[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

عذاب خاموشی، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار:

به نظر می‌رسد پرونده خاموشی‌ها به‌صورت نصفه‌نیمه بسته شده باشد. بخش‌های تولید، کشاورزی، اداری، صنعت، اصناف و رفاه عمومی جامعه به دلیل خاموشی‌های مکرر برق در تابستان 1400 دچار مرارت‌های زیادی شده است و تبعات زیادی را به جان خرید. خاموشی‌های برق شیراز در شرایطی صورت می‌گیرد که بخش تولید و صنعت به دلیل بی‌ثباتی‌های اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار ندارند و قطعی جریان انرژی، بار مضاعفی بر کوه مشکلات آنها می‌افزاید. در زمان قطعی برق، در اوج گرمای تیرماه و خردادماه، پرسش‌ها و علامت‌سؤال‌های زیادی بر اذهان عمومی مستولی شد...

اول آنکه چرا وزارت نیرو در عصر تکنولوژی و فناوری نتوانست برای گرمای شدید و افزایش مصرف برق راهکارهای عملیاتی پیش گیرد و چرا به ساده ترین شیوه ممکن که قطع جریان بود، متوسل شد؟
مسلم است که با توسل به دستاوردهای فناوری اطلاعات می‌توان آب و هوای دهه‌های آتی را پیش بینی کرد و گمانه زنی گرمای هوا در تابستان 1400 به سان سنوات قبل کار چندان دشوار و پیچیده ای نبود. دوم آنکه چنانچه وزارت نیرو توانسته باشد حجم مضاعف مصرف برق را پیش بینی کند، چه راهکارهای بلندمدت و کوتاه مدتی را برای افزایش توان سیستم و پیشگیری از خاموشی‌ها در دستور کار قرار داده است؟ آیا بهبود فرهنگ مصرف جامعه در تمام ایام سال از طریق رسانه‌ها و مدیوم‌های ارتباط جمعی در دستور کار قرار داشت یا فقط در بحبوحه گرما و خاموشی‌ها در زمینه آموزش شیوه‌های هوشمند مصرف فرهنگ سازی شد؟ سوم آنکه به نظر می‌رسد روش بهبود الگوی مصرف در اداره‌‌ها، بانک‌ها و روشنایی معابر باید از مدت‌ها قبل نهادینه می‌شد و از قطعی گسترده برق در انقلاب تابستانی جلوگیری می‌گردید. پرسش مهم دیگر این است که ایران تا چه اندازه از منابع پاک به سردمداری انرژی‌های خورشیدی بهره برداری می‌کند؟
از یاد نبریم ایران یکی از قطب‌های اصلی انرژی جهان به حساب می‌آید و این در شرایطی است که ذخایر عظیم انرژی منحصر به ذخایر فسیلی و تکنیک منسوخی همانند نیروگاه‌های برق آبی و سوختی نمی‌شود. بلکه می‌توان از انرژی‌های پاک و رایگان برای تولید برق استفاده بهینه کرد و صنایع کشور را با انقلاب عظیم صنعتی مواجه ساخت. به طور حتم استفاده از انرژی‌های نوظهور و دوستدار محیط زیست نیازمند سرمایه گذاری‌ها و تغییر نگرش‌های فراوانی است و چنانچه دولت بتواند شرایطی را برای استفاده همه اقشار جامعه از آن فراهم کند، کشور از تبعات مثبت آن در حجم وسیعی بهره مند می‌گردد. سرانه مصرف انرژی ایران هم از آمارهای جهانی بالاتر است و عموم جامعه وظیفه دارند از شیوه‌های هوشمند و هدفمند آگاهی یافته و راهکارهای نوین الگوی مصرف را اجرایی کنند. از سوی دیگر، مسئولان نیز باید به این حقیقت اشراف یابند که آموزش شیوه‌های مصرف، وظیفه ای فصلی و کوتاه مدت نیست و تا زمانی که این مسئله در مقیاسی وسیع در افکار عمومی نهادینه شود، باید از طریق مدیوم‌ها و رسانه‌های ارتباط جمعی به گسترش آن همت گماشت.
در برهه معاصر، بسیاری از مردم بر این باورند که قطعی برق در عصر تکنولوژی دیگر محلی از اعراب ندارد و با نزدیک شدن به هزاره نوین نباید به سان دهه شصت و دوران جنگ تحمیلی شاهد خاموشی‌های مکرر برق باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی