبال کرده و به انجام برسانیم.
در این جلسه شماری از خبرنگاران و عکاسان خبری، پیرامون مسائل، مشکلات و دغدغه‌های فعالیت رسانه‌ای مطالب مورد نظر خود را 
بیان کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی